המסע הפוליטי של הסופר א.ב. יהושע נמשך. הערב (ב') הדהים הסופר את הנהלת מרצ בכנס לזכרו של יוסי שרדי ז"ל ואמר כי "אפשר לדבר על עניין הפדרציה. לדבר על התוכנית הזאת". לדברי א.ב. יהושע: "אנחנו לא יכולים להישאר כל הזמן בקיפאון המחשבתי הזה (של שתי המדינות). הייתי בכנס של תנועת הפדרציה בירושלים וראיתי איך אנשים מדברים לעומק ובצורה מעשית ומדסקסים את הפרטים. צריך לדבר על התוכנית הזאת, שלפחות תהיה במגירה".

א.ב יהושע בכנס מרצ, צילום: יחצ
א.ב יהושע בכנס מרצ, צילום: יחצ

יהושע התייחס לתוכנית המובלת ע"י תנועת הפדרציה, הקוראת להחיל את החוק הישראלי על יהודה ושומרון, להעניק זכויות אזרח לתושבים הפלסטינים של יו"ש, להשאיר את ההתנחלויות על כנן, ולהנהיג בישראל חוקה ומשטר פדרלי, כנהוג בארה"ב, שווייץ ומדינות נוספות. לפי התכנית, המדינה תחולק ל-30 קנטונים שינהלו את ענייניהם הפנימיים באופן אוטונומי.

לדברי א.ב. יהושע: "אנחנו והפלסטינים חיים אחד בתוך השני. אנחנו נמצאים בתוך מזרח ירושלים וגושי ההתנחלויות כבר הפכו לחלק מבשרה. אין דבר מקומם או מתועב מהאמירה על הפלסטינים 'שיעופו לנו מהעיניים'. הם לא יעופו. האח של הפלסטיני שאתה יורה בו בשטחים עובד בהתנחלות והבן-דוד הישראלי שלו לוקח דגימת דם מדודה שלך בבלינסון. והנהג שהמחבל יורה בו הוא רופא שמטפל עכשיו בבן-דוד שלך. אנחנו משולבים זה בזה אם נרצה ולא נרצה. אנחנו צריכים דיאלוג עם המתנחלים המתונים שרוצים בשלום, ועם הפלסטינים. בואו נחשוב מחשבות אחרות. לא להיות סגורים בתוך המחשבה כמה אנחנו צודקים ונכונים".

 דיון הפטריוטים על הסיפוח

א.ב. יהושע חלק שבחים לאנשי "בצלם" ו"שוברים שתיקה". אבל אמר להם: "אל תיתנו רושם שאתם שמים את אומות העולם לשופטים שלכם. הן לא ראויות לכך. צריך להיזהר מלהעמיד אותם כפוסקי דין. המאבק הצודק שלכם מכוון למען החברה הישראלית ולמען החיים המשותפים עם הפלסטינים. הפלסטינים משלים את עצמם שיבוא מישהו מבחוץ וילחץ עלינו. אני לא מאמין בלחץ הזה ואנחנו גם יודעים לעמוד בלחץ קשה ביותר. הפתרון צריך לבוא מכאן". הסופר אף הביע חשש שהשמאל מתחיל לא להיות רלוונטי למציאות.

דבריו של א.ב. יהושע זכו להתקפה חריפה מצידה של מיו"ר מרצ, זהבה גלאון, שדיברה אחריו. גלאון תקפה את "הנטייה להתייאש מפתרון שתי המדינות, שהוא הפתרון היחיד, ולהיתלות בפתרון המדינה האחת".

זו לא הפעם הראשונה בה הסופר חורג מקו "שתי המדינות". באחרונה העניק ראיון לגלי צה"ל ובו קרא "לתת למאה אלף הפלסטינים שיושבים עכשיו בשטח C תושבות, כמו לתושבי ירושלים". לדבריו, "על ידי כך אתה משדרג את מעמדם ואתה נותן להם ביטוח לאומי ודמי אבטלה, ומוריד את דרגת הממאירות של הכיבוש בשטח C". דברים אלו עומדים בקו דומה לתכניתו של יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט.:עוד באותו נושא