חיינו השתנו לאחרונה מן הקצה אל הקצה בצל משבר הקורונה, ולעיתים עולות דילמות שלא הכרנו קודם. נשים רבות נוהגות להסתייע בתומכת לידה (דולה) ובשל משבר הקורונה נאלצות לבחור בין בן הזוג שלהן לבין הדולה מכיוון שהן מורשות להגיע לבית היולדות עם מלווה אחד בלבד.

ברגע כל כך מורכב ומרגש עולה ההתלבטות בין השותף הטבעי של האישה בכל התהליך ושייכותו הבלתי מעורערת לפלא הגדול שמתרחש ומצד שני הצורך של האישה במלווה שתוכל לתת לה מענה פיזי, רגשי ומקצועי תומך, מה שלא פחות חיוני עבור האישה בסיטואציה כזו רגישה.

הדילמה קשה עוד יותר כשחיים על פי ההלכה היהודית האוסרת מגע בין בני זוג החל משלב מסוים במהלך הלידה ומאותו רגע ואילך הבעל אינו יכול לתמוך באשתו באופן פיזי. ישנן נשים החשות צורך באשת מקצוע שתשמור על האינטרסים שלהן בתוך סיר הלחץ של חדר הלידה. מהסיבות הללו ישנן נשים שיתקשו לוותר על מגע תומך בעת הלידה.

“הגעתי להחלטה כבר באותו יום שהודיעו שאצטרך לבחור בין הדולה לבין בעלי”, מספרת שירלי, מראשון לציון. “ויתרתי על נוכחותו של בעלי בלב כבד ובחרתי בדולה שלי. אני אוהבת אותו והוא יחסר לי אבל אני מפחדת להגיע לחדר לידה בלי אשת מקצוע שתהיה לצידי, הצוות המקצועי עסוק לרוב בחלק הטכני ומתקשה לתת גם את התמיכה הרגשית שאני זקוקה לה”.

הדולה מיכל פינגרהוט, מהעיר חריש שיתפה את ערוץ 20 במקרה בו בחרה האישה דווקא בבעלה. “הבחירה בבן הזוג היא הבחירה הטבעית שהרי הוא השותף המרכזי ביצירה המופלאה הזו והחבר לחיים”, מספרת הדולה. “מצד שני דולה מעניקה בטחון, ידע, מגע וכלים שבן הזוג לא יודע לתת והיא אמורה לספק ליולדת בדיוק את מה שכל כך חסר בתקופה הזו – רוגע ובטחון”. הייתה לי יולדת אחת לאחרונה, שבחרה – אחרי תהליך הכנה ארוך שעברנו ביחד, להביא איתה לחדר הלידה את בעלה. הייתי גאה בה על ההחלטה”.

הדולה הוצאה מחדר הלידה בגלל גירוי בגרון
“במקרה אחר בתחילת תקופת הקורונה, היה לי גירוי בגרון שגרם לי לשיעול בחדר הלידה”, סיפרה פינגרהוט. “בתוך שניות ספורות ובבהלה רבה נדרשתי לצאת מבית החולים ללא יכולת להסביר, ללא חום, ללא שום מגע עם חולים ובלי שיעול קודם. בשל ההנחיות המחמירות והמצב המורכב היולדת נותרה למרבה הצער לבדה, כאובה וצועקת בלי בן זוג ובלי דולה”.

למרות המקרה המצער, הלידה הסתיימה בהצלחה מספרת פינגרהוט ומוסיפה: “יולדת יכולה להגיע ללידה מוכנה עם הכנה נכונה והאמונה בעצמה ובגוף שלה שיודע ללדת ללא קשר לתפאורה או לשחקנים המשתנים”.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.