מכתב של מארק שאגאל לראש הממשלה לשעבר דוד בן גוריון

 

ארכיון צה"ל במשרד הביטחון חושף לראשונה: מכתב נדיר שכתב הצייר היהודי הנודע מארק שאגאל לראש הממשלה דוד בן-גוריון ביום הקמת המדינה.

המכתב שכתוב במקור בשפת היידיש, הוצג לשופט אליקים רובנשטיין, המשנה לנשיאה (בדימוס) בבית המשפט העליון, בעת ביקור פרטי שערך לפני כחודש בארכיון צה"ל, רובינשטיין ראה את המכתב והציע לתרגם אותו מיידיש לעברית.

מארק שאגאל

 

"אני כבן ואמן מן הגטו – שולח לך דרישת שלום חמה – לך, הלוחם והמייסד של הרפובליקה היהודית החדשה", כתב שאגאל בתור ניצול שואה לבן-גוריון.

הצייר מביע את הרצון שלו להתמסר למען עתיד המדינה החדשה וכותב: "אני עצמי, אף שאינני צעיר, נכון להתמסר לרשותך, ואת חייו של בני דוד, בן השנתיים, הייתי רוצה למסור למען עתיד הארץ". את המכתב חותם שאגאל בתקווה כי כל האומנים ואנשי התרבות יסייעו לבנות את הארץ ובכך גם לתקן את העוול שנעשה ליהודים בגלות.

"מקווה אני, כי כל האנשים ההגונים, האינטלקטואלים והאומנים מכל הארצות… יסייעו לבנות את הארץ המקראית החדשה ולהגן עליה בכל האמצעים – ובכך גם לתקן את חטאה של האנושות כלפי היהודים לאורך אלפיים שנות גלותם".

בן גוריון

 

לדברי השופט רובינשטיין, בזמן שהוא תרגם את המכתב הוא הרגיש תחושה של חמימות משום ש"מארק שאגאל היה אחד האומנים הגדולים של המאה הקודמת, יהודי רוסי שבא לצרפת והיה ברובד העליון של האומנות ולימים כשהוא עלה לארץ, הוא תרם הרבה למדינת ישראל".

עוד הוסיף רובינשטיין כי "רואים במכתב את גודל המסירות וההקרבה שמארק שאגאל היה מוכן לעשות למען מדינת ישראל, רואים שהוא מדבר על התנ"ך וההיסטוריה של העם היהודי – הגלות והשואה ואפשר ממש לראות את הזיקה היהודית שלו."

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון