פרסום ראשון: סגן שר הבטחון הרב אלי בן דהן יצטרף אל מנכ"ל משרדו וייפגש בשבוע הבא עם משפחת הישראלי. כך נחשף הערב (ד') בתכנית "היום הזה" בערוץ 20. בשיחה עם משפחת הישראלי, אישרו את הדברים.

הפגישה בין נציגי הממשלה ובין המשפחה תתקיים כאמור ביום רביעי הבא, אך לא ברור אילו תשובות יהיו לרב בן דהן לתת למשפחת הישראלי, זאת לאור דבריו היום במליאת הכנסת, לפיהם ועדת החריגים כלל לא מוכנה לדון בבקשת משפחת הישראלי להנגיש את ביתם.

הדיון במליאה

את הדברים אמר בתגובה לשאילתה שהגישה יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי, בסוגיית אי הסיוע של משרד הבטחון להקים את יחידת הדיור לה נזקק החייל הפצוע יהודה הישראלי. "מדוע המנגנון שאמור לתת מענה למקרים חריגים טרם הסדיר את הנושא?", שאלה ח"כ מועלם "ומתי יתקבל ההיתר להנגשת הבית?".

סגן השר אלי בן דהן, ציטט את הצהרת שר הבטחון מתחילת השבוע לפיה משרד הביטחון נושא בכל ההוצאות ויסייע בביורוקרטיה של הקמת היחידה עבור החייל. "מדינת ישראל מחויבת לדאוג לכך שכל חייל היוצא לשרת את מדינתו בצבא יוכל גם לחזור לביתו. לצערנו הרב קיימים קשיים תכנוניים וחוקיים הנובעים מהמציאות הבלתי נסבלת שהחוק הישראלי לא הוחל עדיין ביהודה ושומרון".

מועלם השיבה לסגן השר בן דהן: "בשל הקושי להסדיר היתרי בנייה, משרד הביטחון מציע פתרון שאינו מתקבל על הדעת והוא להציע למשפחה לעזוב את ביתה למקום אחר. הליך השיקום הוא ארוך ומורכב בין כה וכה וזה לא נכן להוסיף לפציעה הקשה גם את עזיבת הסביבה המוכרת."

סגן השר בן דהן הכחיש את העניין ואמר "אף אחד לא רוצה שהם יעברו מביתם וכל מערכת הבטחון מעוניינת למצוא את הפתרון שבו ניתן יהיה לבנות את יחידת הדיור ליד ביתם. לצערנו ועדת החריגים לא דנה בכלל בבקשה כיוון שהתנאי המקדמי לדון בבקשה הוא היתר בניה".

"יממנו את בנית היחידה?" שר הבטחון אביגדור לברמן וסגנו אלי בן דהן. צילום: פלאש90
"יממנו את בנית היחידה?" שר הבטחון אביגדור לברמן וסגנו אלי בן דהן. צילום: פלאש90

איתן ברושי מהמחנה הציוני  קם והכריז בנחרצות כי "היה בג"ץ על תשעה בתים שאמר שדין הבתים האלה הוא כדין עפרה" והוסיף "פתרנו את הבעיות האלה בלי להיות פצועים ונכים". ברושי הציע שהמדינה תלך לבג"צ שם ייקבע כי דין ההרחבה של הבית יהיה כדין הבתים בעפרה.

בן דהן הנבוך ניסה להשיב לו ואז הצטרף ח"כ ילין מיש עתיד וקטע את סגן השר "אנחנו יכולים להקים ישוב ב-5 דקות". ח"כ ברושי סיכם את הסאגה: "את גוש עציון הקימו בלי היתרי בניה".

כזכור, בשל הקשיים שמערים משרד הבטחון התגייסו אזרחי ישראל לטובת הלוחם וגייסו למעלה מ-1.5 מיליון שקלים על מנת לממן את הנגשת בית משפחתו שבעפרה. גם פניות של ראש הממשלה למשרד הבטחון לא הועילו והובילו אותו להציע למשפחה לקבל תרומות מ"קרן היסוד", אך הצעות אלו נדחו כיוון שלדברי המשפחה האחריות על החלמת הפצוע האחרון של 'צוק איתן' מוטלת על כתפי הממשלה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20