ברקע ההתבטאויות האנטישמיות של ראש הממשלה המלזי והפרסומים סביב סירובה של ממשלת מלזיה – המדינה המוסלמית הגדולה בעולם – לארח את השחיינים הישראלים באליפות השחייה הפראלימפית הבינלאומית בחודש יולי השנה, פרסם אתר החדשות המוביל במדינה – Malaysiakini – מכתב הקורא לממשלת לכונן יחסים דיפלומטיים בין לישראל – לאלתר.

כותב המכתב Kanul Gindol. צילום: מתוך דף הפייסבוק

 

תחת הכותרת "לכונן עם ישראל – עכשיו", כתב אתמול (שישי) Kanul Gindol, פוליטיקאי נוצרי, בין היתר:

"מלזיה החדשה" תחת הקואליציה הפוליטית של Pakatan Harapan צריכה להיגמל מהעמדה האנטי-ישראלית של המשטר הקודם ולהעדיף קשרים דיפלומטיים עם מדינה כמו ישראל.

מספיק עם הצעקות המבישות והבלתי-מועילות של ראש ממשלת מלזיה, לאסור על ספורטאים ישראלים להתחרות במשחקים הבינלאומיים שארצנו מארחת. זה מביך, בעיקר שיש אפילו מדינות ערביות רבות שאימצו לאחרונה בגלוי את מנהיגי ישראל כשותפים.

מארק מליאר הישראלי (משמאל) זוכה במדליית כסף באליפות אירופה בשחייה פראלימפית ב-2018. צילום: באדיבות הועד הפראלימפי

 

האם מלזיה מכירה את המזרח התיכון טוב יותר מערב הסעודית, ירדן או איחוד האמירויות הערביות? אינני חושב כך.

התנהגות זו, המנוגדת לרוח האולימפית, תפחית את הסיכויים של מלזיה לארח בעתיד משחקים יוקרתיים יותר כמו האולימפיאדה. זה מביש. אנחנו מכשילים את עצמנו ואת הדורות הבאים.

"הפוליטיקאים המרושעים מזהמים את הספורט"

לא כל הספורטאים הישראלים הם יהודים ורבים מהם בני עמים אחרים כמו הערבים. בכל מקרה, ספורטאים יהודים וערבים רצויים באותה מידה. הפוליטיקאים המרושעים מזהמים את הספורט.

תראו את ההישגים של היהודים. יש להם את המספר הגבוה ביותר של מקבלי פרס נובל היוקרתי. אנחנו יכולים ללמוד מהם דבר אחד או שניים. אני רוצה ללמוד גם מהם וגם מאחרים בעולם.

מלזיה אינה יכולה ואינה צריכה להמשיך להאשים אך ורק את ישראל בכל הבעיות במזרח התיכון. ישראל אינה אלא נקודה זעירה על מפת המזרח התיכון המוקפת במה שמכונה "אויבים".

רוב המדינות המתורבתות, כולל שכנינו, סינגפור, הפיליפינים, תאילנד וקמבודיה, כבר כוננו יחסים דיפלומטיים עם ישראל. למעשה, קמבודיה (אם אני לא טועה) היא המדינה הראשונה בדרום מזרח אסיה שעתידה לפתוח שגרירות בירושלים ולא בתל אביב.

כולנו גם יודעים גם, כי רבים מהמוצרים השימושיים ביותר בעולם – כגון תרופות, מוצרי תוכנה ואפילו מזון ומשקאות – הומצאו או מיוצרים על ידי העם היהודי ואנחנו משתמשים בהם ללא בושה. אז למה הצביעות?

מלזיה, בבקשה תפסיקי לחבוט בישראל, ופעלי לכונן קשרים דיפלומטיים בקרוב".

ממשיך בקו האנטישמי שלו. מהאטיר בן מוחמד, ראש ממשלת מלזיה. צילום: רויטרס

 

בתוך כך, ראש ממשלת מלזיה, מאהטיר בן מוחמד, התייחס היום שוב להחלטתו לאסור על כניסת משלחת פראלימפית ישראלית למדינתו וטען כי כי לארצו הזכות לסגור את גבולותיה בפני אנשים ממדינות ש"עושות הרבה רע".

בן מוחמד הוסיף ואמר כי "ישראל עושה הרבה דברים רעים אולם מתחמקת מאשמה, כי אף אחד לא מעז לדבר נגדה".

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.