השלם/י את המשפטים הבאים:
1. אני לא טוב/ה ב-
2. אני טוב/ה מאוד ב-

מבלי להכיר כל אחד ואחת מקרב קוראי טור זה, הייתי משער במידה מה של וודאות, כי רובכם עניתם בנקל על השאלה הראשונה (במה אתם לא טובים), אך בשאלה השנייה קצת נתקעתם. וגם אם העזתם לטפוח לעצמכם לרגע על השכם מבלי שאף אחד ישים לב, הרי שמול קהל סביר להניח כי לא הייתם מצליחים להשיב בקול רם לשאלה 'במה אתם טובים?'.

הסיבה כמובן היא לא קיומה של התסמונת הידועה 'פחד קהל' או העדר כישורים חלילה, אלא החשש שלכם לשטוח את כישרונותיכם, בטח מול רבים. לגישת רובנו, אדם אשר 'יעז' לעשות כן, ייתפס בן רגע כאדם שחצן ויהיו אף שיגדירו אותו כ-'חסר מודעות עצמית', אך אם לשפוט לפי פרשת השבוע, פרשת בהעלותך, אדם זה, דווקא הוא בעל המודעות העצמית בכל הסיפור הזה.

ביטחון עצמי. אילוסטרציה
ביטחון עצמי. אילוסטרציה

בפרשת השבוע נכתב: "והאיש משה ענו (קרי: עניו) מאד מכל האדם אשר על פני האדמה" (יב,ג), אחלה מחמאה, רק שהכותב שלה הוא לא אחר ממשה רבנו. אם נמשיך עם הלוגיקה של הפסקה לעיל', הרי שהיינו חושבים את משה ח"ו ל'חסר מודעות עצמית'? יהיר/שחצן? יתרה מזאת, אם התורה תפקידה להורות ולא להוות פרוטוקול או ספר היסטוריה, מה עניין הכנסת שורה זאת לספר בו אין אות אחת מיותרת? מה היה כל כך דחוף לחלק כרגע קרדיטים?הרב אברהם יצחק הכהן קוק

תשובה לכך ניתן למצוא בספר אורות הקודש, חלק ג', שם כותב הרבב קוק כך: "צריך האדם להכיר את כשרונו הפנימי, וידע בעצמו אם נוצר לגדולות, אל ייבהל מפני עוון של גאווה, במה שיכיר את מדרגת שכלו, וערך נטיית רצונו. אדרבא מפני ענווה פסולה המדכאת את הנשמה ומטשטשת את האור הא-לקי שבנפש צריך להיזהר הרבה יותר". משמעות דברים חריפים אלו הינם לעשות לנו קצת סדר במונחים; יש ענווה פסולה ויש ענווה כשרה, ולא כל ענווה היא ראויה.

 

אוסיף ואגיד, כי הצטנעות יתרה יש בה מן הכפירה, שכן אדם המצטנע מאוד וטוען מתוך 'ענווה' כביכול, כי אין הוא טוב בכלום, הרי שאדם זה אומר במילים אחרות כי ריבונו של עולם ברא בריאה בלי שום איכות או כישרון ח"ו. מכאן שההפך הוא הנכון, דווקא האדם אשר מצליח בכנות להכיר בכישוריו, תוך חתירה מתמדת לפיתוחם, הוא האדם המכיר בבוראו ומפיץ את "האור הא-לוקי", כדברי .

אז במה אתם טובים?


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.