16:32 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > אש הטרור – 2,056 הצתות בחצי שנה בירושלים

אש הטרור – 2,056 הצתות בחצי שנה בירושלים

תחקיר NRG: הסיבות לדליקות עדיין לא ידועות בוודאות, אך יש רמז עבה מהשטח ומהרשת. "רוצה לנשום ריח ברביקיו מהציונים"

"יש ראיות פיזיות בשטח. 30 אירועים גדולים שאותם אנחנו למעשה חוקרים והם אינדיקציה, נותנים אינדיקציה על מה שקורה. אלה לא הערכות, אנחנו חוקרים וכל אירוע שמגיעים למסקנה, אנחנו בודקים אותו וסוגרים את זה. יש מקרים, כמו בדולב, שאנחנו רואים שמדובר בהצתה". כך אמר השבוע רן שלף, ראש מחלקת חקירת הכבאות. שלף משער שכ-70 אחוז מהשריפות נגרמו כתוצאה מהצתה בזדון. אורי צ'יבוטרו, דובר כבאות מחוז חיפה, הכריז שמדובר ב"מצב מלחמה".

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לחשד במהלך ביקורו בזיכרון יעקב. "יש סימנים להצתות" אמר יו"ר הליכוד. רב ניצב רוני אלשיך, מפכ"ל המשטרה, נכח יחד עם ראש הממשלה בזירת האירוע. "כשרואים גל של הצתות או שריפות, מי שרוצה לעשות פיגוע יכול לנצל את ההזדמנות" אמר המפכ"ל.

הטרור הלאומני מכיל מטעני חבלה, דקירות סכין, דריסות, יידוי אבנים, בקבוקי תבערה ועוד. גורמים בכירים במערכת הביטחון מעריכים שהטרור הלאומני אימץ לחיקו דפוס פעולה נוסף. חדש, מסוכן והרסני לא פחות מהקודמים. "לוקח חמש דקות להצית יער או בית" אומר רשף משה אלעזרי, ראש חוקרי ההצתות בירושלים ויו"ש.

%d7%a9%d7%a8%d7%99%d7%a4%d7%94-%d7%96%d7%99%d7%9b%d7%a8%d7%95%d7%9f2
שריפה בזיכרון יעקב. צילום: דובר כב"ה

 

מכבי האש מגיעים יחד עם משמר הגבול

תחקיר מיוחד של אפליקציית החדשות 360 משקף עלייה מחרידה בכמות השריפות באזור ירושלים בשנה האחרונה. ב-2015 התרחשו 1,336 שריפות, ב-2016 התקלחו 2,056, עלייה של 53%.

מחנה עופרית, המצוי סמוך להר הצופים בירושלים, סובל לעיתים קרובות מהתלקחות שריפות. "השטח סביב הבסיס, ולפעמים גם בתוך הבסיס, הוא שטח שאליו אנו נקראים פעם אחר פעם לשריפות, ולפעמים כמה פעמים ביום" מספר הכבאי להב בודיירי.  "ברוב המקרים אנחנו מבחינים כי מדובר בהצתות, ובמקרים רבים בכאלה שמקורן בהשלכת בקבוקי תבערה".

כשתחקיר השריפה מתחיל, התסריט ידוע מראש. חוקר דליקות מבצע חקירה ראשונית בשטח, הממצאים מועברים לחוקר הדליקות הראשי והחוקר הראשי מעביר למשטרה. החשד שמוזכר ברמז עקיף מגיע מהכיוון עיסאוויה, כפר ערבי במזרח ירושלים השוכן סמוך למחנה עופרית.

תרחישים דומים קורים גם בחלקה המזרחי של פסגת זאב. הוואדי בין רחוב אליהו מרידור לבין מחנה הפליטים שועפאט מוצת בדרך קבע כמעט כל שבוע. בשונה ממחנה עופרית, החקירה מגיעה למסקנות באופן ישיר. המחבלים משועפאט זורקים בקבוקי תבערה מול העיניים של מכבי האש. לאחר שהאירוע חזר על עצמו מספר פעמים, כוחות הכיבוי החלו להגיע לאזור בליווי לוחמי משמר הגבול.

"בשנים האחרונות יש עלייה של מאות אחוזים בהצתות במזרח ירושלים ובצפונה", אומר  רשף משה אלעזרי. "יש מספר מוקדים קבועים, בהם ארמון הנציב, מחנה עופרית, אבו תור ופסגת זאב. עם הזמן אפשר לראות שהשיטות משתכללות. חוץ מבקבוקי תבערה, שזו השיטה הרווחת, לפעמים מדליקים אש גם בעזרת ירי זיקוקים בכינון ישיר, או שמדליקים צמיגים בוערים ומגלגלים אותם – כך שכל מה שבא במגע עם הצמיג נדלק. אם לפני ארבע שנים היו לנו 20 הצתות בשנה, בקיץ היו לנו שבועות שבהם נרשמו 20 הצתות בשבוע"

"אני רוצה לנשום את ריח הברביקיו מהציונים"

לא רק הדרג הפיקודי והלוחמים בשטח מרגישים את האווירה, אלא גם ההמון ברשתות החברתיות. "על כל השכנות של ישראל לסייע לה – אני מציע שהן ישלחו מטוסים מלאים בבנזין וימטירו אותו על כל האזורים הבוערים. אני רוצה לנשום את ריח הברביקיו מהציונים" כתב גולש ערבי בטוויטר. גולש אחר רשם "זוהי אדמתנו, פלסטין הכבושה, ישראל נשרפת ותמשיך להישרף עד שהאדמה הכבושה והמולדת והחופש ישובו אלינו".

 

%d7%a2%d7%a8%d7%91%d7%99%d7%9d-%d7%a9%d7%a8%d7%99%d7%a4%d7%94-%d7%98%d7%95%d7%95%d7%99%d7%98%d7%a8
ערבים חוגגים את גל השריפות ברשת. צילום מתוך טוויטר

ארגון החמאס מעביר ברשתות החברתיות שיר הלל לשריפות המתקלחות הנקרא בשם "האש מתלקחת". כמו כן, ממשיכות הסתות ברשת שקוראות לפגוע בישראל במתקנים רגישים. לא ברור בשלב זה איך פייסבוק, טוויטר ושאר הרשתות החברתיות יגיבו, אם בכלל, להסתה המתרחשת תחת הפלטפורמה שהן מספקות.

אין עיגון בחוק להצתה על רקע לאומני

נכון להיום, החוק במדינת ישראל מכיר הצתה בזדון על רקע פלילי, לא לאומני. החוק הפורמלי מאפשר למערכת המשפט לגזור על 20 שנות מאסר למצית בזדון, אך הדבר לא מתבצע בפועל.

אחמד נעמה, סטודנט לרוקחות, וסאבר בן סברי אסאדי, הורשעו במעורבות בהצתה בגליל המערבי. למרות שהמדינה ביקשה להחמיר בעונשם, מערכת המשפט גזרה עליהם 18 חודשי מאסר על תנאי ושיחררה אותם.

לעצור את המינוי. ח"כ אורן חזן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
ח"כ אורן חזן. "מנסים לעשות באמצעות שריפות מה שלא הלך בפיגועי חבלה". צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

לאחרונה, חברי כנסת מהקואליציה החלו להתייחס לעבירת הצתה מההיבט הלאומני.

ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) אמר לחדשות 360 "הצתה על רקע לאומני היא טרור לכל דבר, כבר שנים אני טוען שהענישה שניתנת על העבירות הללו היא לא מידתית, ולכן חשוב היה להכניס את נושא ההצתות כפעולות טרור לחוק החדש".

היום (ה') ח"כ אורן חזן (הליכוד) הגיש הצעת חוק להחמרת העונש עם המציתים. "יש לתפוס את המציתים ולמצות איתם את הדין כאילו היו מחבלים שביצעו פיגועי טרור. הדבר חמור בעיני כי הצתות יכולות לגרום למוות המוני. לכן אסור לנו להתייחס אליהן בשוויון נפש" אמר חזן. "המציתים בחרו להצית את החורשות והיערות מתוך כוונה ברורה 'לשרוף את המדינה'. מה שלא הלך להם בפיגועי התאבדות וחבלה, הם מנסים כעת באמצעות אש השריפות".

 

אלעד שור

אלעד שור

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הפתרון פוליטי, לא משפטי. מליאת הכנסת. צילום: פלאש 90

ישיר: משדר מיוחד מפתיחת מושב החורף של הכנסת

הכנסת פותחת את מושב החורף עם נאומיהם של הנשיא ריבלין, רה"מ נתניהו, היו"ר אדלשטיין ויו"ר הקואליציה הרצוג