No Tag To Print

קורונה

"אשת הברזל" – על האישה ששינתה את בריטניה

לכבוד יום האישה הבינלאומי הבאנו לכם את סיפור חייה של ראש ממשלת בריטניה לשעבר – מרגרט תאצ'ר, שבשל המדיניות הכלכלית ומדיניות החוץ הקשוחה שלה שראו הצלחה רבה כנגד כל הסיכויים – מכונה עד היום "אשת הברזל"

תחילת דרכה בפוליטיקה

מרגרט הִילדה תאצ'ר נולדה בשנת 1925 בעיירה קטנה באנגליה, לאב חנווני ואיש דת בכנסיה המתודיסטית, שבהמשך כיהן כראש העירייה. בזכרונותיה הדגישה תאצ'ר את תרומת חינוכה הנוצרי האדוק כילדה להצלחותיה הציבוריות לעתיד.

לאחר סיום לימודיה התיכוניים התקבלה מרגרט ללימודי כימיה באוניברסיטת אוקספורד, דבר שהיה נדיר באותו זמן, כשנשים לא התקבלו למקצועות הללו באוניברסיטה, ובכך ניפצה את תקרת הזכוכית הראשונה מבין תקרות זכוכית רבות שהיא עתידה לנפץ במהלך חייה.

לאחר מכן הצטרפה לאגודת הסטודנטים של מפלגת השמרנים והודות ליכולות המנהיגות הבולטות שלה נבחרה בהמשך לנשיאת האגודה.

תאצ'ר הושפעה מעבודתו הפוליטית שלפרידריק האייק, שדגל בכלכלה ליברלית ובשוק החופשי. זאת וגם חוויותיה של תאצ'ר בשנים שלאחר מלחמת העולם השניה, שהתאפיינו בכלכלה סוצילאליסטית והרסנית, הובילו את תאצ'ר להתנגדותה לעקרונות הסוציאליזם, אשר אפיינה את שלטונה בעתיד.

בגיל 24, פנתה לראשונה לקריירה פוליטית, כשהתמודדה על מושב בפרלמנט המחוזי, והפסידה. למרות הפסדיה החוזרים ונשנים, לא התייאשה והמשיכה לתמודד על תפקידים פוליטיים,

ולאחר שנישאה לאיש עסקים אמיד,תמיכתו הכלכלית איפשרה לה לפנות יותר מזמנה לזירה הפוליטית הבריטית, ובזכות דבקותה העיקשת במטרה הצליחה בגיל 32 להיכנס לבית הנבחרים הבריטי כחברה במפלגה השמרנית.

פעילותה של תאצ'ר בפרלמנט הבריטי

תאצ'ר פעלה בנחישות כנגד התפיסה הסוציאליסטית,וזכתה לתמיכה רחבה על כך. בזכות חריצותה ואי-התפשרותה האידאולוגית זכתה תאצ'ר להכרה בקרב מפלגתה, אשר הובילה בסופו של דבר למינויה כשרת החינוך בממשלתו של אדוארד הית'.

למרות ביקורתה החריפה כנגד הית' ותפיסתו הסוציאליסטית,  מעמדה של תאצ'ר בקרב המפלגה השמרנית עלה ובשנת 1975 הצליחה להביסו בבחירות הפנימיות, ולאחר שהביסה מספר מתמודדים נוספים זכתה בתפקיד ראש המפלגה השמרנית הבריטית.

כמנהיגת האופוזיציה, ביקרה רבות את מדיניותה הכלכלית של מפלגת הלייבור, שנכשלה בטיפול בשביתות הכלליות ובהתחזקותה של ברית המועצות. לאחר שנשאה נאום תקיף כנגד ברית המועצות כינתה אותה העיתונות הסובייטית "אשת הברזל". הכינוי דבק בה, ותאצ'ר אימצה אותו בשמחה.

הניצחון ודרכה הפוליטית – ה"תאצ'ריזם"

בנוסף לתדמיתה כחברת פרלמנט חרוצה ונואמת בחסד, מפלגת הלייבור הלכה והתחלשה בעיקר בגלל חוסר יכולתה לספק פתרון ראוי לשורת השביתות הכלליות במשק הבריטי, שביתות אלו הציגו למעשה את ממשלת הלייבור כחסרת אונים, והובילו רבים בציבור הבריטי לתמוך במפלגה השמרנית ובפתרונות למשבר אותם הציעה תאצ'ר, עד שלבסוף עלה בידי המפלגה השמרנית בראשות מרגרט תאצ'ר להדיח את מפלגת הלייבור ממעמדה השליט בבחירות 1979.

תאצ'ר הרכיבה את ממשלתה הראשונה ב-4 במאי 1979 כשחזונה הוא עצירת התדרדרות הכלכלה הבריטית ופתיחת השוק לתחרות. היא פעלה כדי להגדיל את חשיבותה והשפעתה של ארצה ברמה הבינלאומית.

כראש הממשלה, תאצ'ר נפגשה באופן קבוע כל שבוע עם המלכה אליזבט השנייה כדי לדון בענייני הממשלה.

תאצ'ר קידמה רפורמות רבות במהלך שלוש תקופות הכהונה שלה אשר שיפרו דרמטית את מבנה הכלכלה הבריטית, כשהצליחה להחליש את כוחם של איגודי העובדים שעצרו את התקדמות הכלכלה הבריטית, ופעלה למען הסרת הרגולציות והצלחת מגזר הפרטי.

רבים מייחסים את העלייה ברמת החיים בבריטניה בשנות כהונתה ובשנים לאחר מכן לרפורמות שקידמה תאצ'ר, ומנגד רבים מייחסים למדיניותה הכלכלית את העמקת הפערים החברתיים בבריטניה ואת התנפחות המגזר הבנקאי.

המדיניות הכלכלית ומדיניות החוץ הקשוחה שלה יצרו את כינויה "אשת הברזל" בידי מתנגדיה ותומכיה כאחד, ובשל כך היא נחשבת לאחת המדינאיות הבולטות ומעוררות המחלוקת במאה ה-20 בכלל ובהיסטוריה הפוליטית של בריטניה בפרט.

פעילותה למען הכלכלה החופשית נטבעה כל כך עמוק בשיח הבריטי עד כדי שמדיניותה הכלכלית קיבלה שם רישמי: ה"תאצ'ריזם".

תאצ'ר ובנימין נתניהו 

יחסה של תאצ'ר ליהודים היה חם במיוחד. בנערותה, בזמן מלחמת העולם השניה, תאצ'ר ואחותה פעלו להצלת נערה יהודיה מאוסטריה ולאחר שהניצולה הגיעה לבריטניה היא אפילו התארחה אצל משפחתה של תאצ'ר עצמה.

תאצ'ר גם נאבקה כנגד האנטישמיות, ואף ביקרה בישראל 1976, לפני שנבחרה לראשות הממשלה, ופגשה גם את ראש הממשלה לשעבר גולדה מאיר.

לאחר שנבחרה לראשות הממשלה ביקרה תאצ'ר בישראל בשנת 1986 ובכך הייתה לראש הממשלה הבריטי הראשון שביקר בישראל בעת כהונתו.

בשנת 2004, נפגש בנימין נתניהו, שכיהן באותו זמן כשר אוצר, עם תאצ'ר, שהייתה אז עדיין ראש ממשלת בריטניה.

העיתונאות אז כינתה אותו כ "תאצ'ריסט" כיון שיאמץ את אידיאולוגית הכלכלה החופשית שהנחילה תאצ'ר.

על פי הודעת משרד האוצר, סיפר נתניהו לתאצ'ר, על הרפורמות ושינויים מבנים שנעשים בימים אלה במשק וראש ממשלת בריטניה הגיבה: "אין ספק שהשלמת הרפורמות ישפרו את כלכלת ישראל בדיוק כפי שנעשה בברטניה בתקופת כהונתה".

"צדק חברתי ניתן להשיג רק באמצעות כלכלה חופשית שרק בכוחה ליצור צמיחה, מקומות עבודה ופרנסה לשכבות החלשות" הוסיפה תאצ'ר.

מרגרט תאצ'ר היא מנהיגה שנתניהו שאב ממנה השראה, ובמיוחד מהאידיאולוגיה הכלכלית שלה. אחרי מותה פרסם הודעה שבה אמר כי "היא היתה מנהיגה דגולה. אשת עקרונות, בעלת נחישות, אמונה עצמית, כוח. אשה גדולה". נתניהו הוסיף כי תאצ'ר "היתה ידידה איתנה של מדינת ישראל והעם היהודי והעניקה השראה לדור של מנהיגים פוליטיים".

לאחר פרישתה מכס ראש הממשלה נשארה תאצ'ר חברת בית הנבחרים עד שנת 1992, אז קיבלה תואר ברונית.

 

It is not Android