23:51 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > ספורט > אשדוד לאן: ג'קי בן זקן מאחורי סורגים

אשדוד לאן: ג'קי בן זקן מאחורי סורגים

ביום חמישי החל לרצות הבעלים בפועל של הקבוצה מהדרום את עונש המאסר שלו, אבל הספיק להבטיח לשחקנים: "אתם בידיים טובות". איך תמשיך הקבוצה בלעדיו? פרשנות

ג'קי בן זקן החל ביום חמישי לרצות את עונשו בבית הכלא חרמון עקב הרצת מניות. 26 חודשי מאסר נגזרו על בן זקן. בפועל, בניכוי שליש, הוא יישב בכלא כ-17 חודשים.

בן זקן נחשב לאחד מאנשי העסקים הגדולים של העיר אשדוד הוא ודאי אחד האנשים הכי מוכרים וחזקים בעיר. את הפרסום הרב קיבל בן זקן בעיקר מהעובדה שהוא משמש מזה 16 שנה כפטרון של קבוצת הכדורגל מ.ס. אשדוד מליגת העל.

ג'קי בן זקן בבית המשפט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ג'קי בן זקן בבית המשפט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במסגרת עיסקת טיעון עם הפרקליטות, בן זקן ירצה עונש קצר משהיה אמור. את העסקים הרבים שלו בארץ ובעולם הוא ינהל מכלא חרמון. כמו את העסקים גם את קבוצת הכדורגל הוא ינהל מהכלא. בשנה האחרונה היו בקבוצה חששות שהוא ינצל את כניסתו לכלא כדי לעזוב את הקבוצה. סימני שאלה רבים התעוררו בנוגע לעתידה של מ.ס. אשדוד, לאחרונה בן זקן הבהיר לכולם שאין לו כוונה לעזוב, אין לו להוריד הילוך והוא ימשיך לנהל את הקבוצה ולתמוך בה כספית.

"אתם בידיים טובות"

אלה שקבוצת הכדורגל חשובה להם יכולים להיות רגועים. מה שהיה הוא שיהיה רק בהבדל אחד, את בן זקן לא יראו באימונים, לא בחדרי ההלבשה ולא מאחורי ספסל הקבוצה במשחקים. מלבד הנוכחות הקבועה שלו והמפגשים הקרובים עם הצוות המקצועי, הצוות המנהל והשחקנים, דבר לא ישתנה.

לפני כניסתו לכלא, בן זקן נהנה מהחודש האחרון מההצלחות של הקבוצה שלו. פחות מ-24 שעות לכניסתו לכלא, בן זקן הגיע למשחק רבע גמר גביע הטוטו מול בני יהודה, שם הוא נפרד מהקבוצה שלו באסיפה שקיים באיצטדיון הי"א בעיר.

בידיים טובות? צילום: הדף הרשמי של מ.ס אשדוד בפייסבוק
בידיים טובות? צילום: הדף הרשמי של מ.ס אשדוד בפייסבוק

רגע לפני שהשחקנים שלו העניקו לו ניצחון חשוב בדרך לחצי גמר גביע הטוטו, הוא הרגיע את השחקנים והבטיח להם שהכל ימשיך להתנהל כרגיל, הוא אמר לשחקנים כי תמיד הוא הקשיב לכל שחקן ועובד במועדון וכך זה יישאר. ״מי שצריך לדבר איתי, מי שיש לו בעיה וצריך אותי אני אדאג להתקשר אליו, תהיו רגועים ותנו לי רגעים מאושרים במשחקים״.

בן זקן הוסיף. ״אני משאיר אתכם בידיים טובות. אתם תעשו את העבודה שלכם, יש לכם כאן אנשי מקצוע ואנשי ניהול מצוינים והכל ימשיך להתנהל כרגיל בקבוצה".

תיאטרון הבובות של בן זקן

לג׳קי בן זקן יש בשנים האחרונות אופוזיציה מחוץ לקבוצה. אוהדים של הפועל אשדוד חברו לכמה עסקנים כדי להקים קבוצות כדורגל נוספות מה שגרם לפיצול ושנאה גדולה בין מ.ס. אשדוד לאותן קבוצות מהליגות הנמוכות, את עיקר האש והשנאה ספג בן זקן. אם היו כאלה שחששו שהאווירה הלא נעימה שנגרמה לבן זקן בשנים האחרונות תגרום לו לנצל את כניסתו לכלא כדי להתנתק מהכדורגל, אז בפועל, המאבקים נגדו רק חיזקו את רצונו להישאר ולהשקיע במועדון.

אז איך בדיוק המועדון יתנהל במשך שנה וחצי בלי האיש שעומד בראש המערכת? בדיוק כמו שבן זקן אמר לשחקנים. כרגיל. בן זקן בנה במהלך השנים במועדון מערכת מסודרת. האנשים הכי קרובים אליו, החברים שגדלו איתו בשכונה באשדוד מחזיקים בתפקידי מפתח גם בעסקים וגם בקבוצת הכדורגל. מנהל הכספים של עסקיו שנחשב לחבר הכי קרוב אליו הוא גם מנהל הכספים של מ.ס. אשדוד, שאר בעלי התפקידים הבכירים במועדון יושבים במשרדי החברה של בן זקן בעיר.

בן זקן היה תמיד מעורב בכל דבר, בכל פרט. מעבר לניהול קבוצת הכדורגל הוא היה מעורב בעניינים המקצועיים והוא אחד מבעלי הקבוצות שהכי מעורב בעניינים מקצועיים. הוא מתמודד בכבוד על המקום הראשון עם איזי שירצקי בקרית שמונה ואלי טביב בבית״ר ירושלים בתור הבעלים המעורב ביותר.

הוראות דרך הטלפון

בן זקן בנה מערכת של עובדים שמתנהלים כמו מחשב. אף אחד לא מערער על החלטה שלו, אף אחד לא מרים את הראש גם לא מעקם את הפרצוף בעקבות החלטה או התנהלות שלו.

זו הפעם הראשונה שבעלים של קבוצת כדורגל נכנס לכלא. זו פעם ראשונה שקבוצת כדורגל בליגת העל תנוהל מהכלא באמצעות הטלפון. במקרה של בן זקן מכשיר הטלפון הציבורי שסמוך לתאו יקבע הכל.

צריך לציין כי באופן רשמי ג'קי בן זקן אינו נחשב לבעלים של הקבוצה ואין לו זכות חתימה בהתאחדות או בבקרה התקציבית. בן זקן העדיף כל השנים למנות את האנשים מטעמו שיהיו בעלי התפקידים, הוא נחשב על הנייר לספונסר של הקבוצה, אחד שמפקיד ערבויות אישיות בבקרה כדי שתקציב הקבוצה יאושר בליגת העל.

כל בעלי התפקידים הרשמיים הם אנשים שלו, חותמת גומי. במציאות החדשה בה בן זקן נמצא בכלא המציאות הזו שהוא לא בעל זכות חתימה במועדון הופכת את ההתנהלות היום יומית לקלה יותר, היא מאפשרת לו רק להוריד הנחיות בטלפון למפקדים שתחתיו בשטח. אחרי הפקודות בעלי זכות החתימה יגיעו לחתום על הניירת כדי להעבירה להתאחדות, למנהלת, לבקרה התקציבית ולבנקים.

בכל שבועיים הוא ייצא הביתה לחופשה בת 48 שעות, ויוכל להתאים את החופשות למועד משחקי הקבוצה ולבקש אישור מיוחד ללכת למשחקי הקבוצה. סביר להניח ששב״ס לא יתנגד. בחופשות בעלי התפקידים שלו בחברות העיסקיות ובקבוצת הכדורגל יבואו לבקר אותו בבית ולקבל הנחיות, החברים הקרובים גם יכולים לקבל אישור לבקר אותו במסגרת הביקורים ששב״ס מאפשר על פי חוק לאסירים.

התפקיד של מזרחי בפאזל

בן זקן הביא לפני חודש את יוסי מזרחי המאמן הכי מזוהה עם מ.ס. אשדוד ועם בן זקן. השניים חברים טובים, יש ביניהם המון כבוד הדדי והערכה גדולה, מעבר ליכולת המקצועית הגבוהה של מזרחי, הוא נחשב לאדם אמין, ישר ונאמן. בן זקן הביא את מזרחי כדי לעמוד בראש המערכת כסמכות מקצועית עליונה, תחתיו כמובן.

קיבל את המפתחות. יוסי מזרחי. צילום: פלאש 90
קיבל את המפתחות. יוסי מזרחי. צילום: פלאש 90

מזרחי, יהיה לא רק לאיש אמונו בתחום המקצועי הוא גם יציל את הקבוצה מירידה לליגה לאומית וגם יהיה הכתובת של בן זקן לכל הנושא המקצועי של הקבוצה כולל נושא הרכש של השחקנים. טביב, טיפוס חשדן מלידה, הביא את האיש הכי טוב שהיה בשוק והאיש שהוא הכי מאמין בו. בן זקן הביא את איש המקצוע שהכי מתאים לאשדוד ושבן זקן יכול לישון בשקט בכלא חרמון.

בן זקן אמר לשחקנים בשיחת הפרידה שהוא עבד קשה כך השנים ועכשיו הוא רוצה לנוח, לקרוא ספרים וללמוד שפות. כן בטח. ההתקדמות של בן זקן בלימוד שפות והחלפת הספרים בספרייה תהיה בהתאם להצלחות של מ.ס. אשדוד.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

משה בוקר, 51, 30 שנה עיתונאי בקבוצת הארץ, 10 שנים בערוץ 2,
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

אצטדיון בלומפילד המחודש. הדמיה: עיריית תל אביב

השיבה לבלומפילד עלולה להידחות ל-2019

במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס ראש עיריית תל אביב, אמר רון חולדאי כי העבודות לבניית אצטדיון בלומפילד עומדות ביעדים וכי כל הקבוצות התל-אביביות ישחקו בו.