כמו בכל העולם, הקהילות היהודיות בארה”ב מורידות הילוך, והרחובות התוססים והמלאים ריקים כעת מאדם. גם מרכזי המסחר בערים האמריקאיות הגדולות, הטיילות והאגמים, כמעט ריקים מאדם. הכתבים של snappers.tv נותנים לנו הצצה חיה אל החיים הלא שגרתיים תחת משבר הקורונה בארצות הברית.

יאיר זכריה מדווח לנו מג’ורג’ טאון בוושינגטון די סי: חצי קילומטר מעל הבית הלבן: הטיילת המפורסמת ליד הנהר, שתמיד עמוסה באנשים, והאגם שמלא ביאכטות ואוניות, עכשיו ריק. גם הבארים שביום רגיל מפוצצים. הסנטרל פארק, שתמיד מלא בתושבים ותיירים – נהפך לבית חולים שדה.

יחד עם זאת המצב יחסית רגוע, אנשים כן יוצאים ומטייליםולא שמים מסכות, אבל שומרים על כללי הזהירות והמרחק אחד מהשני. גם חדרי כושר סגורים, ואפשר לראות אנשים מתאמנים בחוץ. בגלל ששירותי הבריאות כאן נורא יקרים, אנשים שלא בטוחים אם הם חולים או לא נשארים בבית ללא מעקב רפואי. אמנם הבית הלבן לאחרונה העביר חוק לגבי סבסוד חלק משירותי הרפואה אך בשטח אין עדיין הרבה שינוי.

חבר שלי המתגורר בניו יורק התפטר מהעבודה והוא מסתובב בין בתי אנשים מבוגרים בברוקלין ועוזר להם, והוא מספר על מראות מזוויעים, ריח צחנה בבתים, אנשים מבוגרים שנמצאים חסרי אונים נוכח הבדידות וההסגר. הוא שם להם אוכל בכניסה לבית וגם נכנס אליהם עם מיגון מתאים ודואג להם לאוכל טרי ומקלחת חמה. לצערי בברוקלין יש המון נפטרים על בסיס יומי בגלל אורח החיים הצפוף והקהילתי שם, ובגלל שקבוצות גדולות המתגוררות שם זלזלו בכללי הזהירות והמשיכו להתאסף. הנתונים שמגיעים מבתי החולים בניו יורק מעידים ש כ-60% אחוז מהנפטרים הם יהודים וחרדים. המסר שלי: תשארו בבית. Stay home.

קרדיט: יאיר זכריה דרך פלטפורמת Snappers.TV

יסמין כהן, מורה לעברית ב”ג’ואיש פאונדישן סקול” – ישיבה אורתודוקסית ציונית מדווחת מסטטן איילנד: כאן בסטטן איילנד שליד ניו יורק, התחלנו להתכונן עוד לפני כולם וההחלטות המוקדמות שקיבלנו התגלו כיעילות.

המשמעת של הקהיל היהודית בסטטן איילנד מאד גבוהה ולכן מספרי התחלואה אפסיים נכון להיום (31 במרץ). כבר לפני שבועיים, עוד לפני שבית הספר נסגר שלחנו את הילדים הביתה. הילדים קיבלו הביתה את כל החומר הלימודי גם לאחר הפסח במידה והסגר יימשך. צוות ביה”ס נערך לכל הפלטפורמות של למידה מרחוק. הצוות הלימודי וההורים עושים ככל שביכלתם כדי לשמור על סדר יום יציב. יש מערכת שעות מסודרת לכל הגילאים. ממש כמו בבית הספר,מתחילים בתפילה,ואח”כ לומדים לפי מערכת השיעורים שבנינו במיוחד. סידרנו גם לו”ז מלא משני עד שישי כולל הפעלות חברתיות, שיעורי התעמלות מוזיקה, חברה וקבלות שבת. אנו שומרים על קשר ישיר בין התלמידים להורים ולמורים ומשתמשים בכל טכנולוגיה אפשרית כדי לקדם את שגרת הלימודים במצב הקיים.

סטטן איילנד נמצאת על אי שמופרד בגשרים וחלק מהמשמעות זה שהבשר הכשר וכל הסחורה שמגיעה בימים רגילים – מתעכבת ומרגישים את המחסור. כל פעם שמגיעה סחורה מופצת הודעה בקהילה והתושבים הולכים לעשות קניות לפי תורים תוך שמירה על כל כללי הזהירות. זה כמובן יוצר מצב של תורים ארוכים מחוץ לסופרים ולקצב הכשר.

הקהילה לא חיכתה להוראה מגבוה והמניינים במרכזים הקהילתיים פסקו כבר לפני שבועיים לפני שהסגר הרישמי החל בניו יורק, והפכו להתנהל בוידאו בשלב מאד מוקדם. הרחובות ריקים, אנשים יוצאים רק לדברים חיונים ובבתוך הבית כולם עסוקים עם בהילדים וההכנות לפסח. רבני הקהילה מכל העדות משתפים פעולה, כולם מאוחדים לשם הצלת הנפשות. עם כל הקושי, אין מפגשים בין נכדים לסבתות וסבים ואין מפגשים חוץ ממשפחה הגרעינית.

בגלל ההסגר אנו ניזונים רק מהמדיה וגם אלינו הגיעו השמועות לגבי מה שקורה בקהילות החרדיות בברוקלין. לצערנו התמונה לא נראית טוב ואנו מתפללים שהמצב ישתנה לטובה. המסר הכי חשוב שלי אליכם: משמעת עצמי. זה זמן לא קל לאף אחד מבחינה משפחתית וכלכלית. ולמרות שלא קל לחגוג את חג החרות כך, עקבו אחרי הוראות הבטיחות. ונשמרתם מאד לנפשותיכם.

קרדיט: יסמין כהן דרך פלטפורמת Snappers.TV

יצחק לוי מסנטרל ג’רסי, מנהטן וני יורק: המצב פה מאד דומה למה שאני רואה בארץ בחדשות. בגדול יש סגר כללי בכל האיזור ובניו ג’רזי רוב האנשים נשמעים להוראות הזהירות ונשארים בבתים. כמובן שיש אי וודאות אבל אין פאניקה בין האנשים למרות שלפי דעתי המדיה מנסה ליצור פאניקה בצורה מוגזמת.

לפי דעתי המחקרים לאחר סיום המשבר יגלו שהמספרים קרובים לשפעת. בנושא החרדים- איני רוצה להכליל את כולם אך יש חוסר ציות להוראות הכלליות בשכונות האלו. לגבי האנטישמיות – אני אישית לא נתקלתי באנטישמיות או האשמות כלפי היהודים. בנושא העלייה – איני חושב שישפיע על הישראלים שנמצאים כאן. מערכת הבריאות כאן מתכוננת כמו שצריך ובסופו של דבר אני חושב שיתקבלו החלטות נכונות.

מספר מעבדות בארה”ב דיווחו שהן קרובות למציאת פתרונות לנגיף הקורונה. אחד המעבדות כאן כבר לקראת סוף פיתוח של בדיקות מהירות שיופצו במספרים של 50 אלף ליום. אני מאמין שבמאמץ משותף נתגבר על המשבר. מאחל לכולנו שיגיע לסיום מהיר פה ובכל העולם.

קרדיט: יצחק לוי דרך פלטפורמת Snappers.TV

לפי דברי נתן סולימנוב, המצב בקווינס לא מאד מעודד. כיון שהחלו לפעול לפי ההוראות מאוחר משמעותית- מספר החולים גדול מאד. כרגע כל החנויות סגורות חוץ מהסופר, והרחובות כמעט ריקים.

קרדיט: נתן סולימנוב דרך פלטפורמת Snappers.TV

יפי הלוי

יפי הלוי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.