משרד המשפטים האמריקאי הודיע הערב (ב’) לממשלת כי ברצונו לקבל לידיו את המחבלת שהייתה שותפה לביצוע הפיגוע במסעדת בירושלים באוגוסט 2001. בפיגוע נהרגו 15 אזרחים בהם גם אזרחים אמריקאים. בין ההרוגים היו גם שבעה ילדים ואישה בהריון. 130 איש נפגעו בפיגוע הזה ובהם חנה נכנברג שהפכה לצמח בעקבות הפיגוע, מצב בו היא נמצאת עד היום למעלה מ-15 שנה.

אחלאם תמימי מספרת על הפיגוע לו סייעה במסעדת סבארו. מבט לתקשורת הפלסטינית

תמימי הסיעה את המחבל עז א-דין שוחייל אל מסרי למסעדה. הם הגיעו למקום בשעת עומס ונפרדו בכניסה. המחבל המתאבד נכנס כשעליו מנשא גיטרה ממולכד ועל גופו חגורת נפץ הכוללת גם מסמרים וברגים. על חלקה בביצוע הפיגוע נשפטה תמימי ל-16 מאסרי עולם אך שוחררה כעבור 12 שנה במסגרת .

לאחר שחרורה מהכלא הישראלי הפכה לכוכבת טלוויזיה בירדן ולסמל של המאבק נגד ישראל. בראיון לאתר האינטרנט של חמאס אמרה “זה היה מעשה מחושב שבוצע מתוך שכנוע ואמונה באללה. לוחם הג’יהאד תמיד מוכן למות מות קדושים, להיאסר או להצליח במשימה. הצלחתי לגבור על מכשול המאסר ושוחררתי – מדוע עלי להתחרט?”.

אחלאם תמימ לפני שחרורה מהכלא הישראליי. צילום: דוברות שב"ס
אחלאם תמימ לפני שחרורה מהכלא הישראליי. צילום: דוברות שב”ס

ארגון שורת הדין המייצג בין היתר את בני משפחתה של חנה נכנברג פעל בשנים האחרונות בזירה האמריקאית ובין היתר העלה את הבקשה להסגיר את המחבלת לארצות הברית ולהגיש נגדה תביעה על חלקה ברצח אזרחים אמריקאים חפים מפשע.

“ירדן הפכה למקום מפלט עבור מחבלים”

הערב כאמור הודיע משרד המשפטים האמריקאי כי בקשת תונח. נציגים מטעם המשרד הגיעו בימים האחרונים לישראל לעדכן את משפחות קורבנות הפיגוע על ההחלטה. “אנו מברכים על כך שמשרד המשפטים האמריקאי החליט להתקדם ולפעול כנגד רוצחת ההמונים הזו”, אומרת עו”ד ניצנה דרשן לייטנר מייסדת ויו”ר שורת הדין.

הפיגוע בסבארו באוגוסט 2001. צילום: פלאש 90
הפיגוע בסבארו באוגוסט 2001. צילום: פלאש 90

“אנו דורשים כבר זמן רב כי הטרוריסטית הזו, שאינה מביעה כל חרטה על מעשיה, תיעצר שוב, תוסגר ותישפט על ידי גורמי אכיפת החוק האמריקאים. שחרורה על ידי ישראל הוא אקט מקומם. מדובר ברוצחת ילדים שהביעה בפומבי שמחה על המעשה. בשנים האחרונות הפכה ירדן מקום מפלט לטרוריסטים ואנו תקווה כי ממשל טראמפ יתחיל לממש מדיניות ברורה של רדיפת טרוריסטים שרצחו אזרחים אמריקאים כולל בפיגועי תופת בישראל. בהיבט המשפטי, ירדן חתומה על הסכם הסגרה עם כך שניתן לחייבה למסור את תמימי לצורך העמדתה לדין גם בחלוף 16 שנים מהפיגוע. שורת הדין תוסיף לרדוף אחר כל מחבל שהיה מעורב ברצח יהודים באותה עוצמה ונחישות שבה רדפו בעבר את הנאצים ועוזריהם”.

יצחק בנט פיינר, אביה של חנה נכנברג: “אנו משבחים את המאמצים של משרד המשפטים האמריקאי להביא את תמימי לדין, ומקווים שיעלו יפה. במהלך 15 השנים האחרונות חנה בתנו מחוברת למכונת הנשמה ומוגדרת כצמח. את שנות החיים שנלקחו ממנה כתוצאה מהמעשה הבלתי אנושי של המחבלת המתועבת, איש לא יחזיר. בתה שרה גדלה ללא אימא. בעלה דוד איבד את שותפתו לחיים. אנחנו, הוריה, מבקרים אותה מדי יום ומוודאים שהיא מטופלת היטב. לא ייתכן שאף אחד לא ישלם את המחיר. אנו מקווים שהמחבלת תיענש במלוא חומרת הדין האמריקאי”.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.