כתב אישום הכוולל סעיפים בדבר "חבלה של ממש בנסיבות מחמירות" ו"התעללות בקטין" הוגש נגד אזרחית אריתראית (המכונה א"א) שמלה את בנה בן ה-4 בעצמה בביתה שבאילת, המשפט מתנהל בימים אלה בבית המשפט המחוזי בבאר-שבע. כך דיווח ב"הארץ", אור קשתי. אם תורשע, עלול עונשה להגיע ל–14 שנות מאסר. לטענתה, פעלה בהתאם למסורת האריתראית.

הפגנת מסתננים אפריקאים מחוץ לבית המשפט העליון, בינואר השנה. צילום:פלאש 90
הפגנת מסתננים אפריקאים מחוץ לבית המשפט העליון, בינואר השנה. צילום:פלאש 90

א"א דחתה את ההאשמה במעשה פסול. בסיום חקירתה במשטרה נשאלה – "עד עכשיו את לא מבינה מה עשית לא בסדר?" וענתה: "לא לא עשיתי לא טוב". עורך דינה של א"א, משה סרוגוביץ מהסניגוריה הציבורית,  טוען כי פעלה בהתאם למסורת התרבותית שלה. סרוגוביץ הגיש לבית המשפט שתי חוות דעת של אנשי אקדמיה התומכות בטענה, אלא שטיעון של "הגנה תרבותית" אינו נפוץ, וקבלתו תהווה ככל הנראה תקדים. הכרעת הדין צפוייה להינתן בקרוב.

לדברי עורך דינה, לא ידעה הנאשמת כי המעשה שעשתה פסול. היא הביאה את בנה לגן לאחר שלושה ימים בבית, וביקשה להסביר לגננת מה עשתה, הגננת שהבינה בסוף מהפעוט מה אירע דיווחה על כך לרשויות הרווחה. כשהגיעה המשטרה לביתה א"א התנגדה באופן אלים, צעקה, בעטה ונשכה אחת מבנותיה כדי שלא תילקח ממנה. לכתב האישום נוספו תקיפת קטין והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. לאחר מעצר בן שבועות שוחררה למעצר בית, שבוטל בהמשך, שתי בנותיה הוחזרו כעבור כמה חודשים לבן זוגה, אך היא אינה רשאית להיות אתן. הפעוט שנימול נמצא עדיין נמצא במשפחת אומנה.

א"א, בת 37, שוהה בארץ מזה תשע שנים, ומתפרנסת כעובדת בניקיון במלון באילת. בבית המשפט סיפרה כי באזור ממנו הגיעה נהוג שאישה תבצע את הברית וכי למדה לערוך אותה מקרובת משפחה. לדבריה, היא מלה גם את בנה הראשון, שלא הגיע עמה לישראל. לדברי עורך דינה מהתנהגותה לא עולה  שחשבה שמדובר בפעולה אסורה. בבית-המשפט אמרה: "זה ילד שלי, זה התינוק שלי", והוסיפה, "(ב)תרבות אתיופיה, תרבות אריתריאה, זה כל אחד שהוא מבין יכול לעשות את הברית. ככה לקחתי את עצמי".

לא ברור האם נגרם לפעוט נזק כתוצאה מהמילה ובאיזה היקף, לפי כתב האישום, בבדיקה רפואית שנערכה שלושה ימים לאחר הברית נמצא כי "בשולי הפצע באיבר המין נוצרה בצקת מקומית" וכי "ייתכן שבעתיד יזדקק המתלונן לניתוח לתיקון המילה שביצעה בו הנאשמת". לעומת זאת, אורולוג המומחה שבדק את הפעוט אמר כי:  "ראיתי חתך שלא דימם במהלך הבדיקה ולא היה צורך בהתערבות דחופה", העיד. "לא נראה שהיתה פגיעה עמוקה".

בסיכום הדיונים בשבוע שעבר, טענה התביעה כי א"א בעצם לא ביצעה ברית מילה, אלא הענישה את בנה כיוון על עשיית צרכים במיטה.  הנאשמתהכחישה בתוקף,  וסנגורה ציין כי לטענה  אין כל אזכור בכתב האישום. לדבריו, האישום נובע מ"חוסר יכולת של המדינה לעכל שונות תרבותית", ודאי כשמדובר בטקס המוכר לרוב הישראלים ומקובל עליהם: "אצלנו אדם עם זקן וכיפה אומר כמה ברכות ועורך את הברית לתינוק בן שמונה ימים, וזה נראה לנו הכי טבעי בעולם". בפרקליטות אמרו בתגובה כי: "צריך למתוח גבול גם בטענה להגנה תרבותית, גם במקרים של אלימות במשפחה אנחנו נתקלים לפעמים בטענות דומות, שלפיהן הכאת נשים מקובלת בחברה של הנאשם".
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20