20:00 17/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > אריה דרעי מגיב לראשונה על "מסמך המסתננים"

אריה דרעי מגיב לראשונה על "מסמך המסתננים"

מדוע שר הפנים התעלם מהבטחת השגרירות באריתראה לקלוט את המסתננים בחזרה? "לפני כולם עם שרון גל" עם התשובות

במכתב שנחשף אמש בתכנית "לפני כולם עם שרון גל" בערוץ 20, אותו שלח באוגוסט 2015 שגריר אריתריאה בישראל לשר הפנים דאז סילבן שלום, נכתב: "נרצה לציין כי ממשלת אריתריאה לא תעניש אף אדם אשר עזב את המדינה באופן בלתי חוקי. לא ינקטו צעדים אשר יסכנו את חייהם או חירותם, כנגד אותם אריתריאים אשר ישובו מישראל, על בסיס עזיבה בלתי חוקית של המדינה ושהייה בישראל". עוד צוין במכתב: "השגרירות מבקשת להודיע בנוסף כי משך השירות הלאומי באריתריאה עומד על 18 חודשים כשם שקובע החוק. ממשלת אריתריאה מתחייבת שאלו ששוחררו משירות בהתאם לחוק לא יגויסו מחדש. אריתריאים אשר עדיין מחויבים בשירות יגויסו בהתאם לצורך, ללא יותר מאשר 18 חודשים". עוד טען הערב השר דרעי כי עמדת משרד המשפטים מחייבת אותו, שכן ללא תמיכתו לא תעמוד לו הגנת המשרד מול ארגוני זכויות האדם המגישים בגצ"ים.

שר הפנים, אריה דרעי, הגיב הערב  לחשיפת המכתב ששלח שגריר אריתריאה באוגוסט 2015 לשר הפנים דאז סילבן שלום, ובו הבטיח השגריר בשם ממשלתו כי לא יאונה כל רע לאריתריאים השוהים באופן בלתי חוקי בישראל כאשר ישובו למולדתם. "אני אפתיע אותך", אמר השר דרעי. "אני הכרתי את המסמך רק היום מהפנייה שלך אלינו. המסמך הזה שבזמנו שגריר אריתריאה העביר ללשכת השר סילבן שלום, משרד המשפטים מיד אמר שהמסמך הזה לא מחייב כיוון שהוא לא בא ממשלת אריתריאה, השגריר לא בדרג שהוא יכול להתחייב ולכן הם התנגדו להסתמך על המסמך הזה ולכן אני לא ידעתי מהמסמך הזה בכלל. היום התעניינתי ואנשים מהמשרד שלי אמרו שמשרד המשפטים לא מחשיב את המסמך הזה". עוד הוסיף דרעי: "אני ביקשתי, עם כל הכבוד, היות ובכל זאת השגריר מייצג את הממשלה שלו, ביקשתי להכין לי מכתב לראש הממשלה, שר החוץ, ולדרוש שהשגריר שלנו הישראלי באריתריאה ידאג לכך שאת ההבטחה של השגריר כאן, להביא אותה מטעם ממשלת אריתריאה".

אריתריאים  צילום: שפי פז
אריתריאים צילום: שפי פז

גל השיב לו כי המסמך מתואם עם ממשלת אריתריאה והוסיף כי במסמך מצוין בשם הממשלה " 'תביאו אותם בחזרה, לא נעשה להם שום דבר'. יש כאן פתח להחזיר את כל המסתננים לאריתריאה, 80,000 אנשים".  דרעי: "הלוואי ונגיע לשם, אנחנו נמצאים שם. בינתיים כן הגענו להסכמה עם שתי מדינות, שכם זה התעכב המון זמן בגלל בעיות כאלו ואחרות. סוף סוף סיכמנו את הדבר הזה  ואנחנו מחכים לאישור של בית המשפט העליון".

גל: "אתה אומר שבגלל עמדת המשפטים, שאגב לא מחייבת אותך כשר הפנים, אפילו לא ידעת על קיומו של מסמך שיכול להיות מאד דרמטי לפתרון של הדבר הזה". דרעי: "העמדה של משרד המשפטים מחייבת אותי כיוון שהיום בכל צעד שאתה עושה יש לך את ארגוני זכויות האדם שמגישים בג"צים. הם הולכים לבית המשפט ואם משרד המשפטים לא יגן עלי אז…". דרעי הוסיף: "אנחנו כבר החזרנו בחזרה למעלה מ- 20,000 מסתננים, יצאו מגבולות מדינת ישראל. היינו בשיא עם למעלה מ- 60,000 עכשיו אנחנו עם 40,000 (מסתננים בישראל). אנחנו מחכים לפסק דין של בית המשפט העליון שאמור להינתן בזמן הקרוב ואז אנחנו נוכל להחזיר בחזרה למדינות שלשיות(…). אני לא צריך לקבל ציון לשבח מאף אחד, אבל אני יכול להגיד לך שאני עושה בעניין הזה ומקדיש זמן, לא פחות ובמלא הענווה קצת יותר מכל השרים שהיו לפני בעניין הזה כיוון שאני רואה בזה דבר חברתי ממדרגה ראשונה. אני יודע מה קורה בשכונות, איפה שהם מתרכזים.

מי שסובל מזה הם לא תושבי רמת אביב ולא תושבי סביון, אלא תושבי דרום תל אביב, פתח תקווה ופרדס כץ. שם החיים הפכו לבלתי נסבלים, אי אפשר לחיות יותר כך ולכן אני רואה בדבר הזה משימה ראשונה במעלה. אני מקדיש לזה המון זמן ואני מקווה שבזכות מה שנחשפתי בגללך היום במסמך הזה, אולי תצא מזה תשועה. אולי ראש הממשלה ושר החוץ יצליח להביא את המסמך הזה עם חותמת רשמית של ממשלת אריתריאה ואז באמת יהיה גם יותר קל בנוסף לשתי המדינות, גם למדינה הזאת נוכל להחזיר בחזרה את המסתננים משם באו".

לפני כולם

לפני כולם

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

דייגים בנמל עזה. צילום: פלאש 90

מרחב הדיג בעזה יוגדל לרגל עונת הדגה

צה"ל אישר את הגדלת מרחב הדיג בדרום רצועת עזה משישה מיילים ימיים לתשעה בחודשים הקרובים: "מזון ומנוע כלכלי"