שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי בכינוס מועצת זכויות האדם בז'נבה, היום. צילום: רויטרס
שגרירת ארה"ב באו"ם בכינוס מועצת זכויות האדם בז'נבה, היום. צילום: רויטרס

 

הלחץ הישראלי לא עזר: מקורות דיפלומטיים חשפו כי הבטיח מימון מלא לאונר"א – גוף הסיוע של האו"ם לפליטים פלסטינים, כך פורסם ב"360". 

לפי הדיווח, בשיחה פרטית שקיימה עם אנשי אונר"א הבטיחה שגרירת ארה"ב לאו"ם ניקי היילי כי האמריקנים ימשיכו לממן את הארגון לפי רמת התקצוב הנוכחית (מעל 300 מיליון דולר בשנה). גורם בצוות האמריקני באו"ם אמר כי "ארה"ב מחויבת למימון השליחות החשובה של אונר"א וזה יימשך".

אם לא די בכך, בתחילת החודש ביקש תת מזכיר המדינה לעניינים פוליטיים, תומס שנון, ממספר מדינות הידועות כתורמות לארגון, לגייס סכום של למעלה מ-100 מיליון דולר לטובת כיסוי גירעונות הארגון.

מדובר בצעד מפתיע של האמריקנים שכן ממשל טראמפ הצהיר כי בכוונתו להפחית את מימון תכניות הסיוע של האו"ם. עם זאת, יתכן ובצע זה האמריקנים רוצים לקנות "תעודת ביטוח" לכך שהפלסטינים ישתפו פעולה בתהליך המדיני שהנשיא האמריקני מעוניין לקדם באזור.

"כמו בכל הנושאים הקשורים לפלסטינים, יש שילוב של גינוי פומבי לאונר"א, עם מציאות פומבית של המשך המימון שלה", מספר אילן גולדנברג, בכיר לשעבר במחלקת המדינה, והוסיף: "עבור , הדבר היחיד שגרוע יותר מתמיכה באונר"א, הוא לא לתמוך באונר"א" מהחשש שהפסקת התמיכה תוביל לכאוס בקרב הפלסטינים.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.