הקבינט של טראמפ: עם רקס טילרסון וסגן הנשיא מייק פנס. צילום: רויטרס
הקבינט של : עם וסגן הנשיא מייק פנס. צילום: רויטרס

 

בהצהרה לתקשורת אמרה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, הת'ר נוארט, כי לצפון קוריאה אין עניין בקיום שיחות עם ארה"ב, כך פורסם בחדשות 2. "גורמים רשמיים בצפון קוריאה לא הראו נכונות לקיים שיחות בנושא פירוק מנשק גרעיני", כך נוארט. הדברים של דוברת מחלקת המדינה באים אחרי דבריו של מזכיר המדינה רקס טילרסון שאישר כי נעשו ניסיונות מהצד האמריקאי להרגיע את הרוחות מול הדיקטטורה המבודדת.

טילרסון סיפר כי לדיפלומטים האמריקנים יש ממשק עם . "אנחנו שואלים: 'תרצו לדבר?'. יש לנו קווי תקשורת לפיונגיאנג, המצב לא אפל", סיפר מזכיר המדינה לכתבים בסין.

מזכיר המדינה רקס טילרסון. צילום: רויטרס
מזכיר המדינה רקס טילרסון. צילום: רויטרס

 

בשבוע שעבר דוברת הבית הלבן, שרה האקבי-סאנדרס דחתה בפני כתבי הבית הלבן את האשמות שר החוץ הקוריאני רי יונג הו לפיהן טראמפ הכריז על הדיקטטורה הקומוניסטית מלחמה. "לא הכרזנו מלחמה על צפון קוריאה. בכנות, עצם המחשבה על כך אבסורדית".

מוקדם יותר, שר החוץ של צפון קוריאה רי הצהיר הערב כי למדינתו הזכות לירות במטוסי קרב אמריקניים ולהפיל אותם – אפילו אם הם אינם חודרים למרחב האווירי שלה. כזכור, במוצאי שבת האחרונה בישר הפנטגון על כך שמפציצים אמריקניים טסו במרחב האווירי הבינלאומי ממזרח צפון קוריאה, במטרה להראות לקים שהאופציה הצבאית נמצאת על השולחן. הערב, כאמור, מגיעה ההתבטאות הצפון קוריאנית שמראה כי גם בפיונגיאנג בוחנים את האפשרות הזו.

רי יונג הו,שר החוץ של צפון קוריאה. צילום מסך
רי יונג הו,שר החוץ של צפון קוריאה. צילום מסך

 

רי הטיל את האשמה למתיחות על וושינגטון, ואמר בהצהרה מיוחדת שמסר באו"ם כי ארצו מקווה שהמילים לא יגלשו לפעולה צבאית והדגיש כי דבריו של טראמפ נגד צפון קוריאה בסוף השבוע הם "הכרזת מלחמה ברורה".

שר החוץ הצפון קוריאני הוסיף ומתח ביקורת על האמריקאים ואמר כי הקהילה הבינלאומית צריכה לזכור היטב שארה"ב היא שהכריזה מלחמה על צפון קוריאה, וכי כיוון שהיא הכריזה מלחמה שכזו – לפיונגיאנג יש הזכות לנקוט אמצעי נגד. לדבריו, "הכרזת המלחמה של טראמפ, פירושה שכל האופציות מונחות על השולחן עבורנו".

קים ג'ונג און מתקבל ע"י חיילים. צילום: סוכנות הידיעות של צפון קוריאה
קים ג'ונג און מתקבל ע"י חיילים. צילום: סוכנות הידיעות של צפון קוריאה
כזכור, לפני כשבועיים מפציצים אמריקנים טסו מעל המרחב האווירי הבינלאומי סמוך לחופיה המזרחיים של צפון קוריאה. בהודעה הרשמית נמסר כי מדובר ב"נקודה הרחוקה ביותר באזור הבלתי-צבאי שמפציץ או כלי טיס אמריקני הגיע אליו באזור חופי קוריאה הצפונית במאה ה-21".
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם


:עוד באותו נושא