נעצר הנהג הדורס בהפגנת הלאומנים הלבנים והניאו נאצים אמש (ש') בשרלוטסוויל, . הדורס, ג'יימס אלכס פילדס הבן (20), האיץ ברכבו ופגע בקהל שהתנגד לקיום ההפגנה לשימור פסלו של גנרל רוברט לי, מפקד כוחות הקונפדרציה שלטענתם מפאר ומנציח את עידן העבדות.

בעקבות המהומות והדריסה מועצת העיר אישרה להטיל על . ה-FBI פתח בחקירה פדרלית של האירוע בשיתוף אגף זכויות האזרח, ומשרד התובע הכללי של ארה"ב במחוז המערבי של וירג'יניה.

תיעוד הדריסה בשרלוטסוויל

פילדס הרג אישה בת 32 ופצע כ-19 אנשים נוספים. להערכת השוטרים מפגין השליך אבן על מכונית הדודג' של פילדס וזה בתגובה החליט להאיץ ולדרוס את הקהל. בתוך כך, מסוק שעשה את דרכו למקום ועליו כוחות משטרה התרסק ביער. שני שוטרים נהרגו באסון.

סמנתה בלום, אימו של הדורס, סיפרה לסוכנות AP כי היא ידעה שבנה משתתפת בעצרת אך לא שיערה שמדובר בהפגנה של . "חשבתי שזה קשור לטראמפ שאיננו לאומן". עוד סיפרה שהופתעה לגלות את השקפותיו הפוליטיות של בנה ולפני שנאלם קולה ציינה כי היו לו חבר אפרו אמריקני. היא הזדעזעה כשגילתה על ההרוגה והפצועים בדריסה שביצע בנה.

הדורס מוירג'יניה: ג'יימס אלכס פילדס
הדורס מוירג'יניה: ג'יימס אלכס פילדס

כזכור, מושל וירג'יניה, טרי מקאליף, הכריז על מצב חירום בעיר עוד בטרם החלה המחאה וההפגנה הוכרזה כבלתי חוקית. בהמשך בעקבות החרפת המהומות, כאמור, עוצר הוטל על שרלוטסוויל. מקאליף תקף את המפגינים הניאו נאצים ואמר: "הגעתם לכאן כדי לפגוע באנשים, והצלחתם. המסר שלי הולך להיות חד וברור – אנחנו יותר חזקים מכם. אין לכם כאן מקום, לא פה ולא בארצות הברית".

"אנחנו נמשיך לפעול למען האחדות. אני מזכיר לכולם שאנחנו אומה של מהגרים – הגיוון והפסיפס האנושי המיוחד שלנו הוא שעושה אותנו למיוחדים כל כך. לא ניתן לאף אחד להגיע לפה ולהרוס לנו. אז בבקשה, לכו הביתה ואף פעם אל תחזרו. קחו את השנאה והגזענות שלכם. קחו ממני עצה ותנצלו את המשאבים שלכם כדי לסייע לאנשים", הוסיף המושל חבר המפלגה הדמוקרטית.

עוד ציין כי שוחח עם הנשיא טראמפ בנושא: "אמרתי לו כמה פעמים שחייבים לפעול למען אחדות האזרחים ברמה הלאומית. השיח המפלג שולט במדינה, והדגשתי שיש לעצור את נאומי השנאה".

"אנחנו מגנים בכל הכוח את הסיבות שבעקבותיהן פרצו המהומות בקרב כל הצדדים", אמר הנשיא טראמפ בנאום לאומה. הוא שלח תנחומים למשפחות והקפיד לשאת מסר מאחד בלא הפניית אצבע מאשימה, ועל כך ספג ביקורת קשה. "אני לא מתכוון ללכת סחור סחור – אני מפנה את האשמה לבית הלבן ולאנשים שמסביב לנשיא", אמר ראש העיר שרלוטסוויל, מייקל סינגר.

טראמפ ספג גם ביקורת מבית בתוך המפלגה הרפובליקנית. סנטור קולרדו קורי גרדנר אמר ".אדוני הנשיא, צריך לקרוא לרוע בשמו". הסנטור מרקו רוביו צייץ בטוויטר: "חשוב מאוד שנשמע את הנשיא מגנה את האירועים בשארלוטסוויל כמו שהם – אירוע טרור ע"י פעילי תנועת עליונות הגזע הלבן".

יש לציין כי חלק ממצביעי המפלגה הרפובליקנית הם מאמיני עליונות הגזע הלבן. באתר הניאו נאצי "דיילי סטורמר" הביעו שביעות רצון מההצהרה הנייטרלית של טראמפ: "אמירותיו של הנשיא היו טובות. הוא לא תקף אותנו, ורק קרא לאחדות בעם. שום דבר ספציפי כלפינו, בלי גינוי בכלל. כשביקשו ממנו לגנות – הוא פשוט יצא מהחדר. טוב מאוד".

כוחות ההצלה מטפלים בפצועי הדריסה בעימותים בשרלוטסוויל וירג'יניה, ארה"ב. צילום: רויטרס
כוחות ההצלה מטפלים בפצועי הדריסה בעימותים בשרלוטסוויל וירג'יניה, ארה"ב. צילום: רויטרס
מפגינים מתעמתים בשרלוטסוויל וירג'יניה, ארה"ב. צילום: רויטרס
מפגינים מתעמתים בשרלוטסוויל וירג'יניה, ארה"ב. צילום: רויטרס
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא