בשירות הביטחון האמריקאי מביעים עניין רב ברכישת מערכת כיפת ברזל. כך דיווח הבוקר (שלישי) אודי עציון ב'ידיעות אחרונות'. הדיווח מגיע על רקע הצגתה של המערכת בתערוכת הנשק AUSA בוושינגטון.

מערכת כיפת ברזל במהלך מבצע צוק איתן. צילום: פלאש 90
מערכת כיפת ברזל במהלך מבצע צוק איתן. צילום: פלאש 90

עציון מציין בכתבה כי בעת הנוכחית אין ברשותם של כוחות הביטחון האמריקאיים מערכת בעלת יכולות מקבילות לאלו של 'כיפת ברזל'. כמו כן נזכר בפרסום כי ניסוי מוצלח של האמריקאים בטיל היירוט של המערכת – 'טמיר' – נערך בשנה שעברה.

מערכת מעיל רוח מותקנת על טנק מרכבה
מערכת מעיל רוח מותקנת על טנק מרכבה

כמו כן דווח כי במהלך השנה הנוכחית ניסוי אחר במערכת בו נעשה באופן תקדימי שימוש במיירט המורכב בין היתר מחלקים תוצרת ארצות הברית. הייצור המשתף חלקים ישראלים ואמריקאים מהווה חלק משיתוף פעולה נרחב יותר בין חברת 'רפאל' ובין חברת 'ריית'און'. לפי פרטי ההסכם כפי שמפורט בכתבה, בתמורה להשתתפותה של 'ריית'און' במימון 'כיפת ברזל' – החברה האמריקאית תייצר כמחצית מן החלקים המרכיבים אותה הארצות הברית עצמה.

בשלב הזה גורלה של העסקה העתידית עדיין אינו ברור, שכן ארה"ב אינה נוהגת לרכוש מערכות הגנה מעין אלו ממדינות אחרות. לפי 'ידיעות אחרונות', העובדה כי חברה אמריקאית מעורבת בפיתוחה של 'כיפת ברזל', עלולה להגדיל את הסיכויים להצלחה.

במהלך חודש יוני דווח כי צבא ארה"ב החליט לרכוש מישראל את מערכת "מעיל רוח" להגנה על טנקים. שווי העסקה המוערך הוא כ-300 מיליון דולר.

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20