4:16 21/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > ארה"ב מתעוררת? "מודאגים מפריסת מערכת הטילים האיראנית"

ארה"ב מתעוררת? "מודאגים מפריסת מערכת הטילים האיראנית"

דובר מחלקת המדינה ציין כי ארצו ראתה את הדיווחים באיראן על הצבת מערכת ההגנה האווירית ליד מתקן העשרת האורניום. גנרל איראני: "לארה"ב אין את הכלים להתמודד במתקפה שלנו"

ארה"ב מודאגת מפריסת הטילים של איראן, כך אמר אתמול (ב') דובר מחלקת המדינה ג'ון קירבי. בתדרוך היומי לעיתונאים סיפר קירבי כי "ראינו דיווחים של פריסת המערכת, ובאופן טבעי זה מושא לדאגה שלנו, מכיוון שזה זמן רב התנגדו למכירתה לאיראן – ולסוג כזה של יכולות". הדובר הוסיף כי ארה"ב תעמוד בקשר עם בעלות בריתה באזור בקשר לסוגיה הזאת.

קירבי הוסיף כי מזכיר המדינה ג'ון קרי לא העלה את הנושא במהלך פגישתו עם מקבילו הרוסי סרגיי לברוב בשבוע קודם לכן, אך הבהיר כי עמדו בנושא ברורה במיוחד.

מערך הטילים של איראן. "מדאיג"
מערך הטילים של איראן. "מדאיג"

באוגוסט האחרון הביע הפנטגון התנגדות למכירת מערכת ההגנה האווירית לאיראן. עם זאת, הפנטגון טעו כי לנשיא ברק אובמה יהיו "כל האפשרויות" לעמוד מול המערכת, אם ארה"ב תידרש לכך.

שלשום פורסמו באמצעי התקשורת האיראניים תמונת של פריסת מערכת ההגנה בפורדו, לצד הצהרה של מפקד כוחות הנ"מ של משמרות המהפכה, גנרל פרזד אסמאעילי, שציין כי "העדיפות העיקרית שלנו היא להגן על מתקני הגרעין האיראניים בכל נסיבות שהן". הגנרל לא הוסיף ופירט אם המערכת כבר מבצעית, אבל הצהיר ש"שמיה של איראן הם הבטוחים ביותר כיום במזרח התיכון".

שבת האחרונה צוטט עלי פדאבי, אדמירל במשמרות המהפכה, כאומר כי "לצבא ארה"ב אין את היכולת להתמודד מול צבא איראן".

במקביל, המנהיג הרוחני העליון בטהרן, איתוללה עלי חמינאי, הצהיר כי ההתחמשות של ארצו נועדה למטרות מגננה בלבד. "מערכת S-300 נועדה למגננה והיא אינה התקפית, אבל ארה"ב עשתה את כל שביכולתה כדי למנוע מאיראן לקבל אותה", הוא קבע בנאום ששודר בטלוויזיה.

על אף הגישה המיליטנטית שמנסה לשוות לעצמו דובר מחלקת המדינה, לא ברור אם יש בידי האמריקאים כלים כלשהם על מנת לפעול נגד מערך הטילים האיראני. על פי ג'יי סולומון, כתב ה"וול סטריט ג'ורנל", האמריקאים ויתרו על כל עקרונותיהם בדרך להסכם הגרעין.
"דחקו את עצמם לפינה". מנהיגי ששת המעצמות. צילום: US State Department
"דחקו את עצמם לפינה". מנהיגי ששת המעצמות. צילום: US State Department

לדבריו, "הם שכנעו את עצמם שהסנקציות לא יימשכו לנצח, למרות הראיות שהסנקציות הועילו. אפשר לראות שברגע שהמו"מ התחיל, הם הסירו את מנופי הלחץ האחרים שלהם. הם פשוט ויתרו עליהם. אפשר לראות שינוי מדהים בעמדה האמריקאית בנוגע לאיראן, לא רק בסוגיית הגרעין, אלא גם בנשק קונבנציונלי. פשוט תמורה עצומה במהלך שנתיים". הוויתור על הסנקציות הבינלאומיות בסוגיית הנשק הקונבנציונלי, כך נראה, תעלה כעת ביוקר.

 

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הפקח נותן את הדו"ח לפעילים ברמת אביב. צילום: בית חב"ד רמת אביב ג'

עיריית ת"א נתנה דו"ח לחב"דניקים שהפעילו דוכן תפילין ונרות לשבת

פקח עירייה רשם דו"ח לחב"דניקים בגין העמדת דוכן תפילין וחלוקת נרות לשבת ברמת אביב