סערת צו ההגירה ממשיכה להתגלגל. בית המשפט לערעורים בארה"ב דחה היום (א') את  על החלטת בית המשפט בסיאטל ודרש כי המשרד ייתן תשובתו עד ליום שני הקרוב.

כזכור, אמש (ש') ביקש משרד המשפטים לערער על ההחלטה להקפיא את הצו הנשיאותי וביקש לאכוף מחדש את את האיסור על כניסת משבע מדיניות לתחומי ארה"ב.

"השופט פותח את ארצנו בפני טרוריסטים פוטנציאליים ואחרים שלא רוצים את הטוב ביותר עבורנו" צייץ בתגובה הנשיא בחשבון הטוויטר שלו והוסיף: "אנשים רעים שמחים מאוד. אנחנו ננצח, לטובת הביטחון של המדינה שלנו".

האמריקנית הודיעה במהלך השבת כי בית המשפט בסיאטל הוציא צו מניעה ליישום הצו. ההחלטה התקבלה לאחר דיון שנערך לבקשת מדינות וושינגטון ומינסוטה והיא תקפה לכל מדינות ארה"ב. השופט הפדרלי ג'יימס רוברט הסביר כי הצו אינו חוקי ובלתי חוקתי. בעקבות ההחלטה, אישרה מחדש  אשרות השהייה (ויזות) שבוטלו בעקבות הצו הנשיאותי בנושאי . בכך, 60 אלף ויזות של נתינים זרים אושרו מחדש. כמו כן, בעקבות הפסיקה קבעה רשות המכס והגבולות כי כעת מותרת עד להודעה חדשה כניסתם של תושבי אותן שבע מדינות לתחומי ארצות הברית ללא הגבלות.

על כך הנשיא טראמפ לא נשאר חייב וצייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "כשמדינה לא יכולה יותר לומר מי יכול ומי לא יכול להיכנס ולצאת במיוחד מסיבות של ביטחון – זו בעיה גדולה. מעניין שכמה מדינות במזרח התיכון מסכימות עם האיסור הזה. הן יודעות שאם לאנשים מסוימים תתאפשר הכניסה, זה אומר מוות והרס מוחלט".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. ביטל את הסכם ה-TPP. צילום: Gage Skidmore
"אנחנו ננצח". ארה"ב . צילום: Gage Skidmore

 

טראמפ גם תקף אישית את השופט שהשהה את הצו ואמר: "הדעה של הכביכול שופט הזה, שלקח את זכות אכיפת החוק מהמדינה שלנו, היא מגוחכת ותבוטל".

בתגובה לפסיקה נמסר מהבית הלבן: "משרד המשפטים מתכוון להגיש בהקדם האפשרי בקשה לעיכוב ביצוע של הצו השערורייתי הזה, ולהגן על הצו הנשיאותי של הנשיא, אשר להבנתנו הוא חוקי ומידתי. כוונתו של הצו הנשיאותי היא להגן על ביטחון המולדת, ובידיו הסמכות החוקתית להגן על העם האמריקני".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.