במסגרת גיבוש טראמפ לשלום, יועצו של נשיא דונלד טראמפ וחתנו, ג'ארד קושנר, שליח טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, ושגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן, הציגו בטור מיוחד שפורסם הלילה (ו') ב'ווישנגטון פוסט', מתווה להסכם שדרוג רצועת בתמורה לכניעת . תחת הכותרת "העזרה עומדת לרשות הפלסטינים, הכל תלוי בחמאס", הבהירו השלושה כי "חיי הפלסטינים עשויים להשתפר באופן משמעותי תוך זמן קצר אם ייאפשר זאת".

גרינבלט וקושנר במועצת הביטחון של האו"ם. צילום: רויטרס

 

לאחר שביקרו באזור במשך שישה ימים, כתבו כי "מציאות אחת הייתה ברורה עד כאב: סיוט ההנהגה של חמאס נמשך ומאריך את סבל העם הפלסטיני בעזה שללא צורך. הנהגת חמאס מחזיקה את הפלסטינים בעזה כבני ערובה. יש להכיר בבעיה ולפתור אותה, שאם לא כן – נהיה עדים לעוד סבב הרסני". לדבריהם, כדי להעניק משמעותי לרצועה, ייאלץ חמאס לנטוש את הטרור, על כל סוגיו, ולהשיב לישראל את גופות החיילים הדר גולדין ואורון שאול המוחזקות בידיהם ואת האזרח אברה מנגיסטו.

השלושה הוסיפו כי "למרות מיליארדי הדולרים שהושקעו לטובת הפלסטינים בעזה ב -70 השנים האחרונות, 53% מהאנשים שם חיים מתחת לקו העוני, ושיעור האבטלה הוא כ -49%. הפלסטינים של עזה תקועים במעגל קסמים שבו מנהיגות מושחתת ומעוררת שנאה עוררה סכסוכים שמובילים להקטנת ההזדמנויות, לעוני ולחוסר התקווה".

"הנהגת חמאס מחזיקה את הפלסטינים בעזה כבני ערובה". פלסטינים אוספים את חבילות הסיוע של אונר"א בחאן יונס, עזה. צילום: עבד רחים חאטיב, פלאש 90

 

"קיימים גורמים בעלי משאבים המוכנים לפעול. אולם בלי שינוי אמיתי שילווה בביטחון בר-קיימא, לא ניתן להתקדם. אם חמאס יפגין כוונות אמיתיות של – לא רק באמצעות מילים, אלא חשוב יותר במעשים – כל האפשרויות החדשות יהפכו לאפשריות", קבעו.

באשר לישראל, אמרו השלושה, כי לאחר 70 שנה מהקמתה של מדינות ישראל, "יהיה נבון מצד חמאס להכיר בקיומה כמציאות תמידית. כמעט בכל המזרח התיכון הכירו בעובדה זו ורבים אפילו אימצו אותה אל חיקם. אולם רק חמאס, לדבריהם, "ממשיך במשך עשורים במלחמה שבה הפסיד מזמן על חשבון העם הפלסטיני תוך פשיטת רגל מוסרית".

"יהיה נבון מצד חמאס להכיר בקיומה כמציאות תמידית". תהלוכת הלוויה של בכיר חמאס מאזן פוקהא, ברצועת עזה. מרץ 2017. צילום: פלאש 90

 

את הטור הם סיכמו באומרם כי "במשך זמן רב מדי עזה נעה ממשבר למשבר, מתמשכת בערעורי חירום ובשיירות סיוע חד פעמי, מבלי להתעסק בשורש: הנהגת החמאס מחזיקה את הפלסטינים בשבי בעזה. יש להכיר בבעיה זו ולפתור אותה, או שנראה עוד מחזור אסון.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.