ארה"ב וסעודיה ישלימו בקרוב עסקת נשק בשווי של למעלה מ-100 מיליארד דולר. כך דיווח בכיר בבית הלבן בסמוך לביקורו הצפוי של הנשיא טראמפ בריאד ובישראל בשבוע הבא, על פי פרסום בסוכנות הידיעות 'רויטרס'. לפי הבכיר, ייתכן כי היקף העסקאות עלול להגיע ל-300 מיליארד דולר במשך העשור הקרוב. הבכיר הוסיף כי העסקאות נעשות, "במטרה לשמר את יכולות ההגנה של כמו גם את יתרונה האיכותי של ישראל, בת-בריתה של ארה"ב מול שכניה".

שר ההגנה מוחמד בין סלמן עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בבית הלבן. צילום: רויטרס, Kevin Lamarque
שר ההגנה מוחמד בין סלמן עם נשיא ארה"ב בבית הלבן, באפריל. צילום: רויטרס

ארה"ב היא ספקית הנשק המרכזית של רוב צרכיה הצבאיים של ערב הסעודית, לרבות מטוסי F-15 ומערכות שליטה ובקרה בשווי עשרות מיליארדי דולרים בשנים האחרונות. העסקה הנוכחית כוללת אספקת נשק, ספינות מערכות הגנה אוויריות מפני טילים ומערכות הגנה ימיות.

בעת ביקורו בריאד ישתתף טראמפ בשלושה אירועים מרכזיים: סדרת פגישות עם בכירים סעודים, פגישה עם מנהיגי מדינות המפרץ וארוחת ערב עם מנהיגים ערבים ומוסלמים, בין היתר יעסקו הפגישות בהתמודדות עם איום '' (), המלחמה בתימן והמצב האסטרטגי בים האדום.

 

בעת האחרונה החריפו הטונים בין ערב הסעודית ובין , המתחרות על השפעה במזרח התיכון ותומכות בצדדים יריבים במלחמת האזרחים בסוריה ובתימן. בשבוע שעבר איים חוסיין דקהאן שר ההגנה של יריבתה השיעית של סעודיה כי " תפגע בכל נקודה בערב הסעודית, פרט לערים הקדושות מכה ומדינה, אם הממלכה תנקוט צעד 'טפשי'". דבריו של דקהאן הגיעו בתגובה לאיומיו של סגן יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד, שאמר בריאיון טלוויזיה בתחילת החודש בהתייחסות למצב מול האיראנים: "איך אפשר להגיע להבנה עם משטר שמבוסס על אידאולוגיה קיצונית? נפעל כדי שהמערכה תהיה אצלם באיראן ולא בסעודיה".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא