7:49 22/11/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > חדשות חוץ > ארה"ב ודרום קוריאה מקיימות תרגיל צבאי משותף

ארה"ב ודרום קוריאה מקיימות תרגיל צבאי משותף

התרגיל מדמה מצב של תקיפה גרעינית של הדיקטטורה המבודדת על דרום קוריאה וארה"ב. קים ג'ונג און: "תרגיל פזיז שעשוי להצית מלחמה גרעינית"

בצל המתיחות הגוברת בין וושינגטון לפיונגיאנג: ארה"ב ודרום קוריאה החלו היום (ב') את התרגיל הצבאי המשותף שלהן, עיקרו לתרגל מצב של תקיפה גרעינית מצד הדיקטטורה הקומוניסטית מצפון.

ניסוי טילים משותף של ארה"ב ודרום קוריאה
ניסוי טילים משותף של ארה"ב ודרום קוריאה. מתוך טוויטר

 

בינתיים, הצפון קוריאנים לא נשארים אדישים לתרגיל שמקיימות השכנה מדרום יחד עם האויבת השנואה, ש"מסכנות עצמן במלחמת עולם שלישית שתהיה גרעינית". הגדיל לעשות הרודן קים ג'ונג און שהצהיר כי מדובר ב"תרגיל פזיז שעשוי להצית מלחמה גרעינית". בתקשורת המקומית שומרים על הקו של און ומכנים את התרגיל כ"התנהגות חסרת אחריות שתגרור מצב בלתי נשלט של מלחמת גרעין".

כמו כן, מציינים בצפון קוריאה כי יש בכוחם לפגוע בארה"ב בכל מקום ובכל זמן שיבחרו. "הצבא שלנו מוכן להתמודד עם אויבנו, ננקוט בצעדים ברגע שיהיו סימנים למלחמת מנע", נכתב בעיתון הממשלתי לפני תחילת התרגיל.

אזרחי צפון קוריאה צופים בניסוי הבליסטי החדש. צילום: רויטרס
אזרחי צפון קוריאה צופים בניסוי הבליסטי האחרון. צילום: רויטרס

 

מנגד, הנשיא הדרום קוריאני, מון ג'יאן אין, מנסה להרגיע את הרוחות ואמר כי מדובר שתרגיל שמטרותיו הגנתיות בלבד ללא שום כוונה להגביר את המתח עם פיונגיאנג.

במהלך התרגיל, שיתקיים עד סוף חודש אוגוסט, ייעשה שימוש בסימולציות מחשב כדי לדמות מצב של תקיפה מצד הדיקטטורה של דרום קוריאה וארה"ב. בתרגיל ישתתפו כ-17,500 חיילים אמריקנים. גם כוחות משולבים של האו"ם יטלו חלק בתרגיל.

למרות הקו התקיף של הרודן הצפון קוריאני, אתמול פורסם ב-"Sunday Express" כי קים ג'ונג און הכין תכנית מילוט מפורטת כיצד להיחלץ מארצו לעבר סין במקרה של תקיפה. ג'ונג און מתכוון להימלט לסין מן הטריטוריה הקרובה לנהר 'יאלו' החוצץ כגבול בין המדינות. במקרה של בריחה ילוו את השליט, הגנרל קים-ראק גיום ומדען הטילים קים ג'ונג-סיק. כמו כן על פי התכנית תצטרך לג'ונג און רעייתו בת ה-27, בתו של ג'ונג און, ג'ו-אה, לא הוזכרה בפרטי התכנית.

שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און מביט בטיל בליסטי. צילום: רויטרס
שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און מביט בטיל בליסטי. צילום: רויטרס

 

לאחרונה הצהיר נשיא סין כי מדינתו תשאר נייטרלית במידה וצפון קוריאה תפתח במתקפה, אך תעמוד לצידה של שכנתה אם האמריקאים יהיו אלו שיפתחו במערכה.

בשבוע שעבר על רקע אותות הרגעה ששלחה ארצות הברית לעבר צפון קוריאה, צייץ הנשיא טראמפ בטוויטר: "קים ג'ונג און מצפון קוריאה קיבל החלטה נבונה והגיונית. האלטרנטיבה תהיה גם קטסטרופלית וגם בלתי מתקבלת על הדעת!".

מפציצי B-1B בגואם מוכנים למשימה. צילום: פיקוד האוקיינוס השקט של ארה"ב
מפציצי B-1B בגואם. צילום: פיקוד האוקיינוס השקט של ארה"ב

 

לצד זאת, בסוכנות הידיעות הקוריאנית נשלחו מסרים לכיוון ארה"ב שאינם מעוררים הסלמה: סוכנות הידיעות במדינה המבודדת אמרה בשבוע שעבר כי המנהיג קים ג'ונג און בחן מחדש את תכנית הפעולה לתקיפה באי גואם, אך יחכה לתגובת האמריקאים לפני קבלת החלטה סופית. בדיקטטורה הקומוניסטית אמרו כי אף על פי שהם מוכנים לתקיפה, הם מצפים לראות מה "הינקים המטופשים" יעשו קודם.

ההסלמה האחרונה ביחסי ארה"ב – צפון קוריאה הגיעה על רקע איומי צפון קוריאה כי היא בוחנת ברצינות אפשרות לתקיפה של האי גואם באוקיינוס השקט, שנמצא תחת חסותה של ארצות הברית, באמצעות טילים לטווח בינוני-ארוך.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ במסיבת העיתונאים, השבוע. צילום: רויטרס
התנצחויות עם ג'ונג און. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. צילום: רויטרס

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך תוכן, ערוץ 20.
ניר מועלם
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_7

פגישת אסד – פוטין: התכנית לחלוקת סוריה

נשיא רוסיה ונשיא סוריה צולמו במפגש שנועד לעיני האמריקאים. בישראל עוד לא יודעים איך תיראה סוריה אך בצה"ל כבר דורשים להגדיל את תקציב הביטחון