מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו התייחס היום (ב') לתוכנית של ארה"ב בנוגע להסכם הגרעין עם איראן, ממנו נסוגה בתחילת החודש. לדבריו, "ארה"ב תפעיל לחץ כלכלי שלא נראה כמותו על איראן". הוא הוסיף כי "חומרת הסנקציות על איראן תמשיך לגדול אם היא לא תשנה את מסלולה. הסנקציות מעתה יהיו הקשות ביותר בהיסטוריה ברגע שנסיים עם איראן".

מזכיר המדינה מייק פומפיאו. צילום: רויטרס

 

פומפיאו הזכיר כי כי "מאז שנחתם ההסכם, חיזבאללה חומשה על ידי איראן, כשמטרתה ישראל. בנוסף לכך, תומכת איראן בממשל הרצחני של אסד, גרמה למשבר פליטים נורא. בעיראק, איראן ממנת מיליציות שחותרות תחת הממשל, בתימן היא מממנת את את המורדים החות'ים שתוקפים את סעודיה, ובאפגניסטן הם תומכים בטליבאן".

מזכיר המדינה איים על טהראן כי "הסנקציות על איראן חזרו, ובהמשך יופעלו סנקציות חזקות, אך זאת רק ההתחלה. הסנקציות יכאבו כל עוד איראן תפעל בניגוד לחוק הבינלאומי, אלה יהיו הסנקציות החזקות בהיסטוריה. איראן תיאלץ לבחור בין כלכלתה לניסיונה להגיע להגמוניה אזורית".

שר החוץ של ארה"ב הוסיף ופנה לעם האיראני ושאל: "זה מה שאתם רוצים? להיות תומכי חיזבאללה, חמאס ואל קאעידה? אנחנו מאמינים שמגיע לכם יותר. האם הממשל האיראני לא אחראי למצבכם הכלכלי? לאובדן החיים במזרח התיכון? איראן רוצה למתוח זרועותיה עד לשערי ישראל, היא כבר שלחה מל"ט ממולכד, וטילים לעבר ישראל".

"נמשיך לעבוד עם בעלות בריתנו, בנוגע להתפשטות האיראנית, למסלול הטילים, נפעל לכך שלא יהיה לה מסלול לנשק גרעיני, לא עתה ולא בעתיד. אנחנו נפעיל לחץ חסר תקדים על השלטון בטהראן".
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20