שגרירת ארה"ב באו"ם, , מוכיחה שוב כמה היא נאמנה למדינת ישראל ולקווים המנחים של הנשיא טראמפ בנוגע לסכסוך הישראלי פלסטיני. הערב (ב') הטילה ארה"ב על ההצעה המצרית שנדונה במועצת הביטחון של האו"ם נגד ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל. לפי דרישת האמריקנים, הדיון בסוגייה הרגישה הזאת היה סגור ולא פומבי.

בתגובה אמר רה"מ בנימין נתניהו: "תודה לשגרירה היילי. בחנוכה דיברת כמו מכבית אמיתית. הדלקת את נר האמת וגירשת את החושך. האמת הביסה את השקר. תודה לנשיא טראמפ. תודה לשגרירה היילי".

ההצעה המצרית ביקשה "לאשר מחדש כי לכל החלטה ופעולה שמבקשת לשנות את האופי, המעמד או ההרכב הדמוגרפי של ירושלים אין השלכות חוקיות והן מבוטלות". בטיוטת הצעת ההחלטה שהוגשה ע"י מצרים, הנהנית ממעמד זמני של חברה במועצת הביטחון, והופצה ל-15 המדינות החברות במועצה, לא מוזכרות באופן מפורש הצהרת הנשיא טראמפ או ארה"ב.

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי בדיון מועצת הביטחון, היום. צילום: רויטרס
שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי בדיון מועצת הביטחון, היום. צילום: רויטרס

בדיון דיבר שליח האו"ם למזה"ת, ניקולאי מלדנוב, שטען שישראל מפרה את מדצמבר 2016. כזכור, ההחלטה קבעה כי פעילות ישראל ביהודה ושומרון אינה חוקית ופוגעת במימוש רעיון שתי המדינות. מלדנוב הוסיף כי מאז ההכרה האמריקאית בירושלים כבירת ישראל "המצב נהיה מתוח יותר. חלה עלייה באירועים כמו שיגורים מעזה ועימותים בין לכוחות ביטחון ישראליים".

השגרירה היילי לא נותרה חייבת ותקפה את דברי מלדנוב. לדבריה, בעידן טראמפ החלטה מקוממת כזו לא הייתה מקבלת את אישור ארצות הברית, שהייתה מטילה עליה וטו. היא הוסיפה ואמרה לנוכחים שהחלטת האו"ם נגד ההתנחלויות היא המיכשול לשלום ולא שום דבר אחר.

"באותו יום ארה״ב בחרה להימנע ונתנה להחלטה לעבור. כעת עברה שנה ויש ממשל חדש. אם היינו מצביעים שוב אני אומרת בביטחון מלא: היינו מצביעים לא. היינו ממשים את הווטו שלנו", אמרה היילי. "החלטה 2334 עצמה היתה מכשול לשלום".

"אף החלטה לא תשנה את המציאות שירושלים היא בירת ישראל"

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, אמר: "בימים בהם העם היהודי חוגג את שחרורה של ירושלים לפני כמעט אלפיים שנים, הפלסטינים ממשיכים לנסות ולהמציא מחדש את ההיסטוריה. אף הצבעה או דיון לא ישנו את המציאות הברורה – ירושלים היא בירת ישראל מאז ומתמיד". דנון הוסיף כי "לכל מדינה יש את הזכות הבסיסית לקבוע את בירתה, אך כשהנושא מגיע לישראל יש מי שחושב שהוא יכול להטיל ספק בהחלטותינו".

"האו"ם מביע צער עמוק על ההחלטות האחרונות על מעמדה של ירושלים", נכתב בטיוטה המצרית שזכתה לתמיכה בקרב מרבית חברות מועצת הביטחון. "כל החלטה ופעולה שמתיימרות לשנות את אופיה, מעמדה או הרכבה הדמוגרפי של ירושלים תהיה חסרת תוקף משפטי ויש לבטל אותה בהתאם להחלטות מועצת הביטחון". אם לא די בכך, ישנן גם דרישות מכל המדינות "להימנע מהצבת משלחת דיפלומטית בירושלים" ו-"לפעול על פי החלטותיה הקודמות של מועצת הביטחון ולא להכיר בפעולות או בצעדים העומדים בסתירה אליהן".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.