ארצות הברית ממשיכה להתערב במזרח התיכון. לראשונה בהיסטוריה, חיל האוויר האמריקאי הטיל היום (ה') את הפצצה הגדולה ביותר המצוי במאגר שלו, שאינו גרעיני, על של ארגון דאעש במזרח . כך מדווחים הערב כלי התקשורת בארה"ב ומאשרים בפנטגון. על פי ה-CNN, מדובר בפצצה במשקל של מעל ל-11 טון מסוג "" ().

זוהי הפצצה השניה בעוצמתה בעולם והיא נודעת בכינוייה "אם כל הפצצות". מקורות בצבא ארה"ב מסרו לרשת CNN כי הפצצה הוטלה בסביבות השעה 16:30 (שעון ישראל) על מתחם מנהרות של מחבלי דאעש במחוז ננגרהר, סמוך לגבול עם פקיסטן, וכי זוהי הפעם הראשונה אי פעם שהפצצה הוטלה במסגרת מבצעית, ולא אימונית. כעת מנסים בצבא ארה"ב לאמוד את הנזק שגרמה הפצצה העוצמתית.

ה"מואב" בניסוי שנערך בפלורידה ב-2003
ה"מואב" בניסוי שנערך בפלורידה ב-2003. צילום: רויטרס

 

את פצצת ה"מואב" ניתן לשגר מגובה רב והיא מכווננת את המצנח שלה באמצעות GPS. בסך הכל, לצבא ארה"ב ישנן 20 פצצות כאלו, כאשר עלות הייצור של כל אחת היא מעל ל-16 מיליון דולר. על פי נתוני מערכת הביטחון האמריקאית, הפצצה מסוגלת להשמיד כליל כל מה שנמצא ברדיוס של כקילומטר מהמקום בו הוטלה, והדף הפיצוץ שלה מסוגל להרוג אנשים במרחק של עד 3 קילומטר.

ביום ראשון מסרו גורמים מדיניים בבירה הירדנית כי ירדן, ארה"ב ובריטניה יערכו פעולות צבאיות משותפות נגד מליציות הטרור שנמצאות על גבול ירדן סוריה, ובראשן צבא ח'אלד בן אל וליד השייך לארגון דאעש. זאת בעקבות התנועות הבלתי-פוסקות של מליציות הטרור במרחק 20 ק"מ מהגבול הירדני באזור אל רוקבאן. על פי הדיווח, כוחות של משמרות המהפכה של אירן מתרכזות במרחק 70 ק"מ מהגבול הירדני. על כך אמר המלך עבדאללה כי "אלה חדשות לא טובות" ורמז שהדבר מדאיג גם את ישראל. אותם גורמים הוסיפו כי נבדקה והוכנה תכנית רצינית לפעולה ירדנית בשטח הסורי או באזור הגבול. המקורות קישרו את ההיערכות לביקור ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי בשבוע שעבר ולפגישת טראמפ – עבדאללה.

ה-GBU-43
פצצת המואב (GBU-43)

דובר הבית הלבן שון ספייסר התייחס הערב (ה') לתקיפה האמריקנית נגד דאעש באפגניסטן ואמר כי צבא ארצות הברית "השתמש בנשק גדול ומדויק שהופנה כלפי מערות ותעלות שבהן משתמשים לוחמי דאעש כדי לנוע בחופשיות. ארצות הברית לוקחת את הקרב בדאעש ברצינות. ננקטו כל הפעולות להימנע מפגיעה בחפים מפשע".

"הטרור יתחיל להבין שאצל טראמפ אין הנחות"

כזכור, ביום שישי האחרון, תקפה ארה"ב בסוריה. בתקיפה הופצץ בסיס חיל האוויר 'א-שעיראת' השייך לצבא הנשיא אסד במחוז חומס, ממנו המריאו המטוסים הסורים שביצעו את המתקפה הכימית ביום שלישי שעבר.

השר איוב קרא אמר בעקבות הפרסומים על התקיפה באפגניסטן כי "דונלד טראמפ מחזיר את ארה"ב להיות המעצמה הגדולה בתבל", והוסיף כי "הטרור יתחיל להבין שאצל טראמפ אין הנחות"


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.