גלעד ארדן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
השר ארדן והמפכ"ל אלשיך. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השר לביטחון פנים אמר הבוקר בראיון לקלמן-ליברמן ברשת ב' כי "רה"מ פרסם את תגובתו לאחר שערוץ 2 פרסם כמה פעמים הוא אמור להיחקר בקרוב ומתי". לדבריו, "זו הייתה התגובה. אי אפשר להתייחס רק לזה בלי להסתכל על מכלול היחסים. התגובה הזאת לא מאפיינת כי כשר לביטחון פנים אני משתתף בעשרות ישיבות שאותן מוביל רה"מ והיחסים תקינים".

השר ארדן המשיך ואמר כי "יש כאן נקודה ספציפית שרה"מ העיר עליה. אני סומך על המפכ"ל, אבל יש כאן נקודה ויש בה צדק. חקירות בכלל וודאי חקירות של אישי ציבור – אנחנו צריכים לנקוט בהן זהירות. לא צריך שיתפרסמו פרטים בכלי תקשורת ונחקרים ילמדו על מצבם בכלי התקשורת. האם זה המקרה הזה? אני בכלל לא בטוח. אבל הנושא של מחקירות צריך לבדוק אותו. לא בטוח שזה מהמשטרה".

היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90
היועמ"ש . צילום: פלאש 90

"אני לא רשאי להנחות את המשטרה כיצד לנהוג בחקירות מסוימות. הפיקוח הוא ציבורי. פה יש בעל סמכות וקוראים לו היועמ"ש. אם יש לו תחושות מסוימות אז היועמ"ש שהוא בעל הסמכות יכול וצריך להורות על בדיקת הנושא הזה. אני גם שוחחתי עם היועמ"ש וביקשתי ממנו לבדוק את ההדלפות".

"כנראה שיוצאים פרטים מחקירות רה"מ הדברים האלה מחייבים בדיקה. המפכ"ל בעצמו יזם מהלך שמאפשר לבדוק קצינים בפוליגרף. אני לא אומר מה צריך לעשות, לא ניתן לדעת אם יוצא מידע ומאיפה אבל ודאי שצריכה להיות שם בדיקה תקופתית האם נמסר מידע לגורמים שאינם מוסמכים. לכלי התקשורת אין עניין לדרוש בדיקה כזאת, אבל אני חייב לדחוף את העניין שאמון הציבור לא ייפגע", הבהיר ארדן.

על יועץ התקשורת למשטרה ליאור חורב, אשר עליו מתח רה"מ ביקורת, אמר השר לביטחון פנים כי "ברגע שמועסק יועץ תקשורת שהיה קשור לצד פוליטי, ושגם בחודשים האחרונים היו לו קשרים פוליטיים והוא ממשיך להביע את דעותיו הפוליטיות – זה יוצר בעיה. יש בעייתיות בסוגיה הזאת וגם העליתי אותה בעבר. זה לא תורם לאמון הציבור במשטרה".

יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן. צילום: הדס פרוש/פלאש90
יו"ר הקואליציה ח"כ . צילום: הדס פרוש/פלאש90

ביטן: "זכותו של נתניהו לומר – מספיק עם ההדלפות"

יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן הצטרף לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן, וגיבה את שהאשים אתמול (שבת) את המשטרה והעומד בראשה המפכ"ל רוני אלשיך בהדלפות.

בראיון שהעניק הבוקר (א') לגלי צה"ל, טען ביטן כי "זכותו של נתניהו כנחקר לומר 'מספיק על ההדלפות'. צריך להפסיק עם המקהלה הזו, זה פוגע בשלטון החוק". יו"ר הקואליציה תקף את אלשיך: "המפכ"ל הודיע בתחילת הקדנציה כי יילחם בהדלפות וראינו שהוא לא מונע זאת. מה שקורה היום זה שאנחנו מתחילים להפסיק להאמין בחקירה עצמה". ביטן חידד כי טענותיו הן למשטרה בלבד: "השר ארדן לא יכול לעשות כלום ולהתערב בזה. מי שקובע זה מפכ"ל המשטרה".

"זו אפליה לרעה של נתניהו" אמר ביטן על ההדלפות שיוצאות מכיוון המשטרה. "זו תופעה שצריך לחקור אותה כל הזמן מחדש. מדובר בפגיעה בנחקר. הדברים האלו חייבים להיפסק. אין שום פגם בדרישה של ראש הממשלה. זה לא ביקורת חריפה, אלו דברים שחייבים להיאמר. רציתם שראש הממשלה ימשיך לשבת בשקט? זכותו לומר שיפסיקו את ההדלפות".

המפכ"ל רוני אלשיך. פלאש 90
המפכ"ל רוני אלשיך. פלאש 90

המשטרה: "מתקפות חסרות שחר שנועדו לשבש עבודתנו"

אתמול בלילה תקפה משטרת ישראל בחריפות את ראש ממשלת ישראל והגיבה לטענות על הדלפות מהחקירה: "משטרת ישראל עושה עבודתה בהתאם לחוק ובממלכתיות. לא ניגרר למתקפות חסרות שחר שנועדו לשבש את עבודת המשטרה ולפגוע בלגיטימיות שלטון החוק".

נתניהו: "יש כאן מסע ציד תקשורתי שקוף נגדי"

במשטרה תקפו את רה"מ, לאחר שאתמול ביקר נתניהו את ריבוי ההדלפות מהחקירה שמתנהלת בעניינו, וכן התייחס להעסקת יועץ תקשורת חיצוני במשטרה.

רה"מ בנימין נתניהו. צילום: מארק ישראל סאלם, לע"מ
רה"מ בנימין נתניהו. צילום: מארק ישראל סאלם, לע"מ

 

"כשהמפכ"ל אלשיך נכנס לתפקידו, הוא קיבל שתי החלטות חשובות: שלא יהיו יותר הדלפות מהחקירות ולא יהיו יותר המלצות של המשטרה", נמסר מלשכת נתניהו. "מאז שהיועץ הפוליטי ליאור חורב מונה ליועץ חיצוני של המשטרה בעלות של מיליונים על חשבון משלם המיסים וללא מכרז, ההדלפות הלא חוקיות הפכו לצונמי, וההחלטה להימנע מהמלצות נעלמה כלא היתה.

"הציבור כבר מזמן הבין שיש כאן מסע ציד תקשורתי שקוף נגד ראש הממשלה נתניהו. כפי שקרה תמיד בעבר גם הפעם כל הטענות נגד ראש הממשלה יתבררו כמופרכות, ולכן לא יהיה כלום".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.