חשש בקהילה היהודית בטורקיה מפני איום מרומז של : "עד היום לא פגענו ביהודים שבטורקיה". את הדברים אמר ארדואן בעצרת על רקע העימות המתוקשר שהחל במתקפה מצד הנשיא הטורקי על לאחר שבנו של רה"מ הזכיר בטוויטר כי שמה הקודם של איסטנבול היה קונסטנטינופול.

כזכור, ארדואן קרא לנתניהו האב "לסובב את האוזן של בנו" כעונש על דבריו, אחרי שהבן כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אני אזכיר שאיסטנבול היא למעשה עיר בשם קונסטנטינופול! בירת האימפריה הביזנטית ומרכז הנצרות האורתודוכסית במשך יותר מאלף שנים לפני הכיבוש הטורקי!".

עוד עימות עם הנשיא הטורקי. ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90

 

לאחר מכן, המשיך ארדואן במתקפה נגד בנו של ראש הממשלה והשווה אותו למחבל ברנדון טרנט שביצע את הטבח במסגדים בניו זילנד. "אנחנו נישאר כאן עד יום הדין והם לא יעשו מאיסטנבול קונסטנטינופול. התבטאויות בנו של האיש שעומד בראש ישראל דומות להתבטאויות של המחבל שביצע את הטבח בניו זילנד, שניהם ניזונים מאותו המקור", אמר ארדואן.

"יש לנו עוד דרכים לחנך את ישראל אם נתניהו או הבן שלו ימשיכו לדבר בגנות טורקיה", הוסיף והבטיח: "אנחנו נשחזר את ההיסטוריה בפני כל מי שירים יד על מוסלמים או טורקים בעולם".

בתגובה לדברים צייץ ראש הממשלה בנימין נתניהו: "ארדואן כנראה שכח שהאימפריה העות'מאנית כבר עברה מן העולם. היום לעם היהודי יש מדינה משלו – חזקה, איתנה, דמוקרטית וחופשיה – שלא מתרגשת מאיומים. אם ארדואן רוצה שיעור בחופש דת וכיבוד בני כל הדתות, הוא יכול ללמוד מהדמוקרטיה הישראלית שמכבדת בצורה מופתית את כל הדתות".

כעת, בעצרת פוליטית שקיים לקראת הבחירות שייערכו בקרוב תוקף ארדואן ושולח איום מרומז כלפי הקהילה היהודית בארצו: "אף פעם לא פגענו באף אחד מהיהודים בטורקיה. לא עשינו שום דבר ממה שאתה עשית לאל-אקצה לאף בית כנסת כאן. אל תתגרו בנו", אמר. עוד הוסיף השליט הטורקי: "אני דיקטטור? נתניהו ואשתו נמצאים תחת חקירה בארצם באשמת גניבה ושוחד. נתניהו, תעצור את עצמך. אתה מוציא להורג ילדים בני שבע, כולא נשים ושולח אלפי פלסטינים לבתי כלא".

 

 

אלון מליק

אלון מליק:עוד באותו נושא