21:36 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > ארדואן: "ישראל עמדה לתת את הגולן בתמורה להסכם עם סוריה"

ארדואן: "ישראל עמדה לתת את הגולן בתמורה להסכם עם סוריה"

לטענת נשיא טורקיה, ישראל וסוריה ניהלו מגעים בתיווכו על החזרת הגולן. "סגרנו את פרטי ההסכם ואז החלו ההפצצות על עזה"

"סגרנו את פרטי ההסכם ואז החלו ההפצצות על עזה בזמן שמתנהלות השיחות. היינו אמורים להמשיך לעבוד, אבל בסוף אהוד אולמרט נותר מחוץ לזירה הפוליטית וחדל מלהנהיג". את הפצצה הזו הטיל רג'פ טאיפ ארדואן, נשיא טורקיה, בראיון לאילנה דיין ששודר אתמול (ב') בערוץ 2.

"הגענו למצב של חתימה על הסכם עם סוריה כשאני המתווך", חשף ארדואן. לטענתו, אחד התנאים בהם היה ההסכם מותנה הוא שישראל תתנצל על משט הטרור של המרמרה. "הדבר נבע משלושה תנאים שהצבתי – התנצלות בעקבות אירועי המרמרה, תשלום פיצויים והסרת הסגר על עזה. בשיחה עם נתניהו הוא הסדיר את עניין ההתנצלות, אחר כך בעקבות ההסכם את עניין הפיצויים ובנוגע לסגר אנחנו נמצאים כרגע בתהליך וכפי הנראה יש סיכוי גבוה שהסגר יוסר. בפועל, אנחנו כבר מנהלים שיחות ברוח חיובית ואני סבור שההתקדמות שעברנו טובה לנורמליזציה ביחסים".

אולמרט 1600
אהוד אולמרט, ראש הממשלה לשעבר. היה במגעים עם סוריה?

ארדואן מתח ביקורת על מתקפת ההתגוננות של ישראל מול ארגון הטרור חמאס. "את יכולה להגיד לי שישראל לא תפנה את הנשק שלה כלפי עזה? שלא תירו ותפציצו את עזה ופלסטין? אנחנו צריכים לראות את הדברים משני הצדדים. לא תמיד רק להאשים את עזה ואת חמאס, האם מי שמאשים, מאשים גם את עצמו? אנחנו רוצים לשים סוף למעגל הקסמים הזה. אך לא ניתן להשוות בין הצדדים, האם לחמאס יש נשק קונבנציונלי ואטומי כמו שיש לישראל? אם תשוו את עצמכם לחמאס או לפלסטין כולם יגחכו".

לפי ארדואן, החמאס הוא "תנועה פוליטית שנולדה מתוך תחייה לאומית", לא ארגון טרור. "עד היום ישבתם עם מחמוד עבאס (אבו מאזן) ועם הפתח. השגתם תוצאות? לא. גם פתח וחמאס צריכים לשבת סביב השולחן, אחרת אי אפשר להגיע לפתרון". ארדואן המשיך לתאר את קשריו עם החמאס "אני נפגש איתם כל הזמן. תמיד העברתי מסרים לחמאס. אני מאוד פתוח. אין לי אג'נדה סמויה, אני אדם מאוד נינוח. חייבים להשיג שלווה באזור. האם ישראל עושה צעדים כדי להתקרב לפתרון שתי המדינות?"

מחבלים חיים תמורת הדר ואורון

נשיא טורקיה התייחס להשבת גופות החיילים הדר גולדין ואורון שאול הי"ד. לדבריו, ישראל צריכה לשחרר מחבלים בשביל לרקום הסכם שיסדיר את השבתם. "אם נצטרך להתערב בעניין הזה, אוכל להביע דעה ואדבר איתם. ואז הם ישאלו אותי, אם הם התחייבו לשחרר אנשי חמאס נשחרר את הגופות. האחריות מוטלת על שני הצדדים. אם הם יגלו אחריות נעשה כמיטב יכולתנו".

החללים הנעדרים הדר גולדין ואורון שאול ז"ל
הדר גולדין ואורון שאול הי"ד. מייחלים לשובם לקבר ישראל

"תפסיקו תנאים דה-לוקס למחבלים בכלא"

משפחת גולדין הגיבה לדברי ארדואן. במשפחה מסרו שנשיא טורקיה משקף את חוסר העשייה והמאמץ של הממשלה למען החזרת בנם. "משפחת גולדין מצפה כי מדינת ישראל תהפוך כל אבן כדי להשיב את הדר ואורון שנשכחו בסג׳עייה ורפיח. על הקבינט הביטחוני להתכנס ולקבל החלטה להפעיל מנופי לחץ על חמאס כמו הפסקת תנאי הדה לוקס לאסירי חמאס בבתי הכלא בישראל והפסקת שדרוג הרצועה כאילו מדובר בריביירה הצרפתית ולא בקן מחבלים שבו מוחזקים הדר ואורון".

אלעד שור

אלעד שור

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ליטל פתיח

תרבות ההסתה: יותר אויב ופחות פרטנר

ליטל שמש על ההסתה הפלסטינית שניתן למצוא בטלוויזיה וברחבי המדיה החברתית: "עד שלא יפסיקו עם ההסתה לשנאה ולרצח אי אפשר לקרוא לשכנים האלו 'פרטנר לשלום'"