נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן. צילום: רויטרס
נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן. צילום: רויטרס

למרות ההתקפלות הישראלית, אנקרה ממשיכה לנגח את ירושלים. נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, ממשיך במתקפה נגד ישראל ומבהיר כי הוא אינו מסתפק בהסרת גלאי המתכות מהכניסה להר הבית. "הסרת גלאי המתכות על ידי ישראל במסגד, שכה פגעו במוסלמים, היה צעד נכון – אבל הוא לא מספיק", הבהיר.

הנשיא הטורקי הוסיף כי "ישראל מרוויחה מחולשתם של המוסלמים, מבצעת פעולות לא חוקיות בירושלים. לא נשתוק על אל-אקצה". ארדואן חזר על עלילת 'אל אקצה בסכנה' ואמר כי "ישראל פועלת כדי לשנות את הצביון האיסלמי וההיסטורי של העיר ירושלים הכבושה. ההגנה על ירושלים היא אחריות של כל המוסלמים".

דבריו של ארדואן מגיעים על רקע מעורבות הולכת וגוברת של טורקיה בעיר העתיקה. באחרונה נחשף כי אנקרה משקיעה מיליוני דולרים בעמותות וגופים במזרח הבירה על מנת לחזק את מעמדה בקרב התושבים הערביים. כמו כן, דגל הסהר האדום נראה תדיר יותר על חלונות בניינים בירושלים.

נאומו של ארדואן היום ממשיך גל של הסלמה ביחסים בין ישראל וטורקיה. אתמול אמר לחברי מפלגתו בפרלמנט כי ישראל אשמה בניצול המלחמה בטרור להשתלטות על אזורים קדושים למוסלמים בירושלים. וקרא למוסלמים לנהור למסגד אל אקצה: "אני קורא לאזרחי טורקיה ולמוסלמים ברחבי העולם לבקר במסגד אל אקצה בירושלים ולהגן על ירושלים".

"האחרון שיכול להטיף לישראל"

בלשכת ראש הממשלה נתניהו הגיבו לדברים בתקיפות: "מעניין מה ארדואן יאמר לתושבי צפון קפריסין ולכורדים. הוא האחרון שיכול להטיף לישראל".

מוקדם יותר גם משרד החוץ הודעה חריפה ובה תקף את נשיא טורקיה. "מי שחי לו בארמון של זכוכית, מוטב לו שלא ישליך אבנים", נמסר בהודעה הישראלית. "ימי האימפריה העות'מאנית חלפו עברו להם. בירת העם היהודי הייתה, הינה ותהייה ירושלים. בניגוד לעבר, זוהי עיר שממשלתה מחויבת לביטחון, חירות, חופש פולחן וכיבוד זכויות כל המיעוטים".

יש לציין כי רק לפני באוגוסט בשנה שעברה שילמה ישראל לטורקיה תשלומים כפיצוי עבור תקרית המרמרה, ורק באחרונה הושב השגריר הישראלי לאנקרה. עם זאת, מאז הממשלה הורתה על הצבת המגנומטרים בכניסה אל הר הבית, טורקים מפגינים מחוץ לבתי כנסת באיסטנבול, מה שהוביל להחלטת משרד החוץ לסגור את השגרירות לקהל.