1:10 20/01/2018
דף הבית > אקטואליה וחדשות > ארדואן: "היהודים לא יוכלו למצוא עץ להסתתר מאחוריו"

ארדואן: "היהודים לא יוכלו למצוא עץ להסתתר מאחוריו"

הנשיא הטורקי ממשיך להסית ולאיים, הפעם בכנס מפלגתי: "אלה שחושבים עצמם בעלי בית בירושלים - יודעים שמחר לא יוכלו למצוא עץ להסתתר מאחוריו"

נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן. צילום: רויטרס
נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן. צילום: רויטרס

הנשיא הטורקי רג'יפ טייפ ארדואן ממשיך בהסתה שלוחת רסן נגד ישראל. בכנס רשמי מול אנשי המפלגה שלו באנקרה אמר היום (שני): "אלה שחושבים את עצמם כבעלי הבית של ירושלים, יודעים שמחר הם גם לא יוכלו למצוא עץ להסתתר מאחוריו".

ארדואן ציטט מתוך ההלכה האסלאמית מקטע שנקראה "חדית' העצים והאבנים". אסא אופיר חוקר טורקיה המודרנית מאוניברסיטת בר-אילן, מסביר כי חשוב מאוד להבין את הקונטקסט שבו ניתן הנאום: "ארדואן אמר את הדברים בכנס של מפלגתו בו כולם אנשים מאמינים המכירים את החדית' הזה".

הפגנות נגד ארצות הברית וישראל באיסטנבול, בעקבות הצהרת טראמפ על הכרה בירושלים כבירת ישראל. דצמבר 2017. צילום: רויטרס
הפגנות נגד ארצות הברית וישראל באיסטנבול, אתמול. צילום: רויטרס

"בעצם יש פה קונטקסט, החדית' הזה אומר שעד שאחרון היהודים לא ימות לא יראו המוסלמים ישועה", אומר אופיר. "אם ארדואן ידבר מול נשיא צרפת למשל, הוא לא יגיד את אותם הדברים".

בימים האחרונים התבטא ארדואן בחריפות נגד הכרזת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי ארצו מכירה בירושלים כבירת ישראל. אתמול אמר בכנס מפלגתי: "לא ננטוש את ירושלים לרחמיה של מדינה שהורגת ילדים". דבריו של ארדואן נאמרים על רקע הפגנות המוניות שנערכו במדינה לאחר ההצהרה.

"האנטישמיות וההסתה מגיעות מהמנהיג עצמו"

"נראה שכל המדינה סביב זה", מספר אופיר על ההתעסקות האינטנסיבית בישראל בעקבות הצהרת טראמפ. "במדיה החברתית, אני מגדיר את זה כסוג של פסיכוזה, רוצים להראות שאנחנו רוצחים".

"האנטישמיות וההסתה מגיעות מהמנהיג עצמו", הוא מוסיף. "חשוב לזכור שכ-90% מכלי התקשורת במדינה נמצאים תחת שליטת ארדואן, וכמובן בחשבונות ברשתות החברתיות שמזוהים עם אנשי המפלגה שלו ניתן למצוא את החומרים האנטישמיים ביותר".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ד"ר לאה גולדין בדיון הוועדה לביקורת המדינה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

משפחת גולדין דורשת להמשיך להחזיק בגופות רוצחי הרב שבח

במכתב ששלחו בני המשפחה לרה"מ ושר הביטחון הם דורשים מהמדינה להמשיך להחזיק בגופות המחבלים מג׳נין שתכננו וביצעו את הפיגוע ולא לשחרר את הגופות לקבורה