ארגון השמאל הקיצוני "עדאלה" בשיתוף עם הארגון הערבי "מרכז אלמיזאן מעזה" עתרו היום (שלישי) לבג"ץ בדרישה לאסור על צה"ל לעשות שימוש בצלפים או באש חיה כאמצעי לפיזור ההתפרעויות האלימות בגבול הרצועה.

במרכז עדאלה כינו את התנהלות צה"ל "בלתי חוקית בעליל". בארגונים טוענים כי ההתפרעויות במהלך ימי שישי אינן "בעלות אופי אלים". וכינו אותן "פעילות אזרחית בלתי-חמושה שלא הגיעה, באף שלב, לכדי איום על חיי אדם אחר".

מחבלים במהלך הצעדה בגבול רצועת עזה. צילום: רויטרס

בארגונים דרשו מבג"ץ להוציא צו ביניים שיאסור על שימוש באש חיה כלפי המתפרעים או יקבע דיון דחוף בעתירה, עוד לפני יום שישי הקרוב, אז צפויים להתחדש האירועים. העתירה מצטרפת לעתירה קודמת מהשבוע שעבר של ארגוני שמאל קיצוני נוספים ביניהם "האגודה לזכויות האזרח", "יש דין" ו-"המוקד להגנת הפרט", שעתרו גם הם באותו נושא.

במהלך סוף השבוע פרסם דובר צה"ל את תיעוד וסיכום ההתפרעויות בגבול הרצועה במהלך יום שישי האחרון. בצה"ל אומרים כי ארגוני הטרור ובראשם חמאס הוסיפו לעשות שימוש באזרחים ובכללם נוער וילדים, לכיסוי ולביצוע פעולות טרור שונות לפגיעה בתשתיות הביטחוניות.

בתיעוד שפורסם נראתה חוליית מחבלים כשהם מציתים את התשתית הביטחונית בשטח ואז חולייה נוספת ממתינה ומושכת את התשתית באמצעות חבל לשם חדירה לשטח ישראל לטובת ביצוע פיגועים.עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20