בנקים ישראלים ייהנו מחסינות, באם בפעילותם מול הרשות הפלסטינית יתגלה שכספים שהועברו לחשבונות הרשומים אצלם שימשו למימון פעולות טרור. את ההחלטה קיבל אביחי בערב ראש השנה. כך דיווח אתמול (ראשון) יהודה שרוני ב"מעריב".

היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90
היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90

עוד פורסם בידיעה כי לאחר קבלת ההחלטה עוברת הסוגיה לטיפולו של החשב הכללי רוני חזקיהו. חזקיהו הוא זה שיחליט על הענקת שיפוי כספי במקרה ויוגשו תביעות.

מטעמה של ניצנה דרשן-לייטנר מנהלת ארגון '' נמסר היום: "לא יעלה על הדעת, שמדינת ישראל תיתן חסות לפעילות תומכת טרור, ותסכים לשפות את הבנקים הישראלים במידה ויתבעו על ידי גורמי אכיפת חוק בגין קשריהם עם הבנקים הפלשתינים אשר ממנים טרור".

עוד אמרה דרשן לייטנר כי "בלתי סביר שמשלם המסים הישראלי יישא בשיפוי של מיליארדי דולרים לבנקים ישראלים, במידה ואלו יתבעו על ידי קרבנות טרור. במדיניותה זו, לא רק שהמדינה עוברת בעצמה על חוק איסור מימון טרור, אלא מעודדת את הדבר שהיא מתנגדת לו נחרצות: המשך התשלומים לאסירים הפלשתינים ולמשפחות המחבלים המתאבדים. אין לך אבסורד גדול מזה".

ימשיך להגן על בג"ץ? שר האוצר משה כחלון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שר האוצר משה . צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בשנה שעברה הודיעו בנק הפועלים ובנק דיסקונט על רצונם לנתק את קשריהם עם בנקים ברשות הפלשתינית. לדברי הבנקים, הקשר חושף אותם להליכים משפטיים בגין סיוע למימון טרור, בהם מעורב ארגון "שורת הדין", אשר פועל לגדוע את הענפים הכלכליים של ארגוני הטרור.

בעקבות הודעת הבנקים התפרסם כי שר האוצר משה כחלון עובד על גיבוש פתרון לבעיית ניתוק הבנקים הישראליים מהרשות הפלשתינית. שר האוצר ומנכ"ל משרדו  שי באב"ד,  הבטיחו אז כי ישפו את הבנקים שייתבעו בחו"ל בעבור מימון ארגוני טרור. בתגובה לפרסום עתרו מספר משפחות שכולות לבג"ץ כדי למנוע מצב בו בעקיפין משרד האוצר ישפה בנקים ישראליים שיממנו את – ובכך יהיו שותפים לסיוע במימון לארגוני טרור.

בדיווח במעריב נכתב כי באוצר אישרו שהסוגיה אכן קרובה לפתרון. תגובת משרד המשפטים לא התקבלה עד למועד פרסום הכתבה.

 

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.