ארגוני זכויות אדם המזוהים עם השמאל הגישו עתירה לבג"ץ נגד "חוק המסתננים". כך פרסם עיתון "הארץ".

חוק המסתננים אושר בקריאה שנייה ושלישית בכנסת וצפוי להיכנס לתוקף החל מחודש מאי הקרוב. לפי החוק, המדינה תפתח קרן פקדון למסתננים לא חוקיים. המסתננים יקבלו רשות לפדות את הקרן במידה וגילו נכונות לעזוב מרצונם את ישראל חזרה לארץ מוצאם.

חולות. צילום: פלאש 90
מסתננים, אילוסטרציה. צילום: פלאש 90

לפי החוק, הקרן תקבל מימון מהמשכורת החודשית של המסתננים ע"י הפרשה חודשית בסך 16% מהמשכורת של המסתנן. מטרת החוק היא לייצר תמריץ עבור המסתננים לחזור לארץ מוצאם ולאפשר את החזרה לשגרה בדרום תל אביב.

מנגד, עמותת קו לעובד בשיתוף אוניברסיטת תל אביב ושישה ארגוני זכויות אדם הגישו עתירה לבג"ץ נגד החוק. בעתירה שהוגשה ע"י עורכי הדין אלעד כהנא, ענת בן דור ומיכל תג'ר נאמר: "תוצאתו הצפויה של ההסדר הרת גורל וקשה, באופן בלתי נתפס ממש. למשך תקופה ממושכת שאיש אינו יודע לצפות, תיגזל חמישית משכרם הזעום של מבקשי מקלט. קבוצת העובדים מהחלשות ביותר בשוק העבודה הישראלי, תשתכר שכר שיהיה, קרוב לוודאי, נמוך באופן ניכר משכר המינימום".

בנוסף, ארגוני זכויות האדם טוענים כי המדינה פושעת בכך שהיא לא מספקת שירות ציבורי עבור המסתננים הלא חוקיים. "קבוצת אוכלוסייה אשר ממילא נושאת בנטלי קיום כבדים, ללא כל עזרה מהמדינה, הנושאת על גבה את כל הוצאות הבריאות, המודרת משירותי רווחה, הכורעת תחת מיסוי כבד מזה המוטל על כל יתר העובדים בישראל – קבוצה זו תידחק עתה, בעקבות ההסדר נשוא עתירה זו, לחיי עוני קשים עוד יותר".

 




מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20