ארגון השמאל הקיצוני "רבנים למען זכויות האדם" פנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה לפתוח בחקירה נגד העיתונאי אברי גלעד, בגין מה שהם מכנים: "תמיכה באלימות קולקטיווית נגד הכפר הפלסטיני קוצרא". 

בפוסט שפרסם הארגון היום (ב') בפייסבוק נכתב כי הדרישה מגיעה בעקבות דברים שאמר גלעד בתכנית הבוקר שהוא מגיש. כזכור, בשבוע שעבר ביצעו תושבי הכפר קוצרא ניסיון לינץ' נגד ילדי בעת שאלו ערכו טיול בר מצווה באזור. בפוסט כינה הארגון את ניסיון הלינץ': "תקרית שפרטיה עדיין מתבררים ובמסגרתה הותקפו ילדי מתנחלים על ידי , וכן נורה ונהרג פלסטיני, ככל הנראה בידי מתנחלים".

מתנגד לקמפיין ההדתה. אברי גלעד. צילום: פלאש 90
מתנגד לקמפיין ההדתה. . צילום: פלאש 90

" הקריאה לפעולות אלימות נגד תושבי הכפר עשויה להיות הסתה והיא בוודאי קריאה לקחת את החוק לידיים. אבל מעבר לכך, הקריאה לפעולה קולקטיווית וחסרת הבחנה נגד כלל תושבי הכפר היא קריאה לפגיעה בחפים מפשע", נכתב בפוסט. "באווירה בה הקיצוניים מקבלים יותר ויותר רוח גבית, הקריאה של דמות הנחשבת יחסית לחלק מהזרם המרכזי, כמו אברי גלעד, עשויה לתת תחושת לגיטימציה רחבה למעשים מסוג זה".

עוד נכתב כי "יש בקריאות כאלו כדי לתרום להחרפת המתיחות באזור, וחלילה לפתיחתו של מעגל דמים ואלימות".

"רק היום התבשרנו על עוד תקרית אלימה בין פלסטינים למתנחלים באזור קוצרא שפרטיה עוד יתבררו בהמשך" ציינו בפוסט, בהתייחסות לאירוע מוקדם יותר הבוקר בו נערכו עימותים בין כוחותינו לפורעים ערבים ליד הכפר.

 התכנית המדוברת בה התבטא גלעד בעניין ניסיון הלינץ' שודרה ביום שישי האחרון. "לא נהיה יהודונים שמחכים שהפריץ יגיע", אמר גלעד ולמעשה הצדיק את תגובתם של מספר מתיישבים שהגיעו לבצע הפרות סדר בכפר קוצרא בתגובה לתקיפת הילדים ע"י תושבי הכפר. "רבים מתושבי הכפר השתתפו בדבר הזה, וזה לא יכול לעבור ללא תגובה", ניסה גלעד להסביר את עצמו לנוכח הזדעקותה של הילה קורח, המגישה לצידו, אולם מכאן התפתח ויכוח קולני.
עוד באתר ערוץ 20

בשלב זה פנתה מיה זיו-וולף, מגישה נוספת בתוכנית, לגלעד, הזכירה כי "אדם (פלסטיני) נהרג" ושאלה האם "זו לא תגובה?!". גלעד מצידו השיב: "בסדר, זה האדם שניסה לחטוף את האקדח. הוא נהרג, אז איתו סגרו [את החשבון]".

ערבים מתפרעים בכפר קוצרא. צילום הלל מאיר TPS
ערבים מתפרעים בכפר קוצרא, היום. צילום: הלל מאיר TPS

"וזו צריכה להיות התגובה?!", שאלה קורח וקיבלה תשובה: "אני חושב שלפעמים אין ברירה אלא להפגין נוכחות – גם נוכחות אלימה כדי…". זיו-וולף הקשתה ושאלה: "אתה לא חושב שזה יוביל למצב של התדרדרות – וזה ילך ויחמיר כי גם הם [הפלסטינים] עכשיו יבואו…". אולם גלעד קטע אותה והכריז: "לא נהיה יהודונים, לא נהיה כאלה שבאים להרוג בהם והם רק מתחבאים מתחת למיטה וחוששים שהפריץ יבוא להגן עליהם".

דבריו של גלעד עוררו סערה ברחבי הרשת, אליה הגיב אתמול באדישות ואמר: "אני שמח שמה שנאמר בתוכנית בוקר צנועה בשעה שש ורבע בבוקר, לעיני שמונה צופים מנומנמים, מסעיר את הרשת. אני לא בטוח שאני עצמי הייתי מספיק ער כדי לדבר באופן יותר מתון, מחושב ומתחשב בעידן הפוליטיקלי קורקט. נראה לי שאם מנסים לרצוח את הילד שלך יש לך זכות ללכת לשרוף אוטו, אולי אפילו חובה, אבל אני מבין שאסור להגיד את זה בשש ורבע בבוקר. להבא אגיד את זה לעצמי, ברבע לשש, באוטו, בדרך לעבודה".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.