לשכנע עולים מצפון אמריקה לעלות לישראל היא לא משימה קלה, לשכנע אותם לעלות לישראל ולהשתקע בפריפריה היא משימה קשה אף יותר. מיזם חדש בשם “זינוק בעלייה” יספר לעולים הפוטנציאלים על תעשיית ההיי טק הפורחת בדרום ובצפון וינסה לשכנע אותם שעלייה לישראל היא לא רק עלייה לתל אביב.

לאירוע של “נפש ונפש” וקק”ל בניו יורק הגיעו אנשים שרוצים לשמוע על ההזדמנויות התעסוקתיות שהביאה איתה אומת הסטארטאפים, לישראל, להציע להם. אבל הדוברים שהגיעו לכאן ישכנעו אותם שסטארטפים יש לא רק בתל אביב אלא גם בצפון, גם בדרום, בבאר שבע, ביוקנעם ובחיפה. התמריצים שינסו לשכנע את העולים הפוטנציאליים כוללים סיורים מסובסדים בישראל, עזרה במציאת תעסוקה, סיוע במציאת דיור וגם מענק של עשרות אלפי דולרים. כל מה שיצליח לשכנע אותם להישאר בארץ.

זאב גרשינסקי, סמנכ”ל “”: “מה שאנחנו עושים היום זה בעצם להראות לאנשים בניו יורק זה שיש והיא תוססת במיוחד בהיי טק – יש פה דוברים מהדרום, והצפון שיראו איך תעשיית ההיי טק היא פורחת ומשגשגת, שייראו שיש להם אפשרויות באזורים האלה”.

“יש היום בבאר שבע קהילה ענקית של חבר’ה צעירים מכל ארה”ב ורוצים לפתח את הנגב”, מספר גרשינסקי. “כל הסטארטאפ ניישן הזה מושך את כולם, הם יודעים שהקריירה שלהם מובטחת, הם יודעים שהם יכולים להתפתח מקצועית ולכן זה מושך אותם. אחר כך אתה צריך להסביר להם את המגורים, את החברה, הם רגילים לנסוע שעה וחצי לעבודה אז מבחינתם גם אם הם יגורו בבאר שבע ויעבדו בתל אביב, זה לא משנה, אז זה בונוס מאוד גדול”.

כנס "נפש בנפש". צילום: אבישג שאר ישוב
כנס “נפש בנפש”. צילום: אבישג שאר ישוב

ג’וני קליין, מלבורן, אוסטרליה: “אני מניח שזה צעד גדול אבל גם צעד קטן, אני מלא תשוקה לישראל וחלק ממני חושב שלחיות עם יהודים בארץ הקודש זה קל, אבל זה גם קשה לעבור למדינה חדשה, אז זה קל וקשה באותו זמן”. “תרבותית ישראל היא שונה, בעיקר למי שמגיע מרבות מערבית, השפה היא אתגר, שוק העבודה, הסטנדרט לחיים הוא שונה”, מספר קליין. “זה משהו שצריך להתרגל אליו וגם להיות רחוק מהמשפחה”.

 

לדברי נועה יער מעמותת “יוזמה לאומית ii2020 “בתור עולים יש להם יתרון יחסי, הם מדברים אנגלית, הם צריכים לשחק על היתרון היחסי הזה”. “יוקר מחיה זה משהו שחשוב לדבר עליו וגם מבחינת ההזדמנויות במרכז הארץ זה שוק רווי ובצפון ובדרום אפשר להתחיל משהו שונה, להביא דברים חדשים, לאנשים שמחפשים אתגר – לעבור לצפון ולדרום זה יכול להיות משהו עם טוויטס מעניין”.

סקוט קרוס, ניו יורק: “אני חושב שזה רעיון נפלא, אני מעריץ של תל אביב וירושלים, אבל אני מדבר עם חברים שעשו עלייה ואם אתה רוצה הזדמנויות. זה גם יותר זול כרגע, יש חברות היי טק, הממשלה שולחת אנשים לדרום. בסופו של דבר זה ייראה כמו תל אביב או ירושלים”. לדברי קרוס, מעבר למגורים בבאר שבע הוא דבר שבהחלט בא בחשבון. “אחרי שאתחתן ואביא ילדים אשמח לצאת מהעיר. אני בן 28 אשמח לגור בתל אביב או ירושלים לכמה שנים ואחר כך, כמי שגדל בפרפרים, אשמח שהילדים שלי יגדלו שם גם”.

ליטל שמש

ליטל שמש


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.