עמותה ישראלית פועלת מתוך ישראל כדי לקדם את החרם על ישראל. המציאות הבלתי-הגיונית הזו נחשפת בדו"ח חדש של NGO מוניטור, העוקב אחרי ארגונים ועמותות שזוכות למימון ממדינות זרות. ארגון “מי מרוויח” יוזם קמפיינים להחרמת בנקים ישראליים וזרים, חברות אבטחה, תשתיות אזרחיות וחברות פרטיות. כך הוא מסייע לקמפיינים של ברחבי העולם באיתור חברות לפעול נגדן. האתר מאפשר “לדווח על חברה” ומסתמך על הציבור כדי “לזהות חברות שצריכות להיכלל במאגר המידע שלהם”. “מאגר החברות” של העמותה כולל יותר מ-500 חברות ישראליות ובינלאומיות.

מפעל סודה סטרים במעלה אדומים. "לא נסגר בגלל החרם". צילום: פלאש 90
מפעל סודה סטרים במעלה אדומים. נסגר בגלל החרם. צילום: פלאש 90

"מי מרוויח" מקדם את קמפיין ה-BDS ברשתות חברתיות ומוזכר כמעט בכל דו”ח המקדם את החרם. אחד הדברים שמקנים לארגון הקיצוני אמינות בקרב תומכי ה-BDS היא העובדה שהוא פועל מישראל. מטרת הארגון היא “לחשוף את המעורבות המסחרית של חברות ישראליות ובינלאומיות בשליטה המתמשכת של ישראל בשטחים הכבושים בגדה המערבית, בעזה, במזרח ירושלים וברמת הגולן. בשלב זה, הפרויקט חוקר את המעורבות הישירה של גופים עסקיים ומסחריים בכיבוש על פי שלושה חתכי מעורבות עיקריים: תעשיית ההתנחלויות, ניצול כלכלי ושליטה באוכלוסייה.”

על אף שעובדי הארגון אינם נחשפים ואינם מוזכרים באתר האינטרנט של "מי מרוויח" או בתכתובות רשמיות של הארגון, בדיקה ברשם העמותות מגלה כי הוא הוקם על ידי אסתר מיצנמאכר, רונה מורן, יארה סדיה, אינס אליאס, דבורה לרמן, ענת מטר והנא עמוריה. הדו"ח של NGO מוניטור מספר כי גם דלית באום, שנמנתה עם מייסדות הפרויקט כאשר "מי מרוויח" פעל עדיין במסגרת "קואליציית נשים לשלום", פעילה בארגון.

כיום באום מרכזת את תכנית המזה"ת של ועדת השירות של "החברים הקווקרים האמריקנים". לדבריו NGO מוניטור ארגון זה "מקדם את החרם נגד ישראל; משתמש באנלוגיית האפרטהייד כדי לתאר את הסכסוך בין ישראל לבין הפלשתינים, ואף מקדם את זכות השיבה של הפלשתינים". אותו ארגון גם מממן באופן גלוי ארגונים בישראל שמקדמים סרבנות לשירות בצה"ל בקרב היהודים והדרוזים.
באום, על פי הדו"ח החדש, גם היתה חברה בוועד המנהל של העמותה הקיצונית "זוכרות", שמתנגדת לקיומה של מדינת ישראל כמדינת לאום יהודית.

מכתבים, התרעות ואיומים

"מי מרוויח" שולח לחברות המשקיעות ביהודה ושומרון מכתבי התראה. בין השאר, הארגון טורח להביא לידיעתן של החברות כי "עסקיהן מעורבים בגירוש פלשתינים מאדמתם ובתיהם – תהליך שהחל עוד בנכבה של 1948", ואף "נמשך עד היום באמצעות מדיניות של גניבת אדמות". אחת המייסדות של "מי מרוויח" היא ד"ר ענת מטר, פעילת תעאיוש שהיתה חברה בפורום הורי הסרבנים והקימה את הוועד הישראלי למען האסירים הפלשתינים. מטר תמכה בעבר בחרם אקדמי על אוניברסיטת אריאל.

ב-2015, ‘קואליציית נשים לשלום’ ו’מי מרוויח’ חיברו מסמך משותף בשם “היכרות עם כלכלת הכיבוש”, במימון הארגון השוודי “Kvinna till Kvinna” (במימון ממשלת שוודיה). בדו”ח מוסבר כי: “כל עוד תאגידים ישראלים ובינלאומיים יפיקו רווחים מהכיבוש, האינטרס שלהם לשמר ולהעמיק אותו יגדל. אולם, המעורבות התאגידית בכיבוש פותחת בפני החברה האזרחית גם אפיקי השפעה חדשים”.

במכתב לדוגמה שנשלח להנהלות החברות שפועלות ביהודה ושומרון, דורשים במי מרוויח? “להביא לתשומת לב העסק את מעורבותו בגירוש פלשתינים מאדמתם ובתיהם – תהליך שהחל עוד בנכבה של 1948 ונמשך עד היום באמצעות מדיניות של גניבת אדמות”..

מכתב לדוגמה. צילום: NGO מוניטור
מכתב לדוגמה. צילום: NGO מוניטור

במסמך המשותף הם דורשים גם לבטל את הסכם איחוד המכסים בין ישראל ולבין הרשות הפלשתינית (פרוטוקול פריז), להפעיל לובי לביטול פרוטוקול הסחר עם תעשיית התרופות הישראלית, לפעול למשיכת השקעות מחברת ‘אהבה’ ובנוסף מזכירים קמפיינים נגד הרכבת המהירה בין ת”א לירושלים, העסקת פלשתינים על-ידי חברות ישראליות ואנרגיה וגז.

‘מי מרוויח’ פועל נגד עסקים קטנים ובינוניים בישראל. ב-NGO מוניטור חשפו גם מספר מכתבים בשפה האנגלית שנשלחו מצוות העמותה לעסקים ישראלים בהם הם מודיעים לעסק שהם יוכנסו למאגר הארגון. משמעות הכנסת החברה למאגר “מי מרוויח” הינה חשיפה של העסקים לקמפיינים של BDS ואף לובי אקטיבי על מנת לפגוע בפעילותם. להלן מספר ציטוטים: “מי מרוויח הוא מכון מחקר המוקדש לחשיפת המעורבות המסחרית של חברות בשליטה הישראלית המתמשכת על אדמות פלשתיניות וסוריות”, אזהרות לפיהן “אנו מתכננים לכלול את המידע הבא על החברה שלך באתר שלנו ופרסומים המודפסים שלנו”, ומתן אולטימטום לפיו “בהיעדר תגובה עד תאריך 26 לינואר, אנו נפרסם את המידע שקיים אצלנו”.

ניתקו את אורנג' מפרטנר

במאי 2015, הגיע לשיאו קמפיין ה-BDS נגד החברה הצרפתית אורנג׳ וקשריה עם הזכיינית הישראלית . הארגונים שהיו מעורבים בקמפיין הם הארגון הישראלי ״מי מרוויח״, הארגון הפלסטיני ״אל-חק״ (המעורב בקמפיין הלוחמה המשפטית וקמפיין החרם נגד ישראל) והארגונים הצרפתיים ״הוועד הקתולי נגד רעב ולפיתוח״ (CCFD), הפדרציה הבינלאומית לזכויות אדם (FIDH), האגודה לסולידריות צרפת-פלסטין (AFPS),להם היסטוריה ארוכה בקמפיין הדה-לגיטימציה נגד ישראל.

אילצו את פרטנר להתנתק מפרטנר. מתוך קמפיין השיווק של פרטנר
אילצו את פרטנר להתנתק מפרטנר. מתוך קמפיין השיווק של פרטנר

נשיא אורנג' תקף אז את ישראל וטען כי החברה תפסיק את פעילותה בישראל. זמן קצר לאחר מכן הוא אמנם התנצל, אך חברת פרטנר נאלצה לצאת במסע שיווק על מנת להטמיע את השם החדש בקרב הציבור הישראלי. לדברי "מי מרוויח", פשעיה של פרטנר כוללים מתן חסות לשתי יחידות צבאיות במשך מספר שנים תחת הפרויקט 'אמץ חייל' ועל מתן תמיכה חומרים, שירותי סלולר ובידור לחייל צה"ל במהלך מבצע 'צוק איתן'.

בהתבסס על המידע שמספק “מי מרוויח”, קרן פנסיה גרמנית גדולה PGGM הכריזה ב-8 בינואר 2014 שהיא “לא תשקיע יותר בחמישה בנקים ישראליים“. מי מרוויח, יחד עם כמה ארגונים לא-ממשלתיים פוליטיים אחרים שידלו את PGGMלמשוך השקעות מהבנקים הללו כחלק מקמפיין הלוחמה הכלכלית שלהם נגד ישראל.

הארגון פרסם במאי 2012 דו”ח בשם: אהבה: מעקב אחר נתיב הסחר של מוצרי התנחלויות“, המאשים את החברה הישראלית “בהוצאת הבוץ משטחים הפלשתיניים הכבושים” ובתוך כך “בניצול המשאבים הטבעיים הפלשתיניים”.

חברת סודה סטרים נאלצה להזיז את מפעלה ממעלה אדומים לאחר ש"מי מרוויח" הובילו קמפיין נגד החברה בינואר 2011 בטענה כי היא מנצלת ומגבילה את זכויות התנועה וההתאגדות של עובדיה הפלשתינים.

מאיפה הכסף?

לפי דיווחי הארגון לרשם העמותות, ‘מי מרוויח’ קיבל תרומות בסך 1,479,568 ש”ח בשנים 2014-2015. כל התרומות היו למטרות “מחקר”.

 

טבלת התורמים של "מי מרוויח". NGO מוניטור
טבלת התורמים של "מי מרוויח". NGO מוניטור

 

רוב התרומות לארגון מגיעות מארגוני סיוע נוצריים (ICCO, Trocaire), כחלק מקמפיין החרם בכנסיות אשר משתמש במקרים רבים בדימויים אנטישמיים.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.