חי? מנהיג דאע"ש אבו בכר אל בגדדי. צילום: רויטרס
חי? מנהיג . צילום: רויטרס

סימן חיים ראשון ממנהיג דאעש אבו בכר אל בגדדי מאז דווח שחוסל בהפצצה רוסית לפני כארבעה חודשים. סוכנות הידיעות הרשמית "עמאק" של ארגון הטרור פרסמה הקלטה בת 46 דקות בה מתייחס אל בגדדי למתיחות בין ארה"ב וצפון קוריאה. תיעוד הוידאו האחרון של אל בגדדי פורסם בשנת 2014.

במהלך ההקלטה שמנסה להפריך את הדיווחים על מותו של מנהיג הארגון, מכנה עצמו אל בגדדי "ח'ליף" וקורא למאמיניו "המשיכו להכות בכופרים, המשיכו בג'יהאד המבורך". עוד אומר אל בגדדי בהקלטה לחברי ארגון הטרור: "עליכם לשים את מרכזי התקשורת של האויב ואת המקומות מהם הוא מפיץ את האידיאולוגיה שלו על הכוונת".

בחודש יוני האחרון הודיע משרד ההגנה של רוסיה כי אל בגדדי נהרג במהלך תקיפת הצבא הרוסי באזור העיר א-רקה בסוריה בסוף חודש מאי. עוד נמסר בהודעה מטעם משרד ההגנה כי מנהיג 'המדינה האיסלאמית' נפגע בתקיפה שכוונה נגד כינוס של בכירי הארגון האסלאמיסטי.

זמן קצר לאחר מכן דווח כי דאעש פוצץ את מסגד א-נורי בו הכריז אל בגדדי בשנת 2014 על הקמת החליפות האסלאמית. ראש הממשלה העיראקי חיידר אל-עבאדי הגיב להתרחשות בסיפוק ואמר: "הפצצת המסגד מעידה על כניעתו של דאעש". סוכנות הידיעות של דאעש דיווחה מצידה כי מי שפוצץ את המסגד היו בכלל מטוסים אמריקנים, דבר שהוכחש על ידי הקואליציה הבינלאומית בראשות ארה"ב. מאז ההכרזה על הקמת החליפות, החריב הארגון אתרים היסטוריים וסימובוליים רבים בשטחים שכבש בעיראק ובסוריה.

ההקלטה בה נשמע קולו של אבו בכר אל בגדדי:

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.