כזכור בתחילת שנת הלימודים הורה ראש העיר רון חולדאי לחלק לכל תלמידי בתי הספר העולים לכיתה אלף את הספר. מנהלת החינוך הדתי הגברת שושי נגר הורתה לא לחלק לתלמידי בתי הספר בממ"ד בשל כך שהספר פוגע ברגשות דתיים.

בתגובה ראש העיר זעם ומסר מדובר ב "השתקה".

בנוסף הוא מסר לעיתון ל'הארץ' כי "עצוב ששוב ושוב מתגלית במערכת החינוך, האמורה לחנך על ערכי הדמוקרטיה והפלורליזם, צנזורה על ספרים כמו בתקופות אפלות, מחשש שילדים ובני נוער יחשפו למידע שאינו תואם את אורח חייהם". חולדאי הסביר כי "בדמוקרטיה אמיתית, חשוב לחשוף את הילדים גם לתכנים מעוררי מחלוקת ולקיים סביבם דיון פתוח".

אולם מדובר כאמור בספר אשר בא לחנך מחדש את הציבור הדתי ואת כתיבתו של הספר יזמה פעילה בכירה בפורום החילוני, הארגון המוביל בשנים האחרונות את המערכה ב"הדתה" ואת הקמפיין למען תחבורה ציבורית בשבת. גם הסופרת עצמה מזדהה בראש חוצות עם מטרות הארגון.

"מתי נדע אם מיכל נבחרה" יצא לאור ביוזמתן של נשיאת הפורום החילוני מיכל שליו-רייכר, ממייסדות הארגון, ושל שותפתה לדרך הילה טוב. השתיים תקפו בעבר את שלושת שרי החינוך הדתיים האחרונים, בטענה שכולם פעלו ופועלים לקדם את מדיניות ההדתה. בעניין דומה טענה שליו-רייכר לאחרונה כי "החייל החילוני הוא מיעוט נרדף בצה"ל".

"מאיפה שואבים רבני המגזר, ונציגיה הפוליטיים של הציונות הדתית, את עזות המצח להשתלט על סדר היום הציבורי של מדינת ישראל?", התרעמה הילה טוב ב-2017, "מיעוט סקטוריאלי זה לא מתנצל ומתהלך בארץ משל הייתה זו ארצו שלו, שניתנה רק לו על פי צו א-לוהי חלוט או קושן משיחי אחר".

לרב אלי סדן ממכינת 'עלי' הדביקה טוב בטוויטר את הכינוי "איש שפל רוח". היא הוסיפה: "היהירות החלולה והשנאה כלפי א- נשים שחושבים אחרת ממנו מעוררות דאגה. בשם מי הוא מטריל את מופע האייטולות היהודי? אם הוא מדבר מגרונה של המכינה, ראוי לסגור אותה לאלתר. בתור יהודייה אני מתביישת באיש".

בכירים בקהילה הדתית בתל-אביב אומרים כי הם רואים בחומרה את "ניסיון הכפייה" של ראש העיר רון חולדאי, לחייב את תלמידי הציונות הדתית לאמץ ספר שמטיף לחילול שבת ונכתב באופן די ברור על ידי פעילות אנטי דתיות במסגרת ניסיון שלו לכפות תפיסות חילוניות ופרוגרסיביות על הציונות הדתית.

אולם כל זה לא מנע מראש העיר לנקוט באופן דורסני ולשלוח לאלפי תלמידים שליח אישי עד הבית עם הספר הזה מהלך שעלותו הינו עשרות אלפי שקלים מכספי משלמי הארנונה בתל אביב.

בתגובה פנה ארגון 'בצלמו' במכתב דרישה לראש העיר בבקשה להבין האם הגזבר ויועמ"ש העירוני אישר הוצאה כספית כל כך יקרה ללא כל סיבה הניכרת לעיין.

במכתב שנשלח על ידי מנכ"ל הארגון נכתב: "מלבד הפגם המוסרי לדעתינו במעשה זה מדובר בפגם חוקי של בזבוז עשרות אלפי שקלים אך ורק בשל גחמה של ראש העיר. כספי ציבור אינם הפקר אלא משאב ציבורי ואנו דורשים מראש העיר הבהרות כמה עלה הגימיק הזה ומי אישר לממן את זה?".

"ככל שלא נקבל תשובות ברורות נעתור כנגד ראש העיר ונדרוש ממנו להשיב את כספי ציבור אלו" מסרו בארגון.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה:

מדי שנה מעניקה העירייה ספר במתנה לתלמידים העולים לכיתה א'. הספר שנבחר השנה מבטא את ערכי החינוך לדמוקרטיה ולשוויון ותואם את רוח העיר שחרטה על דגלה את מסר זכויות האדם וקבלת האחר.

נוכח החלטת יחידת החינוך הממ"ד במשרד החינוך ועל מנת שלא לאלץ את מנהלי בתי הספר לקחת חלק בשיח הפוליטי שיצרו פקידי משרד החינוך אגב כך, נשלח הספר ישירות לבתי התלמידים. עלות הפעולה כ – 10 אלפים ש"ח והיא נעשתה במסגרת תפקידיה וסמכויותיה של העירייה ובכלל זה בתחום החינוך. יצוין, כי תלמידי העיר מקבלים את ספר התנ"ך בסיום כיתה ו'. בכל מקרה, תכנית הלימודים של משרד החינוך חושפת את התלמידים הן לערכי הדמוקרטיה והן לערכי היהדות, כיאה למדינה יהודית ודמוקרטית.

 

להישאר מעודכנים תמיד הצטרפו לקבוצות העידכונים של ערוץ 20 ב- whatsapp

 

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.