מתחקיר משותף של אתר הקול היהודי, כתב ישראל היום עקיבא ביגמן וארגון ngo monitor עולה כי הסוכנות ואוניברסיטת א'-נג'אח בשכם העניקו תעודות ל-61 מחבלים המרצים עונשי מאסר בכלא נפחא, חלקם רוצחים ורבי מחבלים שאחראים בין השאר לפיגועי התאבדות בהם נרצחו עשרות ונפצעו מאות.

באוגוסט 2018 פרסמה אוניברסיטת אל-נג'אח באתר הרשמי שלה כי התקיים טקס הענקת תעודות ל-61 המחבלים שעברו קורס בנושא "החוק הבין לאומי וזכויות אדם".

הטקס אורגן בידי הקתדרה של אונסק"ו לענייני דמוקרטיה וזכויות אדם באוניברסיטת א-נג'אח, בשיתוף עם ארגון הטרור פת"ח, תנועת הנוער והסטודנטים של פת"ח, והשר לענייני אסירים ואסירים משוחררים. נציגי משפחות המחבלים קיבלו בטקס את התעודות.

נציג אונסק"ו בקתדרה באוניברסיטת א'-נג'אח שאף חתם על התעודות, ג'וני עאצי, הצהיר באירוע כי "האסירים הם עמוד השדרה של העם הפלסטיני, וכי הם הבסיס האמיתי למדינה הפלסטינית הבאה, בהתמודדות עם כיעור הכיבוש ופשעיו נגד האסירים ומשפחותיהם".

מושל שכם, אכרם רג'וב, ניצל את הבימה כדי להדגיש את מחויבות הרשות לתשלום משכורות למחבלים. "יהיה הלחץ על ההנהגה הפלסטינית אשר יהיה, שכרם של הקדושים, האסירים ומשפחותיהם לא יושפע", אמר.

הטקס הסתיים בנאום של חאלד אל-קורם, מחבל ששוחרר זמן קצר קודם לכן, והיה אחד ממנחי הקורס.

תעודת הלימודים של אונסק"ו (צילום מסך פייסבוק)

התחקיר חשף  כי בין המחבלים שקיבלו את תעודות אונסק"ו על הקורס ב"זכויות אדם" ניתן למצוא צמד מרצחים מחברון שארגן פיגוע התאבדות ושילח מחבלת מתאבדת לבצע את הפיגוע בשוק מחנה יהודה באפריל 2002.

בפיגוע נרצחו שישה, שלושה מהם אזרחי סין, ונפצעו כשמונים. השניים נידונו לשישה מאסרי עולם.

אחד מהם הוא ואאל אבו שח'דם, שאמו אף כיכבה בקמפיין 'בצלם' הקורא להקלה בתנאי הביקורים של משפחות המחבלים בכלא. אבו שחאדם אף הצליח להבריח מהכלא חומרים שהודפסו בשני ספרים על ידי משפחתו, שמפעילה דף פייסבוק פעיל המאדיר את שמו ופועלו.

חברו הוא מועטז אל־הימוני שהיה שותף עמו בגיוס המחבלת המתאבדת, לה סייעו גם ערבים אזרחי ישראל.

בכתבה אודותיו באתר רדיו אל באלד נכתב כי חוץ מהתמחותו החדשה ב"זכויות אדם" לאחר ששלח מחבלת מתאבדת לרצוח יהודים, אל הימוני הספיק ללמוד בכלא קורסים רבים ובין השאר הוציא תעודת בגרות, סיים קורס בקליגרפיה בערבית, קורס ציור, וכן חיבר שלוש עבודות ספרותיות.

טקס סיום הקורס "בזכויות אדם" באוניברסיטת א' נג'אח (צילום מסך פייסבוק)

חוץ מחאלד אל קורם שריצה תקופת מאסר קצרה יחסית, מנחי הקורס ב"זכויות אדם" הם עוד שלושה רבי מרצחים, מחבלים בכירים שאחראים יחד לשורת פיגועי התאבדות וירי בהם נרצחו בסך הכל 36 ובהם תינוקת, ונפצעו מאות.

המנחים הם נאסר עוויס, ראש גדודי חללי אל אקצא באזור שכם וצפון השומרון שאחראי על רציחתם של 14 אזרחים לפחות בשורה של פיגועים. עוויס גייס, תכנן ותדרך מחבלים לקראת פיגועים שונים, ומסר להם כלי נשק.

בין הפיגועים להם הוא אחראי: פיגוע ירי ודקירה שבוצע במסעדת "סי פוד מרקט" בתל אביב, פיגוע ירי שבוצע על ידי מחבל באולם האירועים "ארמון דוד" בחדרה, פיגוע ירי שבוצע בירושלים, ברחוב יפו פינת לונץ, פיגוע ירי שבוצע באזור בתי המלון בנתניה,

מנחה נוסף בקורס ל"זכויות אדם" הוא יאסר אבו בכר, שפעל תחת עוויס ואחראי על הפיגוע בנתניה. הוא נשפט ל-115 שנות מאסר ב-2004.

עוויס ואבו בכר אחראי יחד גם על שילוח מחבלים חמושים ברובי M16 וחגורת נפץ שנתקלו בסמוך לבאקה אל-גרביה בכוח של שוטרי מג"ב ובמהלך חילופי אש בינם לבין השוטרים פוצצו את חגורת הנפץ. בפיגוע נרצח שוטר מג"ב ונפצע שוטר נוסף.

כמו כן הנחה את הקורס עו"ד עז אלדין חמאמרה, שהורשע ב-2004 בכך שגייס מחבלים מתאבדים לפיגועי התאבדות בירושלים. בפיגועים שהתרחשו ברחביה ובגן הפעמון באוטובוסים מספר 19 ו-14 נרצחו 19 ישראלים ונפצעו כ-100, והואשם  אףבתכנון לחטוף אוטובוס מלא נוסעים לבית לחם והחזקת הנוסעים בני ערובה בכנסיית המולד.

קורס בזכויות אדם למשלחי מחבלים מתאבדים? פיגוע התאבדות באוטובוס. ארכיון (מד"א)

מארגון אונסק"ו לא נמסרה תגובה לכתבה והיא תפורסם לכשתתקבל.

משב״ס נמסר בתגובה כי: "נציגי ארגון ׳אונסקו׳ לא נכנסים לבתי הסוהר ושב״ס לא מאפשר לימודים לאסירים הביטחוניים ובכללם לימודים אקדמאיים. הניסיונות לייצר ׳פייק׳ ניוז מצד האסירים הביטחוניים ומצד גורמים זרים בעלי אינטרס כדי לפגוע בחוסן הציבור בישראל לא מפסיק לרגע וכך גם הפרסומים השקריים על הענקת תארים למחבלים בכלא. אין לימודים לאסירים ביטחוניים בבתי הכלא זה כעשור. יש לשנות את הנרטיב הזה ולא להאמין לכל דיווח פייק. שב״ס פועל ביד נחושה ובהתאם לחוק מול האסירים הביטחוניים וכך ימשיך לפעול".

אן הרצברג, היועצת המשפטית של NGO Monitor ונציגת הארגון באו"ם אמרה בעקבות החשיפה כי "מטריד מאוד, אך לא מפתיע, שאונסק"ו משתפת פעולה עם אוניברסיטת אל-נג'אח.

זוהי עוד דוגמא למימון ההרסני והאבסורדי שהאו"ם משקיע בסכסוך הערבי-ישראלי ולאופן בו שיח זכויות האדם מנוצל כדי להלבין מחבלים עם דם על הידיים. אין דבר יותר מגוחך מטרוריסטים שרצחו אזרחים ישראלים ולא הביעו חרטה, המקבלים תעודת 'זכויות אדם' עם חותמת רשמית של האו"ם."


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.