מתקפה חריגה על הממשלה: סרן איתן פונד, מפקדו של הדר גולדין הי"ד שניסה לחלצו מן המנהרה, הגיע היום למושב של השדולה להחזרת החיילים הביתה בכנסת. שם אמר פונד בזעם: "כמעט 4 שנים אני מתאפק כי אני מאמין בראש הממשלה, במדינה, בצבא, אבל נמאס לי! אני מתבייש לשבת פה שוב היום. זה כישלון של כולנו, ממני ועד לראש הממשלה. דיי לתירוצים – במבחן התוצאה נכשלנו. זה מה שאני מצפה מכל נבחר ציבור לומר".

פונד, שזכה לעיטור מופת על פעולתו במבצע צוק איתן, אמר: "צה"ל נתן לי את עיטור המופת, אבל יצאנו משדה הקרב והתבלבלנו. מצפים ממני להקריב את חיי, ובצדק, אבל לאן נעלמו הערכים הללו היום? די לסיפורי המעשיות, תגידו לנו מה עושים מחר בבוקר!".

איתן פונד. צילום: פלאש 90
איתן פונד. צילום: פלאש 90

 

גולדין תקף את דיכטר: "תפסיק להאשים אותנו בהעלאת המחיר"

פרופ' שמחה גולדין, אביו של הדר הי"ד, הטיח בח"כ אבי דיכטר מהליכוד: "תפסיק למכור לנו שהמחיר יעלה בגלל המחיר שלנו. בגלל ההתנהלות הזו יש ירידה במספר המתגייסים לשירות קרבי".

גולדין אמר בכינוס השדולה כי "חלפו כבר שלוש שנים וחצי אחרי אירוע החטיפה, אבל מממשלת ישראל אנחנו שומעים רק ספינים. חברי הכנסת, שתפקידם לבקר את הממשלה, לא נוקפים אצבע, חברי הקבינט לא מיישמים את החלטותיהם והשרים לא עומדים במילתם.

משפחת גולדין וח"כ דיכטר. צילומים: יונתן סינדל, הדס פרוש, פלאש 90
משפחת גולדין וח"כ דיכטר. צילומים: יונתן סינדל, הדס פרוש, פלאש 90

 

"החלטת שופט בג"ץ, נועם סולברג, שניתנה הבוקר, קובעת שתשובת המדינה לבג"ץ שהגשנו היא שקר וכזב. בדיוק כמו שהמדינה מנסה להוליך שולל את בית המשפט העליון, כך היא פועלת מול משפחות שאול וגולדין, ומול החיילים שעתידים להתגייס. 'כולנו פה זכאים לתשובה ברורה – האם ראש ממשלה וקבינט שמוציאים את חיילי צה"ל לקרב גם אחראים להשיבם הביתה. לנו זה ברור שכל החלטות הקבינט מינואר לא מיושמות".

לדברי פרופ' גולדין, "הממשלה הזו בראשות נתניהו נכנעת לטרור כל יום מחדש. היא משחררת מחבלים, מעבירה גופות של מחבלים לקבורה ומאפשרת למחבלים ומשפחותיהם ליהנות ממערכת הרפואה המתקדמת של מדינת ישראל תוך שהם עוקפים תורים של אזרחי ישראל. את כל המחוות הללו עושה הממשלה ללא שום התניה להשבת הבנים.

"אנחנו דורשים מראש הממשלה נתניהו ומשרי הקבינט המדיני-בטחוני להפסיק לשקר ולהתחיל ליישם ולקיים. זו הדרך היחידה לשנות את המשוואה מול חמאס", הדגיש אביו של הדר הי"ד.

יגאל נמימי, אחיה של זהבה שאול, פנה לסגן שר הביטחון ואמר: "הפיוס הפנים פלסטיני הוא הזדמנות שאנו חייבים לנצל. 11 מחבלים שוחררו כבר מבתי הסוהר – רק הדר ואורון עדיין שם. איך אתה יכול להסתכל לי בעיניים?".

מנכ"ל מועצת המדינות הקדם צבאיות, דני זמיר אמר: "אנחנו צריכים לצאת לרחובות. זה לא מאבק של משפחות שאול וגולדין. אנחנו חייבים לגרום לממשלה לקבל הכרעות, ללא פופוליזם זול, ותביא את הבנים הביתה".

לדבריו של ראש אכ"א לשעבר, אלוף במיל' חגי טופולינסקי, "המחויבות שלנו כמדינה, כמפקדים, היא להשיב את החיילים באשר הם, חיים או מתים. הדבר הכי חשוב בצבא הוא שחייל ירגיש שהמפקד מחויב אליו  במאה אחוז ושהוא מחויב למפקד. הסיטואציה הנוכחית עלולה לפגוע לאורך זמן במחויבות המדינה והמפקדים כלפי חייליהם".

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון