דעה

יונתן ינקלוביץ ז"ל
צילומים: פלאש 90

ארבעה צדדים למטבע

עשר שעות לסגירת הרשימות, הפלונטר בציונות הדתית מסרב להיפתר. הקרב על האחדות מלמד כי אין מנוס מוויתורים כואבים לכל אחד מן הצדדים

השעות הבאות שלפנינו צפויות להיות רוויות מהפכות. בציונות הדתית כמו בציונות הדתית, הכל ייסגר ברגע האחרון אחרי קרב מאסף מתיש.

תמונת המצב הנוכחי מלמדת על קקופוניה של קולות מתנגדים ותומכים- בקרב כל הצדדים:

למרות התחייבותו של הרב פרץ במרכז שהתכנס השבוע, לנהל משא ומתן עתידי בשיתוף נציגי חברי הכנסת של הבית היהודי, בסביבתם של חברי הכנסת מדווחים כי החתימה עם העיתונאית שרה ב"ק לא נעשתה בשיתוף מלא איתם. הרב אלי בן דהן, חבר הבית היהודי המוצב במקום הרביעי במפלגה אף אמר השבוע כי הוא נגד המהלך. ח"כ יוגב ידע על כך מהתקשורת.

בתוך כך, ‏קבוצות הווטסאפ של חברי מרכז הבית היהודי רוחשות כל העת וביתר שאת מליל אמש: חברי פורום סגני ראשי הערים קוראים לחיבור מיידי עם הימין החדש בזניחת ההסכם עם איתמר בן גביר. ישנםה גם קולות כועסים על האופן שבו התנהל המרכז השבוע: הצבעות לא חשאיות שנערכו תוך כדי בלאגן באולם מלמדות לדידם על 'מחטף'. "אחרי שבצלאל חתם בימין החדש, הסיכון לרוץ לבדנו עם עוצמה גדול מדי" כתב אחד מסגני ראשי הערים. "אין ברירה, צריך לקבל עוד קצת מנפתלי, ולוותר על איתמר. ואם מאוד קשה לנו, ובצדק, להפר הסכם, בית הדין יכול להכריז מחר בבוקר שהיה בלגאן בהצבעה וההסכם לא אושר. בגופו של ההסכם הוא הותנה באישור המרכז".

אלא שהרב פרץ נמצא בצומת דרכים פוליטית לא פשוטה. הוא אינו יכול להפר את ההסכם עם עוצמה יהודית משום שהוא ימצב עצמו כמי שפוליטית מילה שלו אינה מילה. מה גם שהוא אינו יכול להודות בכך שהמהלך הפוליטי שביצע כלפי סמוטריץ' הפך להיות אבן נגף בדרך המובילה לאחדות. למרות שלחלק מחברי מפלגתו לא נח עם ההסכם, גם הם מבינים זאת היטב.

הסירוב של נפתלי בנט לצרף את בן גביר מוביל את הבית היהודי להיתפס ציבורית כספינה טובעת. כל שם חדש שיבחר לעלות כעת לסיפון ימצא עצמו בשייט על הטיטאניק.

דירה להציל

ראש הממשלה נתניהו לוחץ על בנט לצרף את בן גביר ואף דווח כי "איים" עליו שהבחירה לא לצרף אותו תעלה לבנט במשרד הביטחון. מצד שני, נתניהו מבין את הפולנטר אליו נקלע הרב פרץ ומנסה להציל את רעיון שתי הרשימות שהתהפך על יוצריו כשפנה לרב דרוקמן לשוב ולהוביל את מפלגת הציונות הדתית.

על פי הסקרים, לציונות הדתית יש תשעה מנדטים המחולקים בין נבחריה. גזירת הפילוג שמסרבת להיעלם עלולה לעלות שוב, ממש כמו במועד א' בין שלושה לארבעה מנדטים ברשימה שלא תעבור את אחוז החסימה. אם נמשיל זאת לילדים להורים גרושים, שוב המצביעים ימצאו עצמם בדילמה לא אנושית: איזה מן הבתים להציל?

רבים הקולות בציונות הדתית שאומרים כי במידה והציונות הדתית תרוץ בשני ראשים ותיקח את הסיכון המר לא לעבור את אחוז החסימה, מצביעיה לא יסלחו לנבחריה, אם ממשלת שמאל תעמוד בשלטון ותמיט גזירות פינוי על ההתיישבות. הדרך לרשימה אחת תעבור היום במסדרונות הכנסת בשעות מורטות עצבים, ונראה כי אין מנוס מהחלטה כואבת לכל אחד מן הצדדים: הרב פרץ יחבור לימין החדש בלי עוצמה יהודית, או לחילופין לאחר שבנט יסכים לצירופו של בן גביר, שיסכים להגיע במקום נמוך משציפה.

הפעם השלישית מסתמן, טעמה ממש לא כטעם הגלידה.

It is not Android