0:58 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > "אקדמיה היא מוסד חינוכי, לא כלי להטפה פוליטית"

"אקדמיה היא מוסד חינוכי, לא כלי להטפה פוליטית"

הסוף להטייה השמאלנית באקדמיה? שר החינוך מתכנן לגבש קוד אתי עבור תוכן פוליטי המוצג באקדמיה

חופש אקדמי – לא הטפות פוליטיות. שר החינוך נפתלי בנט מינה ועדה לניסוח הקוד האתי לפעילויות אקדמיות, כך פרסם היום (ה') עיתון "הארץ". "אנו מחויבים לשמור על זכות הסטודנט ללמוד במוסד להשכלה גבוהה מבלי שיחויב להאזין להטפה פוליטית שאין לה דבר עם לימוד התחום המסוים", אמר בנט.

פרופסור אסא כשר, מנסח הקוד האתי של צה"ל, מונה ע"י יו"ר הבית היהודי לנסח קוד אתי לפעילויות אקדמיות המכילות תוכן פוליטי. במכתב ששלח בנט לפרופסור כשר נאמר: "החופש האקדמי מחייב כל מוסד לחתור ולחשוף בפני הסטודנטים מבט מקיף ככל האפשר של נתונים, תיאוריות, השקפות וטיעונים רלוונטיים".

נפתלי בנט הוא לא הראשון שמעלה לדיון את ההטייה הפוליטית באקדמיה, מדובר בנושא שמשך ביקורת מכלל הקשת החברתית והצמרת הפוליטית. "לאחרונה מגיעות אליי בתפקידי כיו"ר המל"ג תלונות רבות בדבר תופעות מתמשכות של חפיפה בין פעילות אקדמית לפעילות פוליטית" אמר בנט, והוסיף, "יש למנוע מצב בו סטודנטים או מרצים יסבלו מדחייה, השתקה, הדרה או אפליה בשל זהותם או בשל השקפותיהם האישיות, ובכלל זה עמדותיהם הפוליטיות".

בנט
שר החינוך בנט. מקבל תלונות רבות על חפיפה בין פעילות אקדמית לפעילות פוליטית.

כמו כן, ביולי 2016 ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) ביקר בחריפות את ראשי האוניברסיטאות בטענה שאינם מגיבים כראוי למרצים שקוראים לחרם אקדמי.

בדצמבר 2010 המועצה להשכלה גבוהה התכנסה במטרה ללבן את הפוליטזציה באקדמיה. בשעתו, המועצה החליטה לפעול בנושא. לבסוף, החלטות המועצה לא התגבשו למסמך חוקתי רשמי בכתב.

כעת, יו"ר הבית היהודי יוזם גיבוש מסמך אתי בכתב. לצורך המשימה שר החינוך יזם את פרופסור אסא כשר שניסח כללים אתים לבתחומי הרפואה, המדע והצבא.

לשכתו של שר החינוך מסרה: "אקדמיה היא מוסד חינוכי ולא כלי להטפה פוליטית והשר לא ייתן שיהפוך לכזה. השר פנה לפרופסור כשר על מנת להסדיר את התנהלות המוסדות באשר לפעילות הפוליטית המתקיימת בתוכם. לכשיגובשו ההמלצות הן ייבחנו בקפידה".

 

אלעד שור

אלעד שור

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_4

"מרצ היא מפלגה של חונטה"

יו"ר מרצ הודיעה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי תעזוב את משכן הכנסת, אך תישאר בתפקידה במפלגה על מנת לקדם פריימריז פתוחים. הפטריוטים דווקא מפרגנים