No Tag To Print

צילום: אליהו ינאי

אפקט השאננות

בליכוד חוששים משאננות שתשאיר מצביעי ימין רבים בבית | כחלון ופייגלין, על פי כל הסקרים, לא סיפקו את הסחורה | האם עוצמה יהודית תפתיע? גם בליכוד תוהים | שבוע לבחירות – תמונת מצב

כשהשטח הימני שאנן, בליכוד בהיסטריה ובצדק.

שבוע לבחירות, ועל פי סקרים פנימיים של מפלגת השלטון, ציבור תומכי הימין אדיש וייתכן שבשבוע הבא יעדיף לבלות בפיקניק או בטיול סתווי מאשר בקלפי.

על פי הסקרים האלה, לפחות 3 מנדטים כאלה יילכו לאיבוד. אנשים שאידיאולוגית מזוהים עם הימין, רבים מהם תומכי ביבי ורוצים אותו כראש ממשלה אבל לא מתכוונים למלא את חלקם כדי שזה יקרה.
מול זה נלחם ראש הממשלה בכל הכוח. הוא הרי ידע שחוק המצלמות לא יצלח, וייפול בשלב כזה או אחר של החקיקה. בכל זאת הוא הלך אתו בכל הכוח. גם כדי להמשיך להוביל את סדר היום במערכת הבחירות אבל בעיקר כדי לזעוק שבהיעדר פיקוח – טוהר הבחירות בסכנה והסיכוי להקמת ממשלת שמאל-ערבים עולה.

כחלון ופייגלין לא מספקים את הסחורה

נתניהו סייר אמש בקניון מלחה בירושלים. חשוב לו בימים האלה לצאת לשטח ולדרבן את הפעילים והמתנדבים של המפלגה. הוא דיבר שם בעיקר על השאננות ועל החובה להתייצב בקלפיות כדי לשמר את שלטון הליכוד. הפעם זה לא ספין. החשש אמיתי.
נתניהו אומנם הצליח, באמצעות איחודים והבטחות, לצמצם את מספר המפלגות הימניות שמתמודדות הפעם בבחירות. את כחלון הוא סיפח לליכוד ושילם מחיר כבד (4 מנדטים לאנשי "כולנו"), לפייגלין הבטיח תפקיד שר, אבל היכן מצביעי כחלון ופייגלין? למה הליכוד, בכל הסקרים, נחלש ב 4 מנדטים ביחס למצבו כעת ולא מתחזק?
כחלון לא הצליח להביא את מצביעיו לליכוד. אולי זאת הסיבה שהוא הוריד פרופיל. לא מתראיין, כמעט ולא מופיע באירועים פומביים של הליכוד ובמפלגה טוענים שפשוט לא איכפת לו.
ומה עם מצביעי זהות? רוב בכירי המפלגה בכלל נשבעו אמונים לבנט בימינה, והאחרים כנראה התפזרו בין הליכוד למפלגות אחרות, לאו דווקא בגוש הימין.

פלונטר עוצמה יהודית

ומה עם עוצמה יהודית? בסביבת נתניהו קיימת התלבטות רצינית. יש כאלה הגורסים שהליכוד חייב לקרוא לתומכי הימין לא להצביע לעוצמה, כדי לא להביא למצב שבו שלושה מנדטים קריטיים נזרקים לפח. השר יריב לוין נמנ על תומכי האסכולה הזאת.
מנגד, עוצמה עוברת בסקרים האחרונים – גם אם על הקשקש, ובן גביר מצליח לייצר מומנטום חיובי. אם מפלגת "נעם" אכן תפרוש השבוע, רבים מתומכיה יעברו לעוצמה וזה יכול להבטיח למפלגה לעבור את אחוז החסימה האימתני. גם את זה לוקחים בחשבון בליכוד ויש מי שמייעץ לנתניהו להניח לבן גביר ולתת לו לנצח.
כך או כך, כרגע אין אף סקר שמעניק 61 מנדטים למפלגות הימין והחרדים וזה אמור להטריד את נתניהו. במצב כזה של שיוויון בין הגושים הוא יתקשה מאוד להרכיב ממשלה. גנץ ופרץ עלולים לקיים את הבטחתם הברורה שלא לשבת בממשלה בראשותו.
אבל רגע. חכו.
אחוז ההצבעה ישחק כאן תפקיד מרכזי. אם הוא יהיה נמוך בתל אביב וגוש דן, למשל, כחו לבן תינזק. אם נתניהו לא יצליח להוציא את תומכיו ממעוזי הליכוד – הוא בבעיה רצינית. ומה יהיה שיעור ההצבעה במגזר הערבי? גם לכך יש השלכות.
בקיצור, הסקרים גם הפעם עלולים לתעתע ולבלבל אבל דבר אחד בטוח: המפלגות הגדולות יגייסו את כל הכוחות שלהן השבוע כדי להיאבק בשאננות ובחוסר המוטיבציה של האזרחים, מימין ומשמאל, לצאת להצביע.