הרבה אנשים חושבים ש"אפקט הפרפר" הוא המצאה בדיונית שמופיעה באגדות או בסרטי מדע בדיוני. הבסיס לתאוריה הזו הנוגעת למערכות כאוטיות הוא די פשוט: בהנתן תנאי התחלה שונים במעט, התוצאות הסופיות של המערכת יכולות להיות שונות לגמרי. אישית אני לא יודע לתת הערכה לגבי דיוקה או אי דיוקה של תאוריה זו, מהסיבה הפשוטה שפשוט אין לי מושג בזה.

מה שכן, אני בהחלט מאמין באפקט הפרפר הפוליטי. מה שזה אומר שפעולה אחת קטנה יכולה להפוך סדרי עולם ולגרום לתוצאות שונות לחלוטין בסדר גודל עולמי.

זה שיוצא וזה שנכנס
זה שיוצא וזה שנכנס

השבוע הזה נסגר עם תחושת סחרור קלה שנגרמה עקב רכבת ההרים הפוליטית שדהרה פה. שר בטחון מפוטר; מפלגה מהאופוזיציה חוברת לקואליציה; יו"ר האופוזיציה, שזכה לתמיכה של 24 מנדטים, מקבל בקושי תמיכה של 24 איש; ח"כ חדש לליכוד, ופחות ח"כ לישראל ביתנו. אפילו בקנה מידה ישראלי, שפיתח כבר קיבת ברזל לתנודות המדיניות שקורות פה חדשות לבקרים, זה היה סיבוב לא פשוט.

רבות נכתב ועוד רבות יכתב על התנהגות רה"מ בקלחת הזו, החל משבחים רמים על תמרונו וגאונותו ועד בוז למוכנותו להקריב את שותפיו הטבעיים תמורת רווח פוליטי אישי שמעידה על שפלותו המוסרית. האמת נמצאת כנראה אפשהו באמצע.

בניגוד אליו, הרצוג לא זוכה ליחס אמביוולנטי. כלפיו הדעות נחרצות הרבה יותר. הביתה, ויפה שעה אחת קודם. השמאל צריך לעשות חשבון נפש לא קטן, כיצד אדם שעד לפני שנה היה ראוי להנהיג את המדינה הופך בין לילה לפוליטיקאי סוג ז' שלא ראוי לשבת באחרון ספסלי האופוזיציה, קל וחומר שלא להנהיג אותה.

אולי אם ינטשו את מדיניות ה"רק-לא-ביבי" ויאמצו דרך מדינית שתהווה חלופה אמיתית לנתניהו ולא רק העתק חיוור שלו עם נגיעות של "דמוקרטיה, ליברליזם ושוויון", ישפרו את סיכוייהם לאחוז בהגה השלטון בפעם הבאה.

ברקע של כל האירועים הללו, חשוב לזכור את הטריגר, המהלך שהצית את הסערה הנוכחית. יעלון ונתניהו לא קמו בוקר בהיר אחד והחליפו האשמות ועקיצות. זה קרה אמנם, אך לא זה מה שגרם לחתול השחור לעבור ביניהם. גם לא דברי יאיר גולן בטקס בערב יום השואה. כדי לראות מתי נשתלו זרעי הפורענות, צריך להרחיק אחורה ל-24 במרץ.

אלאור עזריה יורה כדור במחבל ששוכב על הרצפה ומעורר את אחת המחלוקות החריפות שנראו במדינה, בטח מאז הבחירות האחרונות. הוא זה שהתחיל את כדור השלג שהלך ותפח עד שהתגלגל וסחב איתו את בוגי מחוץ לממשלה. מי שיער שזה מה שיגרום כדור אחד במחבל אחד?

הפרפר שהתחיל את הכול. צילום: פלאש 90
הפרפר שהתחיל את הכול. צילום: פלאש 90

רובנו היינו מנחשים שזה אפילו לא יוזכר בחדשות אלמלא היה האירוע מתועד במצלמה. המערכת הפוליטית שלנו כה בלתי צפויה, שאיש לא יודע מה יגרום אירוע בודד בהקשר הרחב. פרפר אחד קטן יכול לגרום לסופת טורנדו בקלות.

אחרי כל זה, נשאר רק לחכות ולראות כיצד יכנס ליברמן לתפקיד המאתגר שנכנס, לא רק בגלל הקושי שקיים ממילא אלא בעיקר בגלל המון העיניים שמייחלות לכישלונו, וכמה זמן עוד יצליח הרצוג להחזיק מעמד בראש מפלגה שמתעבת אותו כרגע (כמעט) כמו את ביבי. מה שבטוח, סופות טורנדו פוליטיות ימשיכו להופיע פה כדבר שבשגרה.

20 News

20 News