12:32 24/10/2017
מבזקים

דף הבית > אקטואליה וחדשות > אפילו את יום השואה הצליח סגן הרמטכ"ל להרוס

אפילו את יום השואה הצליח סגן הרמטכ"ל להרוס

בשבוע החולף היה יום שבו התכוונתי לנוח מהמריבות. לתת לעצמי ולחבריי יום מנוחה שבו אני לא מוציא פוסט פוליטי אחד. אבל מישהו הצליח להרוס לעם ישראל את יום השואה ולדחוף פוליטיקה לתוכו. יאיר גולן

אז בשבוע שעבר שוב סערה הארץ. בעצם כשחושבים על זה אין שבוע שבו לא סוערת הארץ. נראה שהפכנו להיות מכורים לדרמה. בשבוע החולף היה יום שבו התכוונתי לנוח מהמריבות. לתת לעצמי יום מנוחה בו אני לא מוציא פוסט פוליטי אחד. למרות הנושא הטעון שבהחלט מאפשר לכתוב פוסט פוליטי על הקשר בין אבי הלאומיות הפלשתינית (חאג' אמין אל חוסייני) לבין היטלר או על האנטישמיות באירופה שחוזרת להרים ראש כאשר יש עדיין ניצולי שואה שחיים בנינו.

זוועת השואה גדולה מכדי לחשוב על מסקנות פוליטיות. השואה היא מאורע שבעקבותיו יש רק מסקנה אחת שצריכה להיגזר והיא היתה המסקנה היחידה שהיתה עליה הסכמה נרחבת בעם לאורך כמה עשורים – אנחנו חייבים מדינה משלנו, להיות חזקים ולא להסתמך על אף אחד שיעשה זאת בשבילנו. איך שומרים על המדינה ואיך נשארים חזקים זה כבר עניין פוליטי ופרשנות שאליהם לא צריך להגיע ביום השואה.

 

יאיר גולן. צילום: אסף שילה, ישראל סאן
יאיר גולן. צילום: אסף שילה, ישראל סאן

 

אבל השבוע מישהו הצליח להרוס לעם ישראל את יום השואה ולדחוף פוליטיקה לתוכו. לא, זה לא היה אף אחד מהפוליטיקאים ואף אחד מהפוליתונאים. אפילו חברי הכנסת של המפלגות הערביות מילאו פיהם מים ולא חיבלו באחדות ובאבלות היום. זה הגיע מכיוון לא צפוי, מחייל מס' 2 – סגן הרמטכ"ל – יאיר גולן. "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז לפני 70, 80 ו-90 שנה, ומציאת עדות להם כאן בקרבנו בשנת 2016".

גולן יכול לומר שדבריו לא הובנו כהלכה, אך אם כולם משמאל, מימין ובחו"ל הבינו שהוא השווה את החברה הישראלית לחברה הגרמנית הנאצית אז הוא או מאוד טיפש או שהוא שקרן. אני אפילו לא יודע מה עדיף, אך בינינו אף אחד לא באמת חושב שהוא טיפש. צריך לומר את האמת – הוא לא השווה את החברה הישראלית כולה לחברה שעוברת תהליכי נאציפיקציה, הוא התכוון לימין. הוא לא התכוון לומר שהפכנו להיות חברה חסרת סבלנות בכביש, בתור בבנק ובדואר ובכל מקום אחר, אלא שהוא מזהה בימין בישראל תהליכי נאציפיקציה. ואני לא חולם – שאלתי אנשי שמאל והם אמרו לי שזה בדיוק מה שהם הבינו (וחקם אף חושבים).

נתחיל מכך שאין זה מתפקידו של הרמטכ"ל (או סגנו) לשפוט את החברה שבה אנו חיים ולבקר אותה. הוא אינו שר החינוך, אינו עובד במשרד החינוך, אינו חבר כנסת או שר. הוא לובש מדים ואין מתפקידו לבקר את החברה האזרחית או לתהות על קנקנה. הוא אמור לשרת אותה בלבד.

אך כפי שהוזכר לעיל – איננו מצפים מאף איש ציבור לבקר את החברה ביום זה. זה יום של הרכנת ראש ולא של שיח פוליטי. כמו שברוב חגי ישראל אנו חוגגים מבלי לעורר מחלוקות פוליטיות, אז אפשר גם בימי האבל של סוף חודש ניסן ותחילת חודש אייר להרכין ראש יחד ולשכוח מהפוליטיקה.

כל זאת מבלי להתייחס לתוכן הדברים עצמם ולניתוח עמוק שלהם. דבריו אינם ראויים לניתוח רציני מכיוון שהם העתק של הדברים שאמרה חה"כ זועבי כמה ימים קודם לכן, כשסירבה להשתתף בטקס של יום השואה ביד מרדכי באומרה: "אין ללמד את לקחי השואה כאשר אינם מבחינים בדמיון המבהיל בין המתרחש היום סביבנו לבין מה שהתרחש בגרמניה בשנות ה-30". איזו זכות יש לכל אחד מאיתנו לבוא בטענות אל זועבי כאשר סגן הרמטכ"ל בכבודו ובעצמו אומר זאת בטקס יום השואה?

אבל אם בכל זאת מחפשים דמיון לגרמניה, הדבר שהיה הכי קרוב לגרמניה של שנות ה-30' (למרות שהמרחק כל כך עצום וממש אין דמיון), הוא הגירוש האלים של ההתיישבות בעמונה לפני 11 שנים שעליו פיקד סגן הרמטכ״ל בכבודו ובעצמו. אפילו כתב החדשות רוני דניאל הזדעזע מכמות האלימות שהפעילו כוחות הביטחון כנגד אזרחים אשר אבלים על גירושם מבתיהם. לא זוכרים? בבקשה – צפו בקישור

אך לאחר צפייה בתגובות שתומכות בסגן הרמטכ"ל ברשת החברתית ומפוליטיקאים מהנגדה (אופוזיציה), אני מרגיש בכל זאת צורך להתייחס לדבריו. הבעיה של גרמניה הנאצית לא היתה בעקיפות המסוכנות ובחיתוכים בכביש, בתרבות הדיבור ברשת החברתית (כן , אני יודע שלא היתה רשת חברתית אבל אפשר לעשות השלכה), בלכלוך שמשאירים בפארקים ובגסות רוח כללית. הלוואי וזו היתה הבעיה אז…

הבעיה של גרמניה הנאצית היתה ההפך הגמור. חברה מודרנית ומתורבתת שמבלי להניד עפעף תומכת בתורת גזע. הבעיה בתורת הגזע אינה העובדה שהם חשבו שהם הגזע העליון (הגזע הארי), הבעיה היתה שההשלכה מכך היא שיש גזעים נמוכים שמותר לחסל אותם. אין כמעט עם או דת שלא חשב שהוא הטוב מכולם. כך חשבו הצרפתים, האנגלים, היוונים, הפרסים, הרומאים, האמריקאים וכו', ורובם עדיין חושבים כך.

זה בסדר לחשוב שאתה הטוב מכולם – השאלה היא מה המסקנות מכך שאתה חושב שאתה הטוב מכולם. ההשלכות הן החלק החשוב. האם זה אומר שיש עמים שצריכים להיות עבדיך? האם זה אומר שחיי אדם של אנשים מסוימים הם פחותים? האם זה אומר שמותר לבצע השמדת עם המונית, מתוכננת בקור רוח?

השימוש בהיותינו עם סגולה ע"פ הדת היהודית כהוכחה לכך שהדת שלנו גזענית היא דמגוגיה זולה. כפי שטענתי קודם – אין עם שלא חושב כך. אבל החלק המדהים בדת שלנו הוא המוסר שלה. המקרה היחיד שבו יש ציווי על השמדה מוחלטת הוא המקרה של עמלק. ולמרות הציווי שסיבותיו ברורות (עמלק תקפו את בני ישראל במדבר מעט אחרי יציאתם ממצרים תוך תקיפה של החלשים מאחור), שאול המלך לא מקיים את הציווי וחס על חייו של מלך עמלק ועל הבהמות (שגם אותן היה צריך להשמיד). למה שאול פעל כך? מכיוון שהמוסר כל כך מושרש בחברה היהודית שהציווי נראה לו לא הגיוני.

ולמרות שהדבר הכי דומה לעמלק, הוא הערבים הנקראים בפי כל "פלשתינאים", מכיוון שהם התכוונו וניסו להשמיד את היישוב היהודי הכולל בתוכו את שארית הפליטה שהצליחה להימלט מהזוועה הנאצית 3 שנים קודם לכן, למרות זאת רוב מוחלט בעם לא חושב שזו סיבה להשמיד אותם.

יגאל ברבי

יגאל ברבי

בן 39, נשוי + 2, מתגורר בצורן, נולד בצרפת וגדל בי-ם. מתכנת לפרנסתי ומהנדס תוכנה בהשכלתי, אך את שאר הזמן (אשר אינו מוקדש למשפחה) מעביר במוזיקה בכתיבה ובהלחנה, במחול ובאקטואליה. אוהב לצפות בספורט (כדורגל וטניס) ולצפות בנשיונל ג'אוגרפיק.
יגאל ברבי
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הפגנות מחוץ לעצרת תמיכה בטראמפ בפיניקס, אריזונה. צילום: רויטרס

אלפי אמריקנים ייאספו ויצרחו בזעם ביום השנה לבחירת טראמפ

"לצרוח בחוסר אונים אל השמיים", זהו שמו של האירוע שיקיימו אקטיביסטים מהשמאל האמריקני ב-8 לנובמבר: "חשוב להכיר בטרגדיה שנפלה על ארצנו"