עמותת 'יד עזר לחבר' וחניכי בית ספר לשוטרים אירגנו עבור ניצול שואה בשם שלום שטמברג אירוע בר מצווה מרשים בו נכחו מאתיים אורחים ביניהם ניצולי שואה, חניכי קורס שוטרים, מתנדבי העמותה, בני משפחה של שטמברג וחברים. שטמברג הוא אחד מאחרוני הניצולים מקרב ניצולי גטו וורשה שנותרו בחיים ובשבוע הבא יחגוג את יום הולדתו ה- 93.

שלום שטמברג ניצול שואה בן 93 חוגג בר מצווה. צילום: אלירן טל

שטמברג  שכל משפחתו נספתה בשואה, הוא יקיר העיר חיפה, מוותיקי בית שאן ונחשב לסמל של לחימה ושקדנות עד עצם היום הזה. "זה האיש הראוי ביותר ששוטרים ומתנדבי העמותה יחגגו עבורו ויחד איתו בר מצווה", אמר מנכ"ל עמותת יד עזר לחבר שמעון סבג . "ציינתי לא מעט אירועי בר מצווה לאורך 25 שנות קיומה של עמותת יד עזר לחבר, אבל זה בהחלט אחד האירועים המרגשים ביותר שאני מארגן", הוסיף.

שלום שטמברג ניצול שואה בן 93 חוגג בר מצווה. צילום: אלירן טל
צילום: אלירן טל

באירוע שכלל טקס הנחת תפילין כמקובל נשאו דברים בין היתר, קציני משטרה, ביניהם סגן מפקד מרחב חוף, מפקד קורס שוטרים בסיסי מפקח שרון לוי. הרב, סגן ניצב אנשל פרידמן. את הטקס הנחה צוער הקורס חזי משה ובמהלכו הוקראו קורות חייו של שטמברג על ידי הצוערים משה וזוהר בן ברוך.

שטמברג עצמו סיפר במהלך האירוע כי בחייו הצעירים הצליח לשרוד במחנות ההשמדה של הנאצים ושרד אחרי שהוריו וכל בני משפחתו נספו. "מעולם לא חשבתי שאני צריך להיכנע או להרים ידיים. אני כאן, כי נלחמתי, כי רציתי להיות כאן. החיים לא תמיד מזמנים לנו לקבל את מה שאנו רוצים". שטמברג התייחס לבר המצווה שנגזלה ממנו בילדותו. "את הבר מצווה לא יכולתי לחגוג כי הצורר הנאצי מנע את זה ממני. עוד לפני המלחמה היתה אווירה כזו שאיש לא יכול היה לחגוג. היה מתח נוראי. הייתה בעיה לכל יהודי. במיוחד ליהודים שרצו לקיים מצוות כמו בר מצווה".

עם סיום הטקס רקדו ושרו השוטרים וניצולי השואה כשחתן בר-המצווה במרכז הרחבה.

שטמברג היה נרגש מאד ובין היתר הוסיף, "אני רוצה להודות לשמעון סבג ולשוטרים ולכולם. נפגשתי עם ראש הממשלה, נפגשתי עם הנשיא, נפגשתי עם ראשי ערים, קיבלתי הרבה פרסים ותעודות אבל האירוע הזה יזכר אצלי לתמיד בזמן שעוד נותר לי להיות בעולם הזה".

 עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20