"דרך שימוש חוזר בפחדים של העומד בראש, ניצחה עמדתם של הפנאטים בליכוד" אמר והוסיף: "ואל נטעה, נתניהו בראשה נושא באחריות לפעולות ממשלתו החטופה ומחדליה בין אם מדובר בחולשת דעת או אופי, בין אם מדובר בסינדרום שטוקהולם, ובין אם זו התגלות מאוחרת של עמדות היסוד שלו בהשראת משפחתו וסביבתו הקרובה".

"ניצחה עמדתם של הפנאטים בליכוד". צילום: פלאש 90
"ניצחה עמדתם של הפנאטים בליכוד". צילום: פלאש 90

 

לטענתו "קרתה 'השתלטות עוינת', גרעין פנאטי של אידיאולוגיה קיצונית השתלט על הליכוד, תוך ניצול פרצות בחוקת הפריימריז, וטיהר את הנהגת הליכוד מכל מי שערכי הדמוקרטיה היו חשובים לו יותר מפופוליזם או הישג רגעי".

לדבריו מדיניות החוץ של הממשלה "תקומם עלינו את כל העולם, תטלטל ותקרע מבפנים את החברה הישראלית – ותנתק מאיתנו את הדור הצעיר של יהודי ארה״ב. נכון שרוה״מ ושר הביטחון מדברים לאחרונה ממש להיפך. הצרה היא, שבבירות העולם – בלונדון ובוושינגטון, בברלין ובפריז, במוסקבה ובבייג׳ינג – אף מנהיג איננו מאמין עוד לאף מילה של נתניהו וממשלתו".

בהקשר הבטחוני ביקש ברק להרגיע את הרוחות ואמר: "כרמטכ״ל לשעבר וכמי שעמד שנים ארוכות בראש מערכת הביטחון – אני מבקש לקבוע עובדה חד משמעית. והיא: שאף אחד מהאיומים שהזכרנו, שבאף אחד מהם אין לזלזל ומאף אחד מהם אסור להתעלם – אבל אף אחד מהם איננו היום, או בעתיד הנראה לעין, איום קיומי על ישראל".

"למה אנחנו רואים יום יום אצל הממשלה והעומד בראשה פסימיות, פסיביות, חרדה, שיתוק – במקום ביטחון עצמי, אומץ וכח להחליט ולפעול. קורבניות בכיינית טבולה ברחמים עצמיים, במקום תחושת גאווה בכל לב ישראלי. פילוג ופיצול, הסתת איש ברעהו, טיפול מועדף ב״הון הגדול״ – במקום באזרח, משפחתו, זכותו לפרנסה בכבוד ועתיד ילדיו.‬ התלהמות והתבהמות, שיח שנאה והשתקה – במקום שיח סובלני וקשוב שמכיר בריבוי הגוונים והתרבויות בתוכנו", שאל ברק.

ברק הוסיף ואמר כי "כולנו, ימין ושמאל, דתיים וחילונים וכן הלאה, מבינים ומצפים שגם המנהיגות הלאומית תבין שהיסודות החשובים למימוש החזון הם תעוזה ולא פחד. גאווה ולא קורבניות. אחדות ולא שבטיות. האזרח ומשפחתו ולא הכסף הגדול. סובלנות. ולא התלהמות".

ובסופו של דבר סיכם ברק: "הממשלה 'החטופה' ונתניהו בראשה מבינים שבחברה בריאה, הצעדים המתחייבים ממימוש האג׳נדה הזאת יקוממו את בית המשפט העליון – שיכריז על אי חוקיותם, ואת החברה האזרחית – שתצא במאות אלפיה לרחובות ותבלום את המהלך. לכן, חיוני לפעול מראש, לאורך זמן ובהדרגתיות, על מנת להחליש את בית המשפט העליון, לצמצם את סמכותו ולגמד את מעמדו; לקעקע את בטחונה העצמי של החברה האזרחית; להפחיד, להרדים ולהשתיק כל שיח ביקורתי. כל אלו נעשים יום יום לנגד עינינו".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא