20:04 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > מורשת > אף אחד לא מושלם

אף אחד לא מושלם

למרות שיכול היה לברוא אותנו בשלמות, הקב"ה משאיר לנו פתח לתקן עצמנו ולהביא לידי שלמות. צבי טסלר עם המסרים העולים מפרשת השבוע

בשבת הקרובה יוציאו בבתי הכנסת 3 ספרי תורה. בראשון, יקראו את פרשת "תזריע"- על פי סדר הפרשות. בשני, יקראו את הקרבנות של ראש חודש – מכיוון שהשבת חל ראש חודש ניסן. ובשלישי, נקרא את פרשת "החודש" וההכנות להקרבת קרבן הפסח.

פרשת תזריע נפתחת בדיני אישה שנמצאת בהריון ויולדת בן זכר כשהאירוע הבא מגיע ביום השמיני ללידת התינוק – ברית המילה. מדובר במצווה פופולרית מאוד- הפופולרית ביותר בישראל כמעט מאה אחוזים מהישראלים מקיימים אותה. לא רק כיום, ההיסטוריה היהודית מלאה בסיפורי גבורה על אנשים שמלו במסירות נפש.

המצווה הזו נועדה לזכור שלמרות שאלוקים יכול היה לברוא אותנו מושלמים, לא נולדנו מושלמים, ושהתיקון בידיים שלנו – אנחנו צריכים לתקן את עצמנו. זו אבן הדרך לכל המצוות, שכולן הזדמנות שניתנה לנו לתקן את הנפש שלנו. "אשר ברא אלוקים לעשות", אלוקים נותן לנו את הכוח להביא שלמות לעולם.

גם לקטנים בינינו יש את היכולת להביא טוב לעולם. צילום: פלאש 90
גם לקטנים בינינו יש את היכולת להביא שלמות לעולם. צילום: פלאש 90

אגב שמונה ימים, לכאורה כשחושבים על זה, הבחירה לעשות ברית בגיל כל כך קטן תמוהה. לפי ההיגיון היה מתאים יותר להמתין שהילד יגדל, וכשיהיה בוגר בגיל בר מצווה או לפני הצבא, לתת לו את הבחירה לעשות ברית כשהוא מבין את המשמעות ואת התוכן של המצווה.

ברית, הסכם שעושים שני צדדים שמבטיחים לשמר את הקשר ביניהם גם אם יהיו קשיים בהמשך. ברית המילה יוצרת חיבור של הילד והקב"ה, והקשר הזה הופך לחלק ממנו. באופן זה אלוקים הופך חלק מהדנ"א שלנו, כך שלא נוכל להתנתק מהקב"ה. אם זה היה מגיע בגיל מאוחר יותר בהתבסס על ההבנה, זה היה קשר מוגבל ופחות מחייב. כשהקשר עם הקב"ה לא מבוסס על הבנה אלא על קשר עצמי שטבוע בגוף שלנו, זה קשר נצחי בלתי ינותק.

Kisse
כסא של אליהו בקבר דוד המלך.קשר בל ינותק. צילום: תמר הירדני

מתי בכל זאת האדם מראה שהוא בוחר במצווה? כשנולד לו ילד, והוא מל אותו בגיל 8 ימים, הוא מוכיח שגם הברית של עצמו היתה בבחירתו.

לא רק על יולדת מדברים בפרשה אלא גם על מחלה מסתורית בשם צרעת מדברים בפרשה שלנו, אבל בגלל שגם הפרשה הבאה תדבר על נושא הצרעת, נרחיב על זה בעזרת ה' בשבוע הבא. רק ניתן ספוילר קטן – מדובר על פי המסורת בתוצאה של דיבור לשון הרע. האדם שמדבר לשון הרע חוטף צרעת בבגד, ואם הרמז לא מספיק הנגע מתפשט גם לעור. אמנם בימינו אין צרעת פיזית, אבל חייבים להיזהר מלדבר לשון הרע.

השבת ראש חודש ניסן – בתלמוד נאמר שכמו שאבותינו נגאלו במצרים בחודש ניסן, גם אנו עתידים להיגאל בחודש ניסן. בכל אופן בעוד שבועיים ליל הסדר, ומתחילים כבר להתכונן לא רק בניקיונות אלא גם בקריאת התורה על ההכנות לקרבן הפסח. שבת שלום וחודש טוב.

צבי טסלר

צבי טסלר

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

מעצר יהודים הונגרים, בודפשט 1944. צילום: הארכיון הגרמני הפדרלי

'ביד ושם' הצליחו לזהות שמות 80% מקורבנות השואה בהונגריה

בפרויקט מחקרי שנמשך כעשור הצליח צוות החוקרים לאתר 225 אלף שמות חדשים מבין שמות הנספים. 4.5 מתוך 6 מיליון שמות הקורבנות נמצא כעת בארכיון 'יד ושם'