בחרה הבוקר (ג') פה-אחד בשופטת לתפקיד נשיאת בית המשפט ואת השופט למשנה לנשיאה. מלשכתה של שרת המשפטים נמסר כי חברי הועדה איחלו הצלחה לנשיאה הנבחרת ולמשנה לנשיאה, וכי הם יושבעו לתפקידם בסוף אוקטובר.

אסתר חיות. צילום: דוברות שרת המשפטים
אסתר חיות. צילום: דוברות שרת המשפטים

 

כמו כן, הרשמת ליאורה אדלשטיין לשופטת שלום באילת.

כזכור, כבר בחודש יוני האחרון הכריזה שקד כי תמנה את חיות לנשיאה. בכנס צעירים במחנה שוק יהודה בירושלים הוסיפה השרה כי חיות "מקצועית וראויה וכי אין אף שופט שרוצה להציג את מועמדתו". לדברי שקד, שיטת הסניוריטי (וותק) הנהוגה כיום, לפיה בחירת הנשיא נקבעת על פי ותק השופט, "חייבת דיון מחודש". למרות הביקורת, ובהיעדר מועמדים אחרים, נאלצה שרת המשפטים למנות את חיות לתפקיד הנשיאה. עוד התייחסה למחלוקת עם הנשיאה המכהנת, השופטת , במסגרתה אף שקלה נאור לעתור לבג"ץ נגד השרה. "ביני לבין נאור יש הרבה חילוקי דעות אבל הצלחנו להסתדר", אמרה אז. "אני חושבת שבגלל שאנחנו נשים היה לנו יותר קל. אישית, אני אוהבת אותה". הסיכום בין השרה שקד לנשיאה היוצאת  סולל את דרכה של חיות לרשת את האחרונה.

אסתר חיות. צילום: דוברות שרת המשפטים
הנשיאה היוצאת עם הנשיאה הנכנסת. צילום: דוברות שרת המשפטים

 

ועדת 'חוקה, חוק ומשפט' של הכנסת קיימה בחודש יולי דיון ציבורי על אופן בחירת נשיא בית המשפט העליון ושיטת הסניוריטי. במהלך הוועדה, שהפכה סוערת, אמרה נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור כי ביטול שיטת הסניוריטי, לפיה בחירת הנשיא נקבעת על פי ותק השופט – "תפגע באמון הציבור". לאחר הדיון הגיעה שרת המשפטים איילת שקד לראיון באולפן ערוץ 20, בו טענה כי "נאור אמרה שאם הנשיא ייבחר בוועדה לבחירות שופטים, כפי שהחוק מחייב, יכול להיות שתהיה תחושה ששופטים ירצו למצוא חן בעיניי פוליטיקאים, כי פוליטיקאים חברים בוועדה. אני כופרת באמירה הזאת, אני חושבת שהשופטים במדינה הזאת הם אנשים ישרים, שפוסקים לפי החוק ולפי תפיסת עולמם ולא יטו משפטם ואת פסיקתם, אם הם ייבחרו בוועדה". לטענתה של שקד, "כפי שנהוג ברוב מדינות העולם בהן לא נהוגה שיטת הסניוריטי, כמו שכל ראש מערכת נבחר בשל היותו הטוב ביותר, המקצועי ביותר, המתאים ביותר – כך צריך להיבחר גם ראש הרשות השופטת".

על הדיון הסוער בוועדה, אמרה שקד כי "היה דיון מאוד מעניין ונדיר, כי גם הנשיאה שזו הופעה ראשונה שלה בכנסת הגיעה, גם הנשיא לשעבר ברק, פרופ' פרידמן – כמעט כל שרי המשפטים שחיים עימנו הגיעו". לדבריה, "החלוקה הייתה פחות או יותר חצי-חצי, בכלל לא קשור לימין ושמאל. פרידמן, ביילין ואני חושבים אותו דבר ואנחנו ממחנות שונים במפה הפוליטית. אבל כן הייתי אומרת ששופטי בית המשפט העליון עצמם רוצים לשמר את השיטה הקיימת, הם חושבים שהיא עובדת".

הנשיאה היוצאת נאור והשרה שקד. צילום: דוברות השרה שקד
הנשיאה היוצאת נאור והשרה שקד. צילום: דוברות השרה שקד

 

שקד ביקשה להדגיש כי "הם כבר משמרים את השיטה הקיימת. כי הם בעצם לא מאפשרים. הם לא מגישים מועמדות. זאת אומרת שאף אחד חוץ מהוותיק ביותר לא מוכן לגשת למועמדות ולבחירה בוועדה, ולכן בעצם הם מציגים מועמד אחד בפני הוועדה ובכך כובלים את ידי הוועדה".

לפני שדנה בעתירת 'יש דין' לעקירת עמונה – השתתפה בכנס של חברת הארגון

בחודש מרץ האחרון הוגשה נגד חיות ונאור תלונה על כך ששעות לפני שנתנו החלטה בעניין גירוש עמונה, השתיים השתתפו בכנס שיזמה חברת המועצה הציבורית של ארגון 'יש דין', אותו ארגון שעתר לבג"ץ בדרישה לעקירת עמונה – כך עולה מתלונה שהוגשה לנציב קבילות הציבור על השופטים, פרופ' אליעזר ריבלין. את התלונה הגיש עורך הדין דורון ניר צבי בשם עמותת "לביא".

נאור, חיות וחשין, בכנס של המרכז לאתיקה. צילום: מתוך התלונה שהוגשה לנציב תלונות הציבור על השופטים.
נאור, חיות וחשין, בכנס של המרכז לאתיקה. צילום: מתוך התלונה שהוגשה לנציב תלונות הציבור על השופטים.

 

מהפנייה עולה כי ב-22 בדצמבר נאמו השופטות נאור וחיות בכנס ב"מרכז לאתיקה בירושלים", שנמצא בשליטתה של רות חשין – אלמנתו של מישאל חשין ז"ל, שופט בית המשפט העליון לשעבר. אלא שבמקביל לפעילותה במרכז לאתיקה, מכהנת חשין גם כחברה פעילה במועצה הציבורית של ארגון השמאל הקיצוני 'יש דין'.:עוד באותו נושא