ניצב יעקב שבתאי, מפקד משמר הגבול, התייחס היום (שבת) במסגרת אירוע "שבת תרבות" בבאר שבע לפינוי עמונה שהתרחש השבוע.

מפקד מג"ב הדגיש בדבריו כי אוכלוסיית המתיישבים רשאית למחאות על העוול שנעשה להם ע"י הפינוי מביתם."עוקרים אנשים מבתיהם ואנחנו מבינים ללבם. יש קומץ פורעי חוק שהמטרה שלנם אחת: לעשות בלגן. לא צריך להעניש את כל מי שהגיע לגבעה".

יעקב שבתאי פלאש 90
ניצב יעקב שבתאי עם השר לביטחו פנים ארדם ועם המפכ"ל רוני אלשיך. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במקביל, ניצב שבתאי זעם על תקיפת שוטרי מג"ב במהלך הפינוי. "האלימות שהופעלה כלפי השוטרים הייתה של אוכלוסייה לא נורמלית. מדובר בגולם הקם על יוצרו", אמר ניצב שבתאי.

"התנהגות של אוכלוסייה לא נורמלית"

ניצב שבתאי אמר כי כל השוטרים שנפצעו שוחררו מבית החולים. "שוחחתי עם שוטר שנפגע בעיניים עם כוויה ברמה שלוש. היו חומצות שלא עמדנו על טיבן, אקונומיקה וצבע. אחד השוטרים חטף בזנ"ט לראש, זו לא התנהגות של אוכלוסייה נורמלית".

בניגוד לפרסום בשבוע שעבר לפיו 3 שוטרי מג"ב סירבו פקודה במהלך פינוי עמונה, ניצב שבתאי אמר כי "לא הייתה שום סרבנות. היה שם לוחם מג"ב בסדיר, תלמיד ישיבה לשעבר, שפגש חברים שלו, הושמעו כל מיני קריאות לכיוונו והוא חש מועקה, חבר שלו לצוות הזיז אותו הצידה. הורדנו אותו למדרון האחורי. אנחנו בני אדם בסך הכל".

מפגינים בעמונה מחזקים שוטר שסרב פקודה ונעצר. צילום: צוות תיעוד עמונה

עוד אמר ניצב שבתאי, כי הוא מתגאה במערך הלוחמות של יחידת מג"ב. מפקד מג"ב אמר כי 25% ממערך הלחימה של משמר הגבול מכיל נשים וכי בכוונתו להמשיך במגמה.

לדבריו, נשים מסוגלות לבצע כמעט כל משימה שגבר מבצע. כמו כן, ניצב שבתאי הדגיש כי מערך הלחימה מקטלג את המשימות המבצעיות של משמר הגבול בהתאם ליכולות השונות של הגברים הנשים. ניצב שבתאי אמר כי נשים מבצעות פעילות תצפית מבצעית במסכים באופן יותר מוצלח מגברים, כיוון שיש להן יותר סבלנות.

 

Police break into a house during the evacuation of the illegal outpost of Amona, on February 1, 2017.  Photo by Miriam Alster/Flash90 *** Local Caption *** עמונה התנחלות מתנחלים משטרה פינוי
שוטרי מג"ב בעמונה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בנוסף, ניצב שבתאי אמר כי מערך הפיקוד במגב נותן את הדעת על המורכבויות בין גברים לנשים בנושא המגורים, הפעילות המשותפת ונושאים רגישים נוספים.

בסוף דבריו, ניצב יעקב שבתאי אמר כי אין ברצונו להתמנות למפכ"ל וכוונתו להישאר בטווח הרחוק במשמר הגבול ושיבח את המפכ"ל רוני אלשיך וטען כי הביקורת נגדו לא צודקת ולא הוגנת.

 

אלעד שור

אלעד שור